in

Çıtır Çıtır Felsefe Serisindeki 7 Kitap ‘Muzır’ İlan Edildi: Kitapların Satışı Kısıtlandı

Çıtır Çıtır Felsefe serisinden 7 kitap muzır ilan edildi. Günışığı Kitaplığı’nın sevilen çocuk kitapları, “küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” oldukları gerekçesiyle kısıtlandı.

Çıtır Çıtır Felsefe Kitapları Muzır

Çıtır Çıtır Felsefe kitapları sansüre uğradı. Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan 7 eserin sergilenmesine ve satışına kısıtlama getirdi.

Günışığı Kitaplığı etiketiyle okurlarla buluşturulan Brigitte Labbé imzalı Küçükler ve Büyükler kitabı ile Aşk ve Dostluk kitabı bir süredir sosyal medyada bazı kesimler tarafından hedef gösteriliyordu.

Yayınevi, “çocuk tacizini meşrulaştırmak” iddiasıyla suçlanan kitaplarının arkasında durarak suçlamaların gerçek dışı olduğunu ve manipülasyon yapıldığını açıklamıştı. Yayıncılar Birliği de sürece sessiz kalmayarak düşünce ve ifade özgürlüğünün yanında olduklarını kaydetmişti.

Bugün yayınlanan Resmi Gazete‘de yer alan karara göre, Çıtır Çıtır Felsefe dizisinden 7 kitap “küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğu” gerekçesiyle muzır ilan edildi.

Çıtır Çıtır Felsefe Dizisinden 7 Kitabın Satışı ve Teşhiri Kısıtlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, kararı şu sözlerle aktardı:

“Brigitte Labbe ve Michel Puech tarafından yazılan, Jacques Azam tarafından resimlenen, Azade Aslan tarafından Türkçeye çevrilen, Günışığı Kitaplığı tarafından basımı yapılan Çıtır Çıtır Felsefe serisinde yer alan tüm kitapların Kurulumuzca re’sen incelenmesi neticesinde; seri içerisinde yer alan Oğlanlar ve Kızlar, Aşk ve Dostluk, İyi ve Kötü, Küçükler ve Büyükler, Beden ve Akıl, Diktatörlük ve Demokrasi, Cesaret ve Korku isimli kitapların içerisinde yer alan bazı ifade, görsel ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Kanuna göre ilgili kitaplara herkesin kolayca görüp okuyabileceği şekil ve büyüklükte “Küçüklere zararlıdır” ibaresi yerleştirilecek ve bir poşet içerisinde satılacak. Eserler açık bir şekilde satışa çıkartılamayacak. Dükkânlarda, camekânlarda ve benzeri yerlerde sergilenemeyecek. Teşhir maksadıyla açık bir şekilde taşınamayacak. Herhangi bir platformda reklamı yapılamayacak. Okul ve benzeri yerlere sokulamayacak.

günışığı kitaplığı açıklama

Günışığı Kitaplığı’ndan Kınama

Kararın resmi gazetede açıklanmasının ardından kitapların yayıncısı Günışığı Kitaplığı, sosyal medya hesapları üzerinden bir kınama paylaştı.

Yayınevinin açıklamasında şu sözlere yer verildi:

7 kitabımızın poşete sokulmasını kınıyoruz!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun 24.06.2022 tarihinde (bugün) Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, yayınevimizin “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin 7 kitabı (Aşk ve Dostluk, Beden ve Akıl, Cesaret ve Korku, Diktatörlük ve Demokrasi, İyi ve Kötü, Küçükler ve Büyükler, Oğlanlar ve Kızlar) “muzır” ilan edilmiş, bu 7 kitabın yalnızca 18 yaşından büyüklere ve poşet içinde satılabileceğine karar verilmiştir.

Son günlerde sosyal medyada ve bazı basın organlarında, kitapların içerikleri çarpıtılarak yapılan yalan haberler ve paylaşımlar sonucunda gelinen bu noktanın ve söz konusu kararın hukukla bağdaşmadığını düşünüyor ve kınıyoruz. Kurul kararına yönelik gerekli hukuki süreci başlatıyoruz.

Ortaokul düzeyinde önerilen kitaplarımıza getirilen bu yasaklamanın, hem çocukların okuma, doğru ve yapıcı bilgi edinme haklarının engellenmesine hem de okuma kültürümüzü geriletecek etkilere neden olacağı kanısındayız.

“Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin yazarı Brigitte Labbé, kitaplarıyla çocukların eğitimine ve gelişimine sunduğu katkıdan ötürü 2019 yılında, Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından ülkenin en yüksek devlet nişanı olan Legion d’Honneur ile ödüllendirilmiştir. Dizinin tüm kitapları, ülkemiz de dahil yayımlandığı 25’ten fazla ülkede çocuklar kadar ebeveynlerin ve eğitimcilerin de başucu kitapları olmuştur.

Yayınevimiz, çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki 26 yıllık saygın uzmanlığıyla özenle seçtiği, titizlikle yayımladığı nitelikli kitapları okurlarıyla buluşturmak için emek vermeye devam edecektir.

Saygıyla duyururuz.
Günışığı Kitaplığı

Konu hakkında sizin görüşleriniz neler? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Resmi Gazete

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

yeni game of thrones dizisi snow hakkında

Yeni Jon Snow Dizisi Hakkında İlk Detaylar Ortaya Çıktı: Kit Harington, Projenin Yaratıcısı Konumunda

Seyahat Jurnali - Direktör Ali Bey

Direktör Ali Bey’in Ünlü Gezi Yazısı “Seyahat Jurnali”, Cihan Kılıç’ın Çizimleriyle Yeni Baskısına Kavuştu