in

Clive Barker Geri Dönüyor: Korku ve Fantezinin Usta İsmi Yeni Eserlerini Duyurdu

Clive Barker piste geri dönüyor! Korku ve fantezinin usta kalemi, yeni eserler konusunda uzun süren sessizliğini nihayet bozdu.

Clive Barker Yeni Kitaplar Eserler

Korku ve fantezi türündeki unutulmaz eserlerin altında imzası olan Clive Barker, yeni kitaplarının müjdesini Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Amerika’da yaşayan İngiliz sanatçı, 2015 yılından beri kendisini üne kavuşturan edebiyattan uzak kalmıştı.

Çok yönlülüğüyle tanınan Barker, son yıllarda resme, eski filmlerinin elden geçmiş sürümlerine ve sanat geçmişine dair otobiyografik projelere odaklanmıştı.

Yakın zamandaysa sanatçının ismini sinema ve dizi uyarlamaları ile anar olmuştuk. Önce, Weaveworld (Dokudünya, İthaki) ve Nightbreed (Kabal, Oğlak Yayınları) kitaplarının diziye uyarlanacağı haberleri geldi; şu ana kadar projelerin durumuna dair ses seda çıkmadı.

Sonra, kült korku filmleri Hellraiser (uyarlanılan novella, The Hellbound Heart; Cehennemlik Yürek, İthaki) ve Candyman’in (kullanılan kısa öykü, Books of Blood, Cilt 4, The Forbidden) sinemaya yeniden çekilecekleri duyurulmuştu. Hellraiser’ın hazırlık aşamaları sürüyor, Candyman ise pandemiden fırsat bulur bulmaz gösterime girmeyi bekliyor.

Uyarlama cephesinden aldığımız en son haberse, Barker’ı üne kavuşturan öykü derlemesi Books of Blood’ın serbest uyarlamasıydı. Film, 7 Ekim’de Hulu’da yayınlanacak.

Clive Barker Yeni Kitaplar

Sıra sanatçının yeni eserlerini üretme faslına gelince, durum oldukça belirsizdi. 2015’ten beri yazarlık yönünü konuşturmamıştı. Sağlık sorunları, ailevi problemler, istediği projeleri gerçekleştirememe ve eskisi gibi üretememenin sıkıntılarını çekmekteydi. Ortalıktan kaybolmasa da bir tür istirahat dönemine girmiş gibiydi.

Clive Barker Yeni Öykü, Novella ve Şiirler ile Geliyor

Sanatçı, geçen günlerdeyse resmi Twitter sayfasında yaptığı duyuruyla sessizliğini bozdu. Yeni bir eser uyarlaması haberi değildi. Bizzat Clive Barker’a dair bir gelişmeydi.

23 Eylül’de ortalığı yoklayan bir Tweet attı:

“Selam millet!”
24 Eylül’deyse aşağıdaki Tweet’le asıl bombayı patlattı:

“Millet! İşte karşınızdayım! Geri döndüm! Uzun bir sessizlik oldu, farkındayım, ama üzerinde çalıştığım yeni romanım Deep Hill’le, baskısı tükenmiş kısa öykülerimden oluşan kapsamlı koleksiyonumla, yeni kısa öykülerimin ve Mercy and the Jackal adlı novellamın yer aldığı Fear Eternal koleksiyonumla huzurlarınızdayım.

“Ayrıca, Paulo Lorca’ca editörlüğü üstlenilen ve Phil and Sarah Stokes tarafınca yayına hazırlanan, yaklaşık 250 şiirimden oluşan büyük bir cilt hazırladım ve yayınlanmayı bekliyor. Yakında daha fazla haber paylaşacağım. Çılgın yazarınızdan kucak dolusu sevgiler.”
Hayranlar uzun süredir Clive Barker cephesinden gelecek yeni projeleri umut ve endişeyle bekliyorlardı. Açıklanan yeni çalışmalara göre okurları bekleyen yeni Barker eserleri şu şekilde: Yeni roman Deep Hill, içerisinde Mercy and the Jackal adlı novellanın da bulunduğu kapsamlı öykü koleksiyonu Fear Eternal ve editörlüğünü Paulo Lorca’nın üstlendiği 250 şiirlik bir kitap.

Önemli işlerinin sinema/dizi sektörüne uyarlanacağı haberleri bir bir gelmeye başlayınca, hayranlar Clive Barker isminin tekrardan gündeme gelmiş olmasını heyecanla karşıladı. Bu son haberse beklentilerin de ötesine geçti.

hellraiser ust

Umarız, uyarlamalar dahil tüm projeler başarıya ulaşır, bu usta isim ve korku türüne kazandırdıkları uzun süre daha hayatımızın parçası olmayı sürdürür.

Peki siz Clive Barker eserlerine dair neler düşünüyorsunuz? Yazarın yeni kitapları sizleri de heyecanlandırdı mı? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Cehennemlik Yürek: Clive Barker’ın Hiç Susmayan Çanları

Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for annihilator annihilator dedi ki:

    İşte bu müthiş bir haber. Deep Hill (önceki adı sanırım Scarebaby idi) romanını merakla bekliyordum. Fakat uzun süre ses çıkmayınca bu romanın hiç gelmeyebileceğini düşünmeye başlamıştım. Şimdi ise bu romanın yanında içinde bir novellanın da bulunduğu yeni bir öykü derlemesi de geliyormuş. Umarım kısa sürede çıkarlar ve Türkçeye de çevrilirler. Barker müthiş bir yazar.

  2. Avatar for Agape Agape dedi ki:

    Daha yazdığı kitaplara ulaşmakta güçlük çekiyoruz. Okuduğum kadarıyla gerçekten beğendiğim yazarlar arasında olmasına rağmen bu kadar itilmiş olması enteresan. Umarım tüm kitaplarıyla birlikte yeniden satışta olur.

  3. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Cehennemlik Yürek’ i okuduktan sonra arkadaşın ne kadar saykometal olduğunu anladım. Böyle birinin diğer kitaplarına da bakmak gerekir. :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Samuel L. Jackson Nick Fury Dizis

Nick Fury Dizisi Geliyor: Samuel L. Jackson, Disney+ Yapımında Başrolde Olacak

Kırmızı Oda 4. Bölüm Dizi İzle

Kırmızı Oda 4. Bölüm Meslek Etiği Tartışmaları ile Gündemde