Conan Külliyatı Türkçede İlk Defa Tamamlandı

Kılıç ve Büyü denince akla ilk gelen yazar olan Robert E. Howard’ın "Conan"ı, sonunda Türkçede bir bütün olarak okunabilecek. Conan külliyatının üçüncü ve son cildi çıktı.

Gece Kitaplığı’nın ve eserlerin çevirmeni Hüseyin Aksakal’ın büyük bir özveriyle kısa zamanda nihayete erdirdiği Conan külliyatında sıra üçüncü ve son ciltte.

Fantastik edebiyatın alt türlerinden Kılıç ve Büyü’nün ilk örneklerinden Robert E. Howard imzalı Conan, üçüncü ciltle birlikte Türkçede ilk defa kapsamlı ve bütün halinde okurların karşısına çıkmış oldu.

2018’in Aralık ayında başlayan derlemeler, 2019 Kasım’da sona erdi. Böylece Gece Kitaplığı, yayınladığı üç ciltle seriyi tamamlamış oldu.

Conan 3, aynı zamanda Howard’ın Conan evrenini yaratmadan önce geçirdiği aşamaları anlattığı ek öykü ve metinler içeriyor. Bu üç kitap, Türkçede ilke imza atarken aynı zamanda dünya çapında da en kapsamlı derlemelerinden birisi olması yönüyle de öne çıkıyor.

Conan 3 Arka Kapak

Conan

Sanmayın ki, medeniyet kisvesi altında taktığınız maskelerin ardına gizlenmiş çirkin yüzleriniz, süslü elbiselerinizin altındaki korku dolu yürekleriniz ve bedeninize sıkışmış kaypak ruhlarınız gözümden kaçıyor.

Mitra şahidim olsun ki, tezgâhladığınız oyunlar Hyboria çeliğinin parlak, yassı ve keskin yansıması altında, ışığın karanlığı dağıtması gibi, bozulacaktır.

Önceki iki ciltte olduğu gibi, eser Hüseyin Aksakal tarafından dilimize kazandırılıyor. 395 sayfalık eser çevrimiçi kitap mağazalarında ve kitapçılarda görücüye çıkmaya başladı bile.

Çizgi romanları ve sinema filmleriyle popüler kültürün önemli bir parçası haline gelmiş olan karakter, uzun yıllar aslından oldukça farklı şekilde yorumlandı. Bu külliyat sayesinde gerçek Conan’ı, Howard’ın yarattığı o tuhaf karakteri tam manasıyla tanımak; daha mümkün bir hale geliyor.

Robert E. Howard’ın bu öykülerine ve yeni baskılara dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Yıllarca Yanlış Anlaşılmış Bir Kahraman

Barbar Conan: Kara Dev | Robert E. Howard

Conan Unconquered: Fethedilmenin Dayanılmaz Ağırlığı

GÖZ ATIN  Barbar Conan'ın Öyküleri Tekrar Bizlerle!
Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Conan Külliyatı Türkçede İlk Defa Tamamlandı için 60 yorum

 1. İthaki senelerce bu atılımı yapabilecekken hiçbir şey yapmayıp Hüseyin Bey ilk iki cildi çıkartıp, belki de müşterilerde bir beklenti yarattıktan sonra, çevirisini yaptırıp bastılar.

  Hüseyin Bey’in emekleri çok büyük, kitapların basılmasını sağlayan da kendisi. Dilerseniz kendi ağzından basım macerasını okuyup öyle karar verin.


 2. Tombaz dedi ki:

  Editör düzenleme işi için onay verdiğim bir adet daha var… DOĞU ÖYKÜLERİ adında bir derleme olacak. Arka Kapak Yazısı şöyle:

  "Ortaçağ Avrupa’sı bilmese de Anadolu, Mezopotamya ve Mısır-başka bir deyişle Outremer- yeni bir çağa, yeni bir dünyaya giden yolun başındaki kapıydı. Avrupa’dan bahtını aramaya gelen Kelt, Norman, Germen, Fransız maceracıların; onları püskürtmek üzere at binip kılıç kuşanan Türkler, Araplar, Persler, Kürtler ve akla gelebilecek envai türden milletin yeni bir gelecek aradığı, entrika, savaş ve zulmün iç içe geçtiği, ulusların sadece askeri güç ve taktik üstünlükle varlığını sürdürebildiği bir çağda, hırslı şövalyeler, gözü kara maceracılar, sofu papazların yalan vaatleri peşinde, ardı arkası kesilmeyen bir sel gibi en sonunda imha olmak üzere aktı bu coğrafyaya.

  Bir kere işin içine girince işler karışır; cesaret, akıl, hile ve kararlılık kimsenin tekelinde olmadığı gibi, düşman da hep karşı tarafta değildir.

  Howard’ın tanıdık toprakları mekân tutan bu etkileyici öykülerinde, Selâhaddin Eyyûbi, İmâdüddin Zengî, El Hâkim, Yıldırım Bayezid, Timur, Cengiz Han, Kanunî Sultan Süleyman gibi tarihi yeni baştan yazan büyük liderler ve hırslı komutanlar kurgusal karakterlere eşlik ediyor."

  Sonra bir ara vermek istiyorum


Conan Külliyatı Türkçede İlk Defa Tamamlandı

Kılıç ve Büyü denince akla ilk gelen yazar olan Robert E. Howard’ın “Conan”ı, sonunda Türkçede bir bütün olarak okunabilecek. Conan külliyatının üçüncü ve son cildi çıktı.

Başa dönün