in

Conan: Ejderhanın Saati – Robert E. Howard’ın Tek Conan Romanı Raflarda

Robert E. Howard’ın Kılıç ve Büyü edebiyatının unutulmaz kahramanları arasında yer alan Conan için kaleme aldığı tek roman olan Conan: Ejderhanın Saati Türkçede.

Conan: Ejderhanın Saati - Robert E. Howard
- Reklam -
- Reklam -

Robert E. Howard’ın fantastik edebiyat tarihine geçmiş kahramanlarından Kimmeryalı Conan, “Conan: Ejderhanın Saati” kitabında yeniden karşımıza çıkıyor. Yazarın kaleme aldığı tek Conan romanı olan bu eser İthaki Yayınları etiketi ile okurla buluşuyor.

Yayınevinin Unutulmuş Fantastik Klasikler Serisi kapsamında karşımıza çıkan eserde, Akilonya Kralı olarak tahta geçen Conan’ın saray entrikaları ile dolu bir macerası ile karşılaşıyoruz.

Solomon Kane, Bran Mak Morn, Kara Turlogh ve Kral Kull gibi Kılıç ve Büyü edebiyatının unutulmaz karakterlerine imza atmış olan Robert E. Howard’ın Conan eserleri çoğu zaman öykü formunda okurla buluştu. Kimmeryalı Conan’ı çizgi roman, sinema filmi ve video oyun dünyalarında da görme fırsatı bulmuştuk.

- Reklam -

Conan: Ejderhanın Saati ise yazarın diğer Conan öykülerine göre daha hacimli bir eser olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak 1936 yılında The Hour of the Dragon adı ile yayımlanan kitap şimdi Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

Conan: Ejderhanın Saati – Robert E. Howard | Arka Kapak Tanıtımı

Kısacık ömrüne yüzlerce öykü ile kocaman dünyalar sığdıran Robert E. Howard, fantastik edebiyatın ilk devlerinden biriydi. J.R.R. Tolkien’le birlikte 20. yüzyıl fantastik edebiyatına yön veren başlıca isimlerden olan Howard, kılıç ve büyü adı verilen bir alt türün doğmasına da önayak oldu. H.P. Lovecraft, Clark Ashton Smith gibi döneminin önde gelen korku yazarlarıyla olan dostluğu, Howard’ı hem Cthulhu Mitosu’na dahil edilecek öyküler yazacak hem de kendi fantastik öykülerini korku öğeleriyle süsleyecek kadar etkiledi.

Robert E. Howard’ın yazdığı tek Conan romanı olan Ejderha’nın Saati’nde Conan artık Akilonya Kralı olarak tahta geçmiştir. Fakat komşu ülke Nemedya’nın kralı, kadim bir ölümbüyücüsünü ölüm uykusundan uyandırdığında Conan o güne kadar karşılaştığı en ölümcül rakibiyle yüzleşecek ve krallığını kaybedecektir. Herkesin öldüğünü sandığı Conan ise krallığını geri almak için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkmak zorunda kalacaktır.

- Reklam -

“Kimse şiddeti ve vahşeti ondan iyi kâğıda dökemezdi; savaş sahneleri, savaş zamanlarında olsa ona şan getirecek bir askeri dehayı ortaya koyuyor.” – H.P. Lovecraft

“Robert E. Howard’ın kalemi öyle elektrik yüklü ki neredeyse kıvılcım çıkaracak.” – Stephen King
Conan: Ejderhanın Saati - Robert E. Howard

İthaki Yayınları’nın toplamda 10 kitap olarak tasarladığı Unutulmuş Fantastik Klasikler Serisi’nin 7. kitabı olan Ejderhanın Saati, toplamda 256 sayfadan oluşuyor.

Cihan Karamancı tarafından Türkçeye kazandırılan kitabın editörlüğü Alican Saygı Ortanca’ya, redaksiyonu Emre Aygün’e ait. Romanı yayıma hazırlayan isim ise Aslı Genç.

Peki siz daha önce Conan’ın bu macerasını okuma fırsatı bulmuş muydunuz? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Yıllarca Yanlış Anlaşılmış Bir Kahraman: Conan Kimdir, Kim ‘Değildir’?

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Roman da aksiyon dozajı tüm kitap boyunca azalmıyor. Umarım Conan öyküler 2. ciltte çok daha fazla gecikmeden basılır.

 2. Avatar for hunter hunter dedi ki:

  Tekrar sordum planlanan bir tarih yok dediler. Bende uzun zamandır bekliyorum. Keşke bu sene sonuna çıkarmaya karar verseler. Herhalde çeviri hazırdır diye tahmin ediyorum???

 3. Avatar for Anita Anita dedi ki:

  Ben de ikinci cildi sabırla bekliyorum umarım bu yıl çıkar :pray:

 4. Avatar for ali1234512 ali1234512 dedi ki:

  Gece Yayınlarının var. Hüseyin bey çevirdi . Bu kitap dahil tüm hikayeler 3 ciltlik kitaplarında mevcut beklemek istemezseniz onada bakabilirsiniz.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Haunting Bly Manor Fragmanı

The Haunting: Bly Malikânesi Fragmanı – Netflix’te Korku Rüzgârları

şevket çoruh rasim öztekin kavuk

Türk Tiyatrosunda “Kavuk” Artık Şevket Çoruh’un