in

Yerli Kurtadam Romanı “Dakhumn” Raflardaki Yerini Aldı

Erdem Şimşek’in ilk romanı Dakhumn, şiirsel anlatımının yanı sıra ölüm ve yaşama bakış açısıyla ilgi çekiyor.

dakhumn ust
- Reklam -
- Reklam -

Gazeteci ve yazar Erdem Şimşek‘in ilk romanı olan Dakhumn, Sokak Kitapları etiketiyle raflardaki yerini aldı. “Türcülük karşıtı” olmasıyla dikkat çeken kitap, insanın da doğanın bir parçası olduğunu hatırlatmak istiyor. Özellikle anlatımıyla dikkat çeken kitapta Ölüm ana karakterlerden biri ve Yaşam ise dünyaya can getiren bir kuş olarak karşımıza çıkıyor.

Kitabın tanıtım metniyse şöyle:

Üst üste yığılı cesetler… Az önce ne kadar şişkinse damarlar, sinirler ne kadar gerginse, şimdi her şey o kadar sakin, serin. Ölüme karşı savaşmıyor ölüler. Kopan bacaklar, sarkan eller, dakhumnakan kanlar… Hiçbir şeyin farkında değil yüzleri. Yıldızların altında koyun koyuna yatıyorlar. Kimisi dostuna sarılı, kimisi düşmanına. Yaşam akıp gitmiş. Suları kımıltısız bir göl, yüzünde ayı resmetmiş; ay ışığı altında ölüler, yüzlerinde o gölü… Kurt yavrusunun yüzünde Ölüm’ün parmakları geziyor şimdi. Tüylerine dokunuyor, dişlerine, kulağının diplerine… Eğiliyor kurdun yüzüne. Kurda değil de sanki o ilk zamanda karanlık sularda gözlerini açan, karanlık ormanlarda beyaz mantarlar toplayan, adı Ölüm olarak doğan çocuğun; o kendi karanlık çocukluğunun yüzüne… Her şeyi tüketen, harcayan, yok eden ve bütün bunları yaşamına kattığı anlamlar ile meşru kılan insan… Bütün hikâyeler insanı ve onun dille, sözle ördüğü yaşamı kutsadı. Peki ya ayın karanlık yüzünde ne var? Yazılmayan hikâyelerde neler var? Ölü topraklarda, ölü bir hikâyeden yola çıkan Dakhumn, okura örmek, anlamlandırmak yerine yüzleşme ve arınmaya varan bir yolculuk sunuyor. Avcının da av, yaşamın da ölümcül olduğunu, kurt adamın önce insan değil kurt da olabileceğini hatırlatarak…

- Reklam -
- Reklam -

Daha önce Yurt Gazetesi’nde muhabirlik ve editörlük yapan Erdem Şimşek, çeşitli yazılarıyla Gaia Dergi, Kahveli Okur ve Gazetemsi gibi internet sitelerinde de yer aldı. Kendi yazıp çektiği kısa filmleri de olan Şimşek’in “Kalan Kuşların Şarkısı” isimli kısa filmi, beşi yurt dışından olmak üzere yedi ödüle layık görüldü. İlk romanı olan Dakhumn, sadece işlediği konuyla değil şiirsel anlatım diliyle de okurların ilgisini bekliyor.

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alien covenant kitap kapak

Alien: Covenant’ın Kitabı Geliyor!

the witcher netflix

The Witcher Dizisinin Adresi Belli Oldu: Netflix