in

Giulio Cavalli, Kıyılarına Cesetler Vuran Bir Kasabanın Distopik Hikâyesini Anlatıyor: “Dalga”

İtalyan yazar Giulio Cavalli, distopik romanı “Dalga” ile raflardaki yerini alıyor. Kitap, Can Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Dalga - Giulio Cavalli

Giulio Cavalli, Dalga romanı ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

İtalyan yazar Giulio Cavalli ilk defa Türkçeyle buluşuyor. 1977 yılında Milano’da dünyaya gelen Giulio Cavalli roman ve oyun türündeki eserleriyle tanınıyor. Yazar ayrıca eft dergisi, Fanpage, The Post Internazionale, Il Riformista, L’Espresso gibi mecralar için yazılar kaleme alıyor.

Eserlerinde çoğunlukla politik oyunları ve İtalyan organize suç örgütlerinin perde arkasını ele alıyor. Yazarın ilk romanı Mio padre in una scatola da scarpe (Ayakkabı Kutusunun İçindeki Babam) 2015’te okurla buluştu. Onu 2017’de Santamamma izledi. Türkçede de yer bulan Dalga 2018’de Carnaio adıyla yayımlandı. Dalga’nın devamı niteliğini taşıyan uovissimo Testamento (Yepyeni Ahit) 2021’de çıktı.

Cavalli, bu romanında kıyılarına cesetler vuran DF adlı bir kasabanın distopik yazgısını konu alıyor.

Dalga – Giulio Cavalli – | Arka Kapak Tanıtımı

Dalga - Giulio Cavalli

Cesetler mi? O şeyler hakkında cevap verme yetkim yok. Benim için onlar artık ceset falan değiller: hoş kokulu uçucuları buharlaştıran mumlar, porselen buhurdanlıklarda kullanılan alüminyum kenarlı yuvarlak mumlar. Onlar artık bundan ibaret.

Sakin bir balıkçı kasabası olan DF’nin yazgısı, yaşlı balıkçı Ventimiglia’nın denizde bir ceset bulmasıyla kâbusa evrilir. Daha ilk cesedin kimliği teşhis edilemeden kasabanın kıyılarına başka cesetler sürüklenir. Her açıdan birbirinin tıpatıp benzeri cesetlerin sayısı kısa sürede on binleri geçtiğinde hükümetten destek göremeyen DF, sorunu kendi yöntemleriyle çözmeye karar verir. Ve başlangıçta toplum sağlığının korunması amacıyla yürütülen eylem planı zamanla çığırından çıkar…

Giulio Cavalli’nin kurduğu bu distopya, kriz anlarında tanık olunan insanlık durumlarına tedirgin edici benzerlikleriyle dikkat çekerken kışkırtıcı anlatımıyla insanı ve değerlerini sorgulatıyor.

Toplamda 224 sayfadan oluşan romanın editörlüğü Nükhet Polat’a, düzeltisi Burçin Gönül’e ait. Eserin kapak tasarımı ise Utku Lomlu imzasını taşıyor.

Roman, Can Yayınları’nın Cem Alpan editörlüğünde hazırlanan Çağdaş Serisi kapsamında okurla buluştu. Seride yer alan diğer eserlere buradan göz atabilirsiniz.

Giulio Cavalli eserleri ve yazarın Dalga romanı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Selanik Gecelerinde Duyulan Gizemli Sesin Kaynağı

Selanik’te Geceleri Duyulan Gizemli Sesin Kaynağı Bulunamıyor: Yerel Halk Endişeli

Microsoft, Activision Blizzard Şirketini Satın Alıyor xbox

Microsoft, Oyun Dünyasının Dev Şirketi Activision Blizzard’ı 68,7 Milyar Dolara Satın Alıyor