in

Değiştirilmiş Karbon’la Başlayan Macera “Düşmüş Melekler” ile Devam Ediyor

Geçtiğimiz aylarda Netflix uyarlamasını da izlediğimiz ünlü siberpunk serisi “Takeshi Kovacs”tan haber var. Serinin ikinci kitabı “Düşmüş Melekler”geliyor! Kitabın detayları ve tadımlık ön okuması için haberimize göz atmayı unutmayın!

dusmus melekler ust

İthaki Yayınları geçtiğimiz aylarda Richard K. Morgan‘ın Takeshi Kovacs adlı ünlü serisini bizlerle buluşturmuştu. Yine aynı dönemde Netflix‘e de uyarlanan serinin ikinci kitabı Düşmüş Melekler bu ay bizlerle olacak!

Dilimizde pek fazla siberpunk türünde eser göremiyoruz. Bu yüzden Değiştirilmiş Karbon ilk yayımlandığında bir sevince boğulmuştuk. Takeshi Kovacs‘ın neo-noir dedektiflik macerası bizleri mest etmişti. İthaki Yayınları, ilk kitabın ve dizinin birinci sezonunun heyecanı sönmeden bizleri ikincisiyle buluşturuyor.

İlk kitap Değiştirilmiş Karbon‘da Takeshi Kovacs‘ın dedektiflik macerasına tanıklık etmiştik. Düşmüş Melekler‘deyse konu askeri stratejiye dönüyor. Takeshi Kovacs‘ı bu kez Dünya’dan çok uzakta, uzay gemilerinin içinde askeri bir dünyanın içinde bulacağız.

Çevirisini Aslıhan Kuzucan‘ın yaptığı Düşmüş Melekler‘in tanıtım bülteni şu şekilde:
dusmus melekler21. yüzyıl bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Değiştirilmiş Karbon serisi ve çarpıcı ana karakteri Takeshi Kovacs dizinin ikinci kitabı Düşmüş Melekler’le geri dönüyor!

Değiştirilmiş Karbon’daki olayların üzerinden otuz sene geçti. Ancak eski bir BM elçisi olan Takeshi Kovacs’ın maceraları hız kesmedi. Pek çok kez kariyer ve kılıf değiştirip yeni bir bedenle bu kez daha büyük olayların ortasında buldu kendini: Kanlı bir ayaklanmayı durdurmak üzere uzak bir gezegenin hükümetince tutulan bir askerdi artık.

Ancak mesele taraf tutmaya geldiğinde ona kimin ödeme yaptığına bakmaksızın Kovacs istediği tarafı seçerdi – yani kendininkini. Haliyle sıradışı bir ekip onu kadim bir uzaylı gemisine yapılacak hazine avı için çağırdığında bu teklife hayır diyemezdi. Kalaşnikoflarını hazırlayıp görevini yarıda bırakan Kovacs için bu yeni macera tek başına yapamayacağı kadar büyüktü. Ama o istediğini almak için her şeyi yapmaya hazırdı; ölüleri diriltmeye bile.

Yıldız Gemisi Askerleri ve Bitmeyen Savaş gibi eserlerin izinden giden askeri bilimkurgu/siberpunk türündeki Düşmüş Melekler, son zamanların en dikkat çeken bilimkurgu-aksiyon romanlarından biri.

“Takeshi Kovasc geri döndü. Morgan, Değiştirilmiş Karbon’da yaratılan dünyayı çok daha ileriye taşıyor.” – Anthony Ryan

“Bilimkurguyla gerilimi birleştirmedeki ustalığıyla türe hak ettiği yeri kazandırmayı başardı.” – Peter F. Hamilton

“Morgan şirketlerin açgözlülüğünü, siyasetin çürümüşlüğünü muazzam bir kurguyla ele alıyor.” – The Times
“Düşmüş Melekler” 13 Nisan‘da raflarda olmak üzere ön siparişe açıldı. Kitabın ön okumasına BURADAN erişebilirsiniz.

Bu arada serinin ilk kitabını okumak istiyor ancak kafanızda bazı şüpheler bulunduruyorsanız sizleri ilk kitap için kaleme aldığımız (spoilersız) incelemeye konuk edebiliriz.

Şimdiden keyifli okumalar!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Erotizm miktarı şimdiden büyük merak konusu? Takeshi Kovacs bu sefer … hangi maceralara sürüklenecek acaba? Hype!

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  İlk kitap çok mu erotikti?

 3. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Baya erotikti abi. Özellikle tasvirler çok detaylı, uzun uzun en ince ayrıntısına kadar anlatmış. Bazen bir bölüm bile sürüyordu. Sanırım en uzun Ortega ile arasında geçendi.

 4. Avatar for JCDenton JCDenton dedi ki:

  Ana karakter gördüğü her şeyde tahrik oluyordu. Bir de Wattpad romanlarını anımsatan bir sürü "sırıtma"ları var.

  Ben seriye devam etmeyeceğim. İlk roman beklentimin çok altına kaldı.

 5. Avatar for mit mit dedi ki:

  Hadi yav, tüh… En nefret ettiğim roman tipi desenize. Roman mı yoksa erotik film mi olduğuna karar veremeyen, ergen fantezilerinden hallice metinler hiç bana değil. Okuma listemden çıkarıyorum maalesef ben de. Teşekkürler bilgilendirme için.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Cekilis Fahrenheit451

Çekiliş: Ray Bradbury’den “Fahrenheit 451”

guillermo del toro fox searchlight

Del Toro’nun Yeni Projesi Bizlere Korku, Fantazi ve Bilimkurgu Türlerinde Sayısız Film İzletecek!