in

Demiryolu Çocukları Yeni Bir Bakış Açısıyla Tekrar Yazıldı

Edith Nesbit’in kült romanı Demiryolu Çocukları, Phyllis karakterinin gözünden tekrar anlatıldı. Jacqueline Wilson’ın The Primrose Railway Children eseri yakında raflarda.

Demiryolu Çocukları Phyllis The Primrose Railway Children

Edith Nesbit’in çocuk edebiyatının klasik eserlerinden sayılan Demiryolu Çocukları (The Railway Children) kitabı yeni bir yorumlama ile karşımızda. Jacqueline Wilson imzalı eser hikâyeyi Phyllis’in bakış açısıyla işliyor. Roman The Primrose Railway Children adı ile raflarda.

Demiryolu Çocukları yeni bir versiyon ile okurun karşısına çıkıyor. Jacqueline Wilson’ın The Primrose Railway Children adını taşıyan romanı Rachael Dean’in çizimleriyle birlikte 16 Eylül 2021 tarihinde Puffin yayınevi etiketiyle yayımlanacak.

Ejderhalar Kitabı, Büyülü Şehir ve Beş Küçük Afacan gibi popüler eserlerin yazarı Edith Nesbit Demiryolu Çocukları kitabını 1906’da kaleme aldı. Romanda ailenin babası kaybolduktan sonra kırsala taşınan anne ve üç çocuğun öyküsü konu alınıyor.

1924 yılında yaşamını kaybeden Edith Nesbit’in eserlerinin telifi 2000 yılı itibarıyla serbest durumda. Dolayısıyla her türlü uyarlamaya ve tercümeye açık konumdalar.

Demiryolu Çocukları Kitabı Yeni Bir Bakış Açısı Okuru Yeniden Hayal Dünyalarına Çağırıyor

Jacqueline Wilson, “Her zaman Edith’in eserlerini severdim, ama hikâyede özellikle küçük çocuk Phyllis’e fazla acımasız davrandığını düşündüm,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Hikâyeyi en genç çocuğun bakış açısından hayal ettim. Hikâye çok masalsı, bütün büyük sorunlar, meseleler kahraman anne ya da onun yaşlı, kibar bir beyefendi olan arkadaşı tarafından çözülüyor. Günümüzde kolay çözümler yok, ama çocuklar için macera ve mutlu son yine var. Rachael Dean’in çizimleri hikâyeye büyülü bir boyut kazandırıyor.”

yeni demiryolu çocukları Jacqueline Wilson

Rachael Dean’in açıklamaları ise şu şekilde oldu:

“Bu ülkedeki en iyi yazarlardan biriyle çalışma şansı verildiği için onur duyuyorum,” dedi. “Çocukken Jacqueline’nin kitaplarını deli gibi okuyordum, şimdi onun kitaplarından birinde beraber çalışmak, oldukça sürreal.”

75 yaşındaki Jacqueline Wilson 1969 senesinden beri 100’ün üzerinde kitap yazdı. Genellikle çocuk kitapları yazar Wilson, Smarties, the Guardian Children’s Fiction, Guardian, British Book, Blue Peter People’s Choice gibi ödüllerin sahibi. Eserlerinin büyük bir bölümü tiyatroya, beyaz perdeye uyarlandı.

Jacqueline Wilson
Jacqueline Wilson

Jacqueline Wilson eşcinsel aşkı konu alan kitabı Love Frankie üzerine de konuştu:

“Uzun zamandır genç yetişkin romanı yazmıyordum. Bu sefer başka bir kıza âşık olan bir kızdan neden yazmamayım ki, dedim kendi kendime. Bu kitap âşık olan ve o anlaşılmaz duyguları yaşayıp karşıdakinin de aynı hisleri taşıyıp taşımadığını bilmeyen herkes için.”

Wilson geçen yıl eşcinsel olduğunu açıklamıştı.

Siz Demiryolu Çocukları kitabını okumuş muydunuz? Bu yeni versiyon ilginizi çekti mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Independent

Fehim Nadirli

Mimarım. İTÜ mezunuyum. "Salgın" isimli bilimkurgu kitabım 2020’de yayımlandı. "Yazarlar ve Kitaplar" podcast'ini hazırlıyorum. Roman yazmakla uğraşıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Mirajane.Uzumaki Mirajane.Uzumaki dedi ki:

    Bu haberi paylaştığınız icin teşekkür ederim.Çocuken okuma alışkanlığı kazanmamı sağlayan kitaptı.Kitabin en küçük kardeşin bakış açısından yazılcak olması beni heyecanlandırdı bir an önce raflarda görmeyi dört gözle bekliyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Shadow and Bone 1. Sezon İncelemesi

Shadow and Bone 1. Sezon İncelemesi: Çerezlik Bir Uyarlama Daha

1899 fragmanı netflix dizi dark korku

Dark Yapımcılarının Yeni Korku Dizisi 1899’dan Tanıtım Fragmanı Yayınlandı