in

Joe Dunthorne’nun Denizaltı Kitabı Çıktı

Joe Dunthorne’nun, aynı isimle filme de uyarlanan Denizaltı (Submarine) kitabı, Ayrıntı Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Denizaltı

Genç yazar Joe Dunthorne’nun kaleme aldığı ve ilk olarak 2008 yılında Submarine adıyla yayımlanan roman, Denizaltı ismiyle Türkçeye kazandırıldı.

Kitap, bir ergenin büyüme macerasını ve bu sırada yaşadığı olayları konu alıyor. Aslında 15 yaşında her gencin başına gelebilecek bazı olayların bir yansımasını anlatıyor. Henüz 15 yaşında olan Oliver Tate’nin gerek annesi, gerek babası, gerekse 16 yaşına girmeden yaşamak istediği birtakım deneyimler kitabın ana temasını oluşturmakta.

Kitapla Aynı İsimde Bir Filmi de Bulunuyor

10’dan fazla dile çevrilen Denizaltı, aynı zamanda yazarın ilk romanı olma özelliği taşıyor. Şimdilerde Londra’da yaşayan Dunthorne bu kitabıyla birlikte ödül de kazandı. Yazar, bu kitabın büyük bir çoğunluğunu da East Anglia Üniversiteinde Yaratıcı Yazarlık bölümünde okurken kaleme aldı. Denizaltı, aslen kısa bir hikâyeydi. Fakat daha sonra yüklediği internet sitesinde öykü popüler hale gelince romanlaştırma kararı aldı.

2008’de kitabı yayınlandıktan iki yıl gibi kısa bir süre sonra da, 2010 yılında aynı isimli filmi çıktı.

Aslı Perker tarafından çevirisi yapılan eserin yayına hazırlığını Duygu Gençağ üstlenmiş. Ayrıntı Yayınları etiketiyle çıkan 320 sayfalık kitabın kapak tasarımını Arslan Kahraman ve dizgisini de Hediye Gümen yapmış.

Joe Dunthorne’nun Denizaltı dışında, 2011 yılında yayımlanan ve RSL Encore Ödülü’nü kazandığı Wild Abandon ile 2018 yılında yayımlanan The Adulterants adında iki kitabı daha bulunuyor. Ayrıca şair kimliğiyle de tanınan Dunthorne, 2010 yılında Faber New Poets serisinde derleme şiirleri yayınlandı. Yazarın ilk solo şiir koleksiyonu ise 2019 yılında çıktı.

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Lucifer

Lucifer Final Sezonu 2 Kısımda Yayınlanacak

Denizaltı

Denizaltı Volkanları Araştırmaları Sürüyor