İthaki’den Yeni Bir Epik Fantastik: Destanlar Çağı

Michael J. Sullivan'ın yurt dışında epey ses getiren İlk İmparatorluğun Efsaneleri serisi birinci kitabı "Destanlar Çağı" ile artık Türkçe.

Romanlarını herhangi bir yayıncıyla anlaşmadan, Amazon üzerinden e-kitap olarak yayınlayan ve hatırı sayılır bir başarı elde edip büyük bir ün toplayan yazarları gün geçtikçe daha çok duyar oluyoruz. Hugh Howey (Silo, Vardiya) ve Andy Weir (Marslı, Artemis) akla gelen, dilimizde okuma fırsatı bulduğumuz ilk örneklerinden. Şimdi bunlara bir yenisi daha katılıyor: Michael J. Sullivan.

2008 yılında Kindle üzerinden yayınlamaya başladığı Riyria Revelations adlı epik fantastik üçlemesiyle adını duyuran yazar, 90.000’den fazla satarak yayıncıların dikkatini çekmiş ve sonrasında kitapları fiziki olarak da basılmıştı. Bu üçlemeye üç kitap daha ekleyen yazar sonrasında Riyria Chronicles ile ikinci bir altı kitaplık seriye imza attı. İthaki Yayınları tarafından dilimize çevrilen ve İlk İmparatorluğun Efsaneleri’nin birinci kitabı olma özelliğini taşıyan Destanlar Çağı (Age of Myth) ise bu iki serinin çok öncesini, 3000 yıl evvelki olayları konu alıyor. Yani bir nevi yazarın dünyasına ve oluşturduğu tarihçeye giriş noktası oluşturuyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Michael J. Sullivan, Destanlar Çağı ile efsanelerle gerçeği, insanlarla tanrıları karşı karşıya getirecek yepyeni bir seriye başlıyor…

İnsanlık tarihinin başlangıcından beri İnsanlar, Fhrey denen ilahi yaratıklarla beraber yaşamışlardı. Fhreyler büyü üzerinde hâkimiyet kurmuş, yenilmez, ölümsüz, insanlardan tamamen ayrı bir ırktı. Ancak bir Fhrey bir insanın ellerinde can verdiğinde, insanlar ve kendilerini tanrı olarak görenler arasındaki yüzyıllardır süregelen denge bozulacaktı.

Yaklaşmakta olan savaşta insanlığın kurtuluşuyla yok oluşu arasında duran sadece birkaç kişi vardı: Tanrı Katili olarak kaderini kabullenmekte zorlanan Raithe, yaklaşan felaketin işaretlerinden kaçamayan genç kâhin Suri ve halkının geleceğini tayin edebilmek için kişisel bir trajediyle başa çıkması gereken Persephone.

Destanlar Çağı sona erdi. Şimdi isyan zamanı.

Toplamda 6 kitaptan oluşan serinin yırt dışında şimdilik üç kitabı yayınlandı. Geri kalan üç kitabın 2020’ye kadar çıkması planlanıyor. Destanlar Çağı‘nı dilimize kazandıran isimse Cihan Karamancı. Editörlüğü ve düzeltisiyse Setenay Karaçay ve Emre Aygün‘e ait. 22 Mart‘ta satışa sunulacak kitabı ön siparişle edinmek isterseniz kendisine İthaki’nin kendi satış sitesinden ulaşabilirsiniz. Fantastik edebiyatseverlere duyurulur.

 • 105
  Shares
GÖZ ATIN  "Dünyalar Savaşı" da Bilimkurgu Klasikleri'ne Eklendi

Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

İthaki’den Yeni Bir Epik Fantastik: Destanlar Çağı için 30 yorum

 1. mit dedi ki:

  Aslına bakarsanız kapak tam olarak bilinçaltımıza hitap ediyor. Çünkü Yüzük Kardeşliği’nin Gandalf’lı kapağını çağrıştırıyor. Aynı yeşil, ağaç, çimenler, hemen dibinde kahramanlar. Dolayısıyla çok iyi olduğunu bildiğimiz, sevdiğimiz, benzerini arzuladığımız bir esere dair duygularımızı tetikliyor. Eyyorlamam böyle :slight_smile:


 2. HuJouren dedi ki:

  Yazarın The Riyria Revelations adlı serisinden haberim vardı ama kitaplarının temelini ele alan başka bir serisi olduğundan haberim yoktu. Bu haberle baya mutlu oldum. Önce Lightbringer, şimdi de Riyria Serisi. Bu sene İthaki baya iyi geliyor açıkçası. Benim ilk kitabını baya beğendiğim Merdivenler Kenti’nin 2.kitabını bastılar, üzerine Joe Abercrombie’nin o çok merak ettiğim -zamanında yarım kalmış- First Law serisi de geliyor…

  Umarım kitaplar hakkettiği değeri görür ve iyi satılır. Diğer serisini oldukça merak ediyorum ve onu da dilimizde görmek isterim.


 3. Hocam 100 sayfasını bitirdim. İlk 30 sayfası gerçekten çok etkiledi beni. Tam bir destanlar çağı gerçekten. Ölenler, büyücüler, tanrılar, tanrılara karşı gelenler filan. Şimdilik puanım 9.5/10. Goodreads sitesinde İngilizce yorumlar varsa orayı okuyabilirsiniz. 1000kitap sitesinde şimdilik sadece ben okuyorum ve herhangi bir inceleme yok.


 4. Agape dedi ki:

  Ben ise tam zıt düşüncedeyim. Orijinal kapak kullanıldığı için de ben memnunum. Kapak çok hoşuma gitti ama asıl önemli olan da zaten içeriği. Ne saçma kapaklarım var ama içerikleri bir harika. :blush: Tabii size de saygı duyuyorum. Hepimizin zevki bir olamaz. Olması da imkansız zaten. ^^


İthaki’den Yeni Bir Epik Fantastik: Destanlar Çağı

Michael J. Sullivan’ın yurt dışında epey ses getiren İlk İmparatorluğun Efsaneleri serisi birinci kitabı “Destanlar Çağı” ile artık Türkçe.

 • 105
  Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Karanlık Kitaplık’ta

Robert Louis Stevenson'ın korku klasiği "Dr. Jekyll ile Bay Hyde," İthaki Yayınları'nın Karanlık Kitaplık dizisine...

Kapat