DiskDünya Serisi “Küçük Tanrılar” ile Devam Ediyor

"Küçük Tanrılar", Niran Elçi çevirisiyle okurlarıyla buluşuyor.

DiskDünya serisinin hayranlarına harika bir haberimiz var. Serinin 13. kitabı, Kadim Uygarlıklar alt dizisinin 2. kitabı Küçük Tanrılar, raflarda okurları için beklemeye başladı bile.

Fantazya ve komedinin arasındaki çizginin yer yer silikleştiği DiskDünya, yan serisinin ikinci kitabıyla Türkçeye kazandırılmaya devam ediliyor. Terry Pratchett’ın en özgün eserlerinin bir araya gelmesiyle oluşan 41 kitaplık serinin tümünü çevirecekleri sözünü okurlarına veren Delidolu Yayınları, çevirisi Niran Elçi tarafından yapılan bu kitabı da piyasaya çıkardı. 392 sayfalık bu DiskDünya macerasının tanıtım bülteni şöyle;

Katıksız, fantastik bir eğlence!

Dinlerden ve savaşlardan oluşan dünya tarihine ışık tutan Küçük Tanrılar, mizahi dehâsıyla bu kez dinin sömürülmesini ve savaşların gerekçeleri gibi önemli konuları sorguluyor.

Tanrılar nereden gelir? Ve nereye giderler? DiskDünya’da bir sürü küçük tanrı vardır ve yaygın bir teoriye göre tanrılar, birileri onlara inandığı için var olur, büyür ve gelişirler. Bir tanrının, açlığını çektiği tek bir şey vardır: inanç.

Okuma yazma bilmemesine rağmen çok kuvvetli bir fotografik hafızaya sahip olan genç Brutha, aklı biraz eksik ama imanlı biridir. Günlerden bir gün tanrısı onunla konuşur. Brutha ilk başta korkup kaçsa da sonunda yerdeki kaplumbağanın, yani Büyük Tanrı Om’un, onunla konuştuğunu anlar. Brutha kısa bir süre sonra, farkında olmadan, insanlık tarihinin en eski hikâyelerinden birinde başrole bürünür; hem de boyundan ve kilosundan büyük işlere kalkışarak.

Niran Elçi’nin pürüzsüz Türkçesi ve Delidolu’nun özenli baskısıyla okurlarının beğenisine sunulan Küçük Tanrılar, özgün ve gerçekçi hikâyesiyle, DiskDünya serisindeki yerini alıyor.

‘Korku tuhaf bir topraktır. İtaat, o toprakta genellikle mısır gibi, sıra sıra yetişir; çevresindeki yabani otları ayıklaması kolay olur. Ama bazen orada meydan okuma patatesleri de biter ve onlar hep yeraltında gelişir.’

İngiltere’de kitabı en çok çalınan yazarlardan biri olan Pratchett’ın 2014 yılında tamamladığı serinin takipçileri ve meraklıları en yakın kitapçıya gidip, serüvenlerine kaldıkları yerden hız kesmeden devam edebilirler. Bizden söylemesi!

GÖZ ATIN  Goodreads Okur Ödülleri 2016 Sahiplerini Buldu
Okumayı ve yazmayı öğrendiğimden beri bir şeyler yazıyorum. Daha çok da okuyorum. Sosyoloji okuduğum için inceleme alanım bu dünyanın insanları olsa da ilgi alanım başka dünyalar olduğu için artık MSGSÜ Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bir Bellatrix, Auri kadar olmasa da ben de pek buralardan sayılmam zaten.

DiskDünya Serisi “Küçük Tanrılar” ile Devam Ediyor

“Küçük Tanrılar”, Niran Elçi çevirisiyle okurlarıyla buluşuyor.

Başa dönün