in

Diskdünya’nın 9. Kitabı “Eric” Çıktı!

Yeniden basımlar hız kesmiyor!

Delidolu Kitap sözlerini bir bir tutmaya devam ediyor! İthaki‘den devraldığı Diskdünya’yı gözden geçirilmiş çevirisi ve tertemiz editörlüğü ile son okumasıyla bizlerle buluşturmayı sürdürüyor!

Şimdi geldik kronolojideki 9. kitaba. Aynı zamanda korkak olan, belayı mıknatıs gibi çeken büyücü Rincewind‘in kendine ait alt serinin de bir parçası. Rincewind alt serisinde en son Hasbüyü‘yü okumuştuk. Faust Eric de bu kafileye katılmış oldu.

Faust Eric, diğer Diskdünya romanlarından da farklı bir eser bir bakıma. Çünkü o, 41 kitaplık seride karşımıza çıkan ilk kısa roman. Evet, evet. O bir kısa roman. 143 sayfacık bir yapıya sahip. Üstelik İlahi Komedya göndermeleri de cabası! Ama onunla kalır mı hiç? Pratchett bu, öyle tek göndermeyle bırakmaz.

Faust Eric, aslında ilk olarak Josh Kirby’nin çizimleriyle süslü, büyük boy bir illüstrasyonlu kitap şeklinde yayımlanmıştı. Ancak daha sonra bu görseller çıkarıldı ve bir kısa roman olarak da okurlara sunulmaya başlandı.

Eh, lafı uzatmayalım da 9. kitap bize neler anlatacak onu görelim:

“Kaçıyorum, öyleyse varım. Daha doğrusu, kaçıyorum, öyleyse –ve şansım da yaver giderse- hâlâ var olacağım.”

Yakın geçmişte, sonsuzluğun büyülü evrenine uğurladığımız Sir Terry Pratchett’ın, dünya çapında 85 milyonun üzerinde satan 41 kitaplık, kültleşmiş “DiskDünya” serisi Eric ile devam ediyor.

Niran Elçi’nin pürüzsüz Türkçesi ve Delidolu’nun özenli baskısıyla okurlarının beğenisine sunulan efsane dizinin dokuzuncu kitabı; Faust’tan İlahi Komedya’ya, Aztekler’den Cehennemin dibine ve hatta evrenin doğuşuna dek uzanan eksantrik bir yol hikâyesine açılıyor.

Dostumuz Rincewind’in yetenekleri arasında en öne çıkanı, kaçma yeteneği. Hatta bu işi bilim seviyesine kadar yükseltmiş durumda. Onun için önemli olan kaçmak. Rincewind kaçadursun, onu kaçtığı yerden alıp getirecek bir Eric var artık. Eric Thursley, ya da namı-ı diğer Faust. DiskDünya’nın ilk ve tek iblisoloğu. Evet, yanlış duymadınız koskoca âlemin tek iblisoloğu ve maalesef en kötüsü…

Eric’in hayattan üç büyük dileği var: Ölümsüzlüğe ulaşmak, dünyaya hükmetmek ve gelmiş geçmiş en güzel kadının biricik sevgilisi olmak. Eh, sıradan gibi görünse de pek de küçümsenecek istekler değil aslında… Peki ya daha da kötüsünün yaşanacağını, kâinatın en kötü iblisoloğunun, dünyanın en beceriksiz sihirbazı ile bir araya geleceğini söylesek? İşte o zaman DiskDünya’nın başına gelecek şeyler dudağınızı bile uçuklatabilir!..

Terry Pratchett, mizahın ve ironinin dozunu iyice yükselttiği Eric’te, okurlarını, zamanda ve mekânda akıl almaz yolculuklara sürüklüyor.

DiskDünya serisi, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kurgusunun yanı sıra kuantum fiziğinden sanayi devrimine, popüler kültür klişelerinden edebiyat ve sinema klasiklerine uzanan değişik kültür unsurlarına saygı duruşunda bulunarak gerçek dünyadaki pek çok konuyla dalga geçmesini bilen göz kamaştırıcı bir edebiyat harikası…

Çeviri serinin yetenekli çevirmeni Niran Elçi‘ye ait. Editörlükse artık daha çok Diskdünya kitabın göreceğimiz Ümit Mutlu‘nun ellerinden çıkma.

Böylece Diskdünya Yeniden Basımlarında Nereye Geldik? diyorsanız, biz listemizi güncel tutmayı sürdürüyoruz. Hadi bir tüyo da verelim, İthaki‘nin geldiği noktaya sadece 4 kitap kaldı! Bu sırada paralelde, Tiffany Sızı alt serisi de yeniden basılmaya devam ediyor olacak.

Şimdi bize müsaade, çünkü acilen yalayıp yutmamız gereken yeni bir Diskdünya kitabı var!

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neil Gaiman Okuma Sırası

Yedikuleli Mansur’a Hazır Olun!