in

Başar Başarır’dan Ters Köşelerle Dolu Bir Roman: “Dolunay İki Gece Sürer”

Ödüllü yazar Başar Başarır, yeni kitabı “Dolunay İki Gece Sürer” ile raflarda. Roman, Can Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Dolunay İki Gece Sürer - Başar Başarır

Başar Başarır yeni kitabı Dolunay İki Gece Sürer ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Ödüllü yazar Başar Başarır yeni romanı ile bir kez daha bizlerle. 1970 yılında İstanbul’da doğan Başarır, lise ve lisans eğitimini İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini Londra’da City University Sosyoloji Bölümü’nden alan yazar, eserleriyle Sait Faik Hikâye Armağanı, Yunus Nadi Öykü Ödülü ve Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görüldü.

1992 yılında ilk öykü kitabı Kent Kitabı’nı yayımlayan yazarın ilerleyen yıllarda aynı türde şu eserleri çıktı: Eski Şehrin Ayazı, Nedir Hayat, Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri, Çıktığınız Hevesle İniniz, Düzenboz ve Teklifinizle İlgilenmiyorum. Başar Başarır’ın ilk romanı Sibop ise 2017’de raflardaki yerini aldı.

Başarır’ın 1992 – 2000 arası yayımlanan kitapları Havaalanında Satılmayan Kitaplar’da, 2003 – 2012 arası yayımlanan kitapları ise Bize Umut Gerek’te bir araya getirildi.

Yazarın ikinci romanı olma özelliğini taşıyan ve Can Yayınları’nın Çağdaş Serisi kapsamında yayımlanan Dolunay İki Gece Sürer, okuru 2000’li yılların başlarına götürüyor.

Dolunay İki Gece Sürer – Başar Başarır | Arka Kapak Tanıtımı

Dolunay İki Gece Sürer - Başar Başarır

Geleceğin mühendisi başarılı öğrenci Gamze ile köy enstitüsü mezunu babası emekli öğretmen İhsan Sami Bey… Bu ikili arasında uzanmakta olan fay hattı, Gamze’nin annesi Feriha Hanım’ın vefatından beri hayli aktiftir.

Gamze’nin üniversitede tanıştığı misafir öğrenci Stavros’la muhabbeti ilerletmesiyle baba-kız çatışması iyice şiddetlenir. Zira kabına sığmaz Gamze Yunan sevgilisinin kollarına, Girit’in koylarına kaçacak, böylece İhsan Sami Bey’in neşrettiği gayriresmi milli mücadele tarihinin gölgesindeki bu cesur girişim, kaçınılmaz olarak umutla dehşet arasında gidip gelen heyecan dolu bir maceraya evrilecektir. Çünkü ne İhsan Sami Bey’in pes etmeye niyeti vardır ne de aşkın, tutkuların ve tarihin dip akıntılarının öngörülebilir bir seyri…

Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi Başar Başarır imzalı Dolunay İki Gece Sürer, 2000’li yılların hemen başında yaşanan beklenmedik bazı aksaklıkların büyük fırsatlara, hüsranların diri umutlara, zıtlıkların muhabbete, her türlü çılgınlığın da hayırlara vesile olduğu, tabiri caizse “ters köşe”lerle dolu muzip, hınzır, capcanlı bir roman. Akdeniz’in suları gibi sıcak, tılsımlı, sürprizlerle dolu…

Toplamda 384 sayfa süren romanın editörlüğü Cem Alpan’a, düzeltisi Mert Tokur’a, kapak tasarımı Utku Lomlu’ya ait.

Can Yayınları’nın Çağdaş Serisi’nde yer alan kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Başar Başarır kitapları ve Dolunay İki Gece Sürer hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

mars kolonileri dünya isyan

Gelecekte Mars Kolonileri, Dünya’ya Karşı Ayaklanabilir: Yeni Araştırma İsyan İhtimalini Değerlendirdi

Zaman Çarkı 1. Bölüm İncelemesi

Zaman Çarkı 1. Bölüm İncelemesi: Işığın ve Gölgenin Sonsuz Savaşı