in ,

Dört Yaşında Şair Oldu: Nadim’in İlk Kitabı Yayımlanıyor

Dört yaşındaki Nadim Shamma-Sourge, ilk şiir kitabı için yayımcısını buldu. Nadim’i, politik edebiyat alanında 2020 Orwell ödülünü de alan şair Kate Clanchy keşfetti.

Dört Yaşında Şair Nadim Shamma-Sourgen

Edebiyat dünyası genç yaşta eserler veren pek çok yazar ve şaire sahip. Neredeyse her yıl “X kişisi Y’nin en genç yazarı / şairi oldu” temalı haberler karşımıza çıkıyor. Bu defaki haber ise genç bir şair ile ilgili. Britanya’da yaşayan Nadim Shamma-Sourgen, ilk kitabının raflara çıkması için bir anlaşmaya vardı. Sourgen, henüz dört yaşında.

Nadim Shamma-Sourgen, büyüleyici olarak ilan edilen şiirlerinin ardından ilk kitabı ile raflara gelecek. Şairi keşfeden isim ise 2020 yılında politik edebiyat alanında Orwell ödülünü Some Kids I Taught and What They Taught Me ile kazanan şair ve yazar Kate Clanchy sayesinde keşfedildi.

Mültecilere şiir eğitimi vermeyi hedefleyen Reading Üniversitesi edebiyat bölümü çalışanları Yasmine Shamma ve Kate Clancy’nin programına katılan Nadim Shamma-Sourgen, yazdıkları ile otoriteleri kendisine hayran bıraktı. Kate Clancy, Nadim’in çalışmalarını okuyan ve oldukça beğenen taraf oldu.

Clancy, genç şairin yeteneğine dair şu açıklamayı yaptı:
“Nadim’in 4 yaşında olmayı, annesini ve böcekleri sevmeyi; kötü adamların, banyoların ve aşkın nasıl bir şey olduğunu imgeler aracılığıyla anlatma konusunda özel bir yeteneği var.”
Nadim, henüz dört yaşındayken adından uluslararası çevrelerde oldukça bahsettirdi. Küçük şair, henüz okuma yazmayı yeni öğrendiği için kimi şiirlerini annesine dikte ettiriyor.

Nadim, Dünyanın En Genç Şairlerinden Birisi Oldu

1978 yılında kurulan ve İngiltere’nin köklü yayıncılarından olan Walker Books (Where’s Wally? ile hatırlayabilirsiniz), Nadim’in ilk kitabını basmayı kabul eden şirket oldu. Yayınevi cephesi de şairin yaşına göre böyle büyülü dizeler yazabilmesinden etkilendiğini saklamadı.

Nadim’in favorisi ise doğa hakkında şiirler yazmak. Şiirlerini bir kitabın içinde topluca görecek olduğu için mutluluğunu açıklayan genç şair, “Kitap çıkınca bana da bir tane verir misiniz?” diye sorarak yürekleri ısıtmayı da bildi.

Dört Yaşında Şair Nadim Shamma-Sourgen

Nadim Shamma-Sourgen’e genç yaşında edebiyat dünyasının sihirli kapılarını aralayan Eve Gelmek adlı şiir aşağıdaki gibi.

Eve Gelmek – Nadim Shamma-Sourgen

Take our gloves off
Take our shoes off
Put them where they’re supposed to go.
You take off your brave feeling
Because there’s nothing
to be scared of in the house

(Eldivenlerimizi çıkar / Ayakkabılarımızı çıkar / Onları konması gereken yere koy / Cesaret duygunu çıkar / Çünkü evde korkacak hiçbir şey yok)
Bu anlaşma, Nadim’i dünyada kitap an laşması yapan en genç yazarlardan birisi yapacak. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre en genç yazarlardan birisi 1962 tarihli Dorothy Straight. Bu isim 1964 yılında, henüz altı yaşındayken ikinci kitabını da yayımlamıştı.

Peki siz Nadim Shamma-Sourgen’in macerasını nasıl buluyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* *

* Dünyanın En Genç Yazarı: Dorothy Straight

Kaynak: Diken, The Guardian

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

    Şiirden ziyade haiku gibi. Ama zaten 4 ysşında ne bekliyorsun demi :grimacing:

  2. Avatar for Shelpe Shelpe dedi ki:

    Ne insanlar var be…4 yaşında ben şiir ne bilmiyordum herhalde.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Görsel Roman Nedir?

Görsel Roman Nedir? Visual Novel Hakkında Her Şey

Güneş Sistemi benzeri Yıldız

Güneş Sistemi Benzeri Bir Yıldız, İlk Defa Gezegenleriyle Fotoğraflandı