in

Dune Çocukları (Dune #3) Raflardaki Yerini Aldı

Bilimkurgu Klasikleri kapsamında yayınlanan Dune Serisi’nin üçüncü romanı da İthaki etiketiyle bizlerle.

Bilimkurgu edebiyatının en önemli yapıtlarından biri kabul edilen Frank Herbert imzalı Dune Serisi’nin yeni kitabına sonunda kavuştuk. Bildiğiniz gibi daha önce Kabalcı’nın yayınladığı bu seriyi İthaki Yayınları gözden geçirilmiş çevirisiyle ve yeni kapaklarıyla tekrar Türkçeye kazandırıyor. Geçen sene yayınlanan ilk kitap Dune, İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin de birinci üyesi olmuştu.

Romanın tanıtım metni şöyle:
“Tıpkı Hayatı Gibi, Her Gezegenin de Bir Başlangıcı ve Bitişi Vardır.”dune_cocuklari_kapak

Frank Herbert, deneylerden çok deneysel yaklaşımların had safhaya ulaştığı, tür içerisindeki “iyi edebiyat iyi edebiyattır”cıları bir araya getiren yeni dalga bilimkurgu akımının en önemli temsilcilerinden. Türün tüm olanaklarını, suyunu çıkarana kadar kullandığı Dune serisinin üçüncü kitabı Dune Çocukları, din ve güç arasındaki ince çizginin altını çizen sayılı romanlardan.

Paul’ün çöle gidişinin üzerinden dokuz sene geçmiş, çöl gezegeni artık yeşillenmeye başlamıştı. Baharat üretimi de giderek artıyordu. Bu değişimlerle beraber çöl terk ediliyor, kök salmış âdetlerden sapılıyordu.

Baharatın sağladığı geleceği görme gücünden yoksun kalan Alia, İmparatorluk’u kaybetmemek adına elinden geleni yaparken, karşısında geçmişinden hesaba katmadığı rakipler bulacaktı. Çölün derinliklerinden çıkagelen Vaiz, Paul’ün dinine karşı vaazlar veriyordu. Unutulmayan kan davaları tekrar gün yüzüne çıkacaktı.

Paul’ün ikizleri, II. Leto ve Ganimet ise İmparatorluk’un yeni mehdileri olarak yetiştirilmekteydi. Fakat onların da kendi planları vardı.

Dune Çocukları, efsanesiyle uzlaşamayan bir gezegenin yörüngede kalma mücadelesi.
Önceki kitaplarda olduğu gibi Dune Çocukları’nın çevirisi de Dost Körpe’ye ait, kitabın editörlüğünü ise yine Alican Saygı Ortanca üstlenmiş. Dune Çocukları’nı kitapçılardan ve alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Oyla!

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Amazon Artık Türkçe Dil Seçeneğine Sahip!

Sel Yayınları’ndan Yeni Bir George Orwell Kitabı