in

Dune Hanedanlık Üçlemesi Yeniden Türkçede: Dune Öncesi Maceraya Çağrı

Dune Hanedanlık Üçlemesi tekrar dilimize kazandırılıyor. Dune öncesini konu alan seri Kevin J. Anderson ve Brian Herbert imzasını taşıyor.

Dune Hanedanlık Üçlemesi

Frank Herbert’ün meşhur bilimkurgu serisi Dune yeni baskılarıyla okurlarla buluşmayı tamamladı. Şimdi ise sıra yan serilerde. Ana maceranın öncesini anlatan Dune Hanedanlık Üçlemesi, İthaki Yayınları etiketiyle Türkçede.

Amerikalı bilimkurgu yazarı (Star Wars, X-Files) Kevin J. Anderson ve Frank Herbert’ün oğlu Brian Herbert ve tarafından, Dune serisinin bir önceki kuşağını konu alan Dune Hanedanlık Üçlemesi tekrar okurlarla buluşuyor.

Dune serisini daha önce Kabalcı ve Sarmal yayınevlerinden okuma fırsatı bulmuştuk. Serinin yeni hakları İthaki Yayınları’na geçmiş, İthaki de ana serinin final kitabını geçen haftalarda okurlarla buluşturmuştu. Şimdi ise yine daha önce Kabalcı tarafından yayımlanan Dune Hanedanlık Üçlemesi okurun karşısına çıkıyor.

Orijinal dilinde Prelude to Dune adıyla anılan serinin kitapları 1999, 2000 ve 2001 yıllarında yayımlanmıştı.

Yeni kapaklar ve edisyonla gelen üçlemede, çevirmen koltuğunda bir değişiklik yapılmıyor. İlk iki kitap, Kabalcı baskısında olduğu gibi Nil Alt’a, üçüncü kitap ise Zeliha İyidoğan Babayiğit’e ait.

Atreides, Harkonnen ve Corrino hanedanlarına odaklanan bu üç kitap; Dune öncesindeki dönemleri konu alıyor.

Dune Hanedanlık Üçlemesi Serisi

Dune: Atreides Hanedanı – Hanedanlık Üçlemesi 1. Kitap

Dune: Atreides Hanedanı - Hanedanlık Üçlemesi 1. Kitap

Efsane Dune serisinin öncesini anlatan üçlemenin ilk kitabı, Dune: Atreides Hanedanı!

Paul Atreides, Dune olarak bilinen çöl gezegenindeki Fremenlerin lideri Muad’Dib olmadan, şeytani Baron Harkonnen, Atreides Hanedanı’nı yok etmeden ve baharat ile kumsolucanlarının sırrı keşfedilmeden önce başka bir hikâye vardı.

Genç Leto Atreides, babası Dük Paulus Atreides tarafından bir yıllığına 9’a gönderildiğinde başına geleceklerden habersizdi. Padişah İmparator 9. Elrood’un da dahil olduğu bir dizi komplonun ardından Atreides Hanedanı’nı tehlikeli günler bekliyordu.

Arrakis’in başındaki Vladimir Harkonnen hem İmparator’dan hem de Lonca’dan tehlikeli sırlar saklıyordu. Her yerde kulağı olan Bene Gesseritlerden saklanamayan sırlar. Ve onların, karşılığında Baron’dan istedikleri bir şey olacaktı.

İmparator tarafından Arrakis’i incelemesi için gönderilen gezegenbilimci Pardot Kynes’ın çöl gezegeni Dune’la ilgili başka bir planı vardı. Bunun için Fremenlerle işbirliği yapması gereken Kynes, çöl kadar zorlu bu insanlara kendini kabul ettirmek zorundaydı.

Dune: Atreides Hanedanı, orijinal serinin ilk kitabı Dune’un hikâyesinin bir nesil öncesinde yaşanan çalkantılı olayları, kudretli kahramanları, korkunç düşmanları ve ürkütücü tiranları anlatıyor.

“Dune: Atreides Hanedanıhem serinin öncesini anlatan şahane bir roman hem de kendi başına inanılmaz heyecanlı bir hikâye. Frank Herbert görse gurur duyardı.” – Dean Koontz

776 sayfadan oluşan Atreides Hanedanı’nın editörlüğünü Emre Aygün, redaksiyonunu Ömer Ezer, yayına hazırlığını Volkan Alıcı üstleniyor.

Dune: Harkonnen Hanedanı – Hanedanlık Üçlemesi 2. Kitap

Dune: Harkonnen Hanedanı - Hanedanlık Üçlemesi 2. Kitap

Uluslararası çoksatan Dune:Atreides Hanedanı’nın devam kitabı Dune: Harkonen Hanedanı, ilk kitaptan on iki yıl sonra başlıyor.

Dük Leto Atreides, Azledilme Mahkemesi’ndeki performansından sonra Büyük Hanedanlar arasındaki popülerliğini artırmış ve saygı duyulan biri olmuştu. Artık yirmi altı yaşında olan Leto, Padişah İmparator Shaddam ve düşmanı Baron Harkonnen’ın gözünde dikkat edilmesi gereken, tehlikeli bir figür haline gelmişti…

Genç Duncan Idaho, Atreides Hanedanı’na hizmet etmek için Ginaz Kılıç ustaları tarafından eğitime tabi tutulacaktı. Eğitim görenlerin üçte birinin canlı çıkamadığı bu sert eğitim onun Dune’daki Duncon Idaho’ya dönüşümündeki taşları döşeyecekti…

Bene Tleilax ile yaptığı anlaşmayla yapay baharat üretmeye çalışan Padişah Shaddam, İmparatorluk’un kontrolünü kaybetmeye başlıyordu. Kaitain’deki sarayı da Sardaukarların diğer gezegenlere dağılmasıyla tehlikelere açık hale gelecekti…

Gezegenbilimci Pardot Kynes ve oğlu Liet, Dune’u çöl olmaktan çıkarmaya çabalarken aynı zamanda acımasız Harkonnen askerlerine karşı mücadele etmeye çalışacak ve Fremenler hiç olmadığı kadar kendilerini göstermeye başlayacaktı…

Her bir karakterin incelikle dokunduğu Dune: Harkonnen Hanedanı’nda Frank Herbert’ın şaheseri Dune’un arka planı politika, din ve savaşlarla dolu bu heyecanlı hikâyelerle anlatılıyor.

“Dune: Harkonnen Hanedanı hem olağanüstü bir evren gelişimi hem de soluksuz bir okuma sunuyor.” – Kirkus

808 sayfadan oluşan Harkonnen Hanedanı’nın editörlüğü Emre Aygün, redaksiyonu Ömer Ezer, yayıma hazırlığı Volkan Alıcı’ya ait.

Dune: Corrino Hanedanı – Hanedanlık Üçlemesi 3. Kitap

Dune: Corrino Hanedanı - Hanedanlık Üçlemesi 3. Kitap

Frank Herbert’ın epik Dune serisinin bir nesil öncesini anlatan heyecanlı üçlemenin büyük finali: Dune: Corrino Hanedanı!

Tleilaxlılarla yaptığı planların ardından yapay baharata “ulaştığını” sanan İmparator Shaddam, melanj üzerindeki mutlak hakimiyetini perçinlemek için her şeyi göze alacaktı. Baharatın kaynağı Dune adıyla bilinen Arrakis gezegenini yok etmeyi bile…

Pardot Kynes’ın ani ölümünden sonra oğlu Liet Kynes ve Fremen dostları Arrakis’i Harkonnenlar için bir cehenneme çevirmeye kararlıydı. Liet ise bir yandan gezegenbilimci babasının Dune’u yeşillendirme hayalini yerine getirmek istiyordu. Ama çölün sürprizleri onları bekliyordu.

Jessica, Bene Gesseritlerin Kuisatz Haderah projesi için sahip olmak istedikleri kız çocuğu yerine bir erkek doğurmuştu. Paul. Rahibeler Birliği, evrene yıkım ve kaos getirmesinden korktukları bu çocuğun yaşamasına izin vermek istemiyordu ama Jessica onu korumak için elinden geleni yapacaktı.

Dük Leto Atreides, ezeli düşmanı Baron Vladimir Harkonnen’la mücadeleye tutuşmuştu. Baron’un yıllar evvel kendisini ortadan kaldırmak için yaptığı sinsi planı öğrenen Leto karşılığını vermek istiyordu. Ama kendilerinden oldukça kuvvetli bir hanedan karşısında ne kadar şansı vardı?

Dune: Corrino Hanedanı, orijinal serinin başlangıcının hemen evvelindeki olayları ayrıntılarıyla, heyecan dolu bir şekilde anlatıyor.

“Corrino Hanedanı‘ndaki her olay, efsanevi Dune evreninin inşasına kocaman bir taş daha ekliyor.” – Booklist

704 sayfadan oluşan Corrino Hanedanı’nın editörlüğü Emre Aygün, redaksiyonu Ömer Ezer, yayıma hazırlığı Volkan Alıcı’ya ait.

Türkçede yayınlanan bütün Dune kitapları için buraya tıklayabilirsiniz.

Hanedanlık Üçlemesi hakkındaki görüşlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bagatur Bagatur dedi ki:

    Seriye hiç başlamamış biri olarak İthaki’nin dune serisindeki istikrarı beni sevindiriyor. İlk altılı tamamlanmış ek kitaplar da yolda, bize de hepsini almak düşer. Ama kapaklar yine olmamış. Zamanında diğer dune kitaplarının kapaklarını da eleştirmiştik ama bunlar daha bi kötü sanki. Böyle koca koca harflerle kapağı doldurmak yerine kitabın genelini betimleyecek ya da en can alıcı sahnelerinden kısa bir kesiti kalemiyle fırçasıyla yorumlayacak, güzide güzel sanatlar fakültelerimizden mezun bir babayiğit yok mu? Kitapların dijitalleştiği bu zamanlarda fiziki kitapların kapak tasarımlarının da çok büyük ticari öneme sahip olduğunu düşünüyorum.

  2. Avatar for Deniz_Emir_Tasci Deniz_Emir_Tasci dedi ki:

    Oğul herbert tarafından yazılan diğer üçlemenin ithaki tarafından ne zaman basılacağına ilişkin bir bilgi var mı acaba?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Sex and the City yeni dizi hbo max

Sex and the City Dizisi Yeniden Çekiliyor: HBO Max Düğmeye Bastı

Cobra Kai 4. sezon çekimleri

Cobra Kai 3. Sezon Çıkış Tarihi Değişti: Karate Kid Devamı Daha Erken Geliyor