in ,

Dünyanın En Küçük Kitaplarından “The Lord’s Prayer” Açık Artırmada Satıldı

Dünyanın en küçük kitaplarından biri olarak anılan “The Lord’s Prayer” adlı eser açık artırmada 4.200 avro karşılığında alıcı buldu.

dünyanın en küçük kitabı the lord's prayer

Dünyanın en küçük kitaplarından biri olarak geçen minik dua kitabı The Lord’s Prayer (Babamız) açık artırma ile satıldı. Yazılarının çıplak gözle okunması mümkün olmayan eser, Brüksel’de gerçekleştirilen bir müzayedede alıcı buldu.

Hristiyan dininde ünlü The Lord’s Prayer (Babamız) duasının yer aldığı minik kitap; eski kitaplar, el yazmaları ve haritaların da satıldığı Arenberg Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıktı. Deri ciltli dua kitabı, 3.500 avrodan alıcı buldu.

minyatur kitap

1.000 -1. 500 avro değer biçilen kitap, adı açıklanmayan bir alıcı tarafından 3.500 avroya satın alındı. Ek masraflar da dahil edilince son ödenen miktar 4.200 avroya ulaşmış oldu.

Diğer adıyla Gerçek Dua, Almanya Mainz’de yer alan Gutenberg Müzesi’nin 1952’de bastığı kitaplardan birisi. Kitaplar, II. Dünya Savaşı’nın ardından zarar gören binaların yenilenmesi için bir bağış projesi sonucu basılmıştı.

dünyanın en küçük kitabı the lord's prayer

Müze tarafından basılmış birkaç yüz kitaptan biri olan deri ciltli kitabın ölçüsü bir kalemin ucundan daha küçük. Yazıları ve baskı plakaları ise ancak bir büyüteç yardımı ile okunabiliyor.

Dünyanın En Küçük Kitabı “The Lord’s Prayer”ın Tarihi 15. Yüzyıla Uzanıyor

Kitabın basıldığı Gutenberg Müzesi, dünyanın en eski baskı müzelerinden biri olma özelliği taşıyor. 15. yüzyılda Avrupa’da baskı çalışmalarına öncülük eden Johannes Gutenberg’in adının verildiği kuruluş, bünyesinde farklı kültürlerden de araçların olduğu birçok baskı materyali bulunduruyor.

Müze 1900’de, Gutenberg’in doğumundan 500 yıl sonra çalışmalarını onurlandırma ve farklı coğrafyalardan baskı ve yazı örneklerini sergileme amacıyla kuruldu.

minyatür kitap the lords prayer

Arenberg Müzayede Evi’nde açık artırma görevlisi olan Henri Godts’un açıklamalarına göre ellerindeki kopya, yıllardır bir koleksiyonun parçası olarak kıymetli bir taş gibi bir mücevher kutusunda tutuluyordu. Godts’a göre, kitap bir mücevhere dahil edilip kolye olarak bile kullanılabilir.

Bununla birlikte çeşitli boyutlardaki minyatür kitaplar üzerindeki çalışmaların geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Milattan önce 2325’te Mezopotamya’da minyatür kitap örneklerinin mevcut olduğu söyleniyor. Ayrıca 16. yüzyıl Avrupa’sında, birçok minyatür kitap, baskıların neler yapabileceğini test etmek amacıyla basılmıştı

The Lord's Prayer dünyanın en küçük kitabı

Günümüzde ise, 70-100 mikrometrelik boyutuyla Robert Chaplin tarafından basılan “Teeny Ted from Turnip Town” kitabının oldukça minik kopyası Guinnes Dünya Rekoru’nu elinde bulunduruyor.

Minyatür kitaplar hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

İskoçya Kraliçesi I. Mary mektup

İdam Edilen İskoçya Kraliçesi I. Mary’nin Mektubundaki Gizem Özel Bir Teknikle Çözüldü

Biraz Evhamlı İshak Hoca'nın Karda Gece Yürüyüşü - Bülent Ayyıldız

Bülent Ayyıldız’ın Yeni Romanı “Biraz Evhamlı İshak Hoca’nın Karda Gece Yürüyüşü” Çıktı