in

Bilimkurgu Klasikleri “Dünyaya Düşen Adam” ile Devam Ediyor

Walter Tevis imzalı Dünyaya Düşen Adam, raflardaki yerini aldı. İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 51. kitabı olan kitap, David Bowie’li filmiyle biliniyor.

Dünyaya Düşen Adam - Walter Tevis Bilimkurgu Klasikleri

Başrolünde David Bowie’nin oynadığı filmle akıllara kazınan Walter Tevis imzalı Dünyaya Düşen Adam, İthaki Yayınları Bilimkurgu Klasikleri dizisindeki yerini aldı.

Bilimkurgu Klasikleri’nin 51. kitabı olarak karşımıza çıkan ve orijinal adı The Man Who Fell to Earth olan eser; Anthea adlı gezegenden kırık dökük bir uzay aracıyla dünyamıza gelen Thomas Jerome Newton’ın hikâyesini konu ediniyor. İlk olarak 1963 yılında basılan kitap, 2014 yılında Everest Yayınları etiketiyle dilimize kazandırılmıştı.

Dünyaya Düşen Adam | Arka Kapak Yazısı

“Bir arketip ustası. Kendisinden taviz vermeden zamanın ruhunu yakalayabilen bir sanatçı.” –Jonathan Lethem

“Dünya’ya Düşen Adam’daki karakter ömrüm boyunca aklımda kalacak.” –David Bowie

“Yazılmış en iyi bilimkurgu kitaplarından biri.” –James Sallis

“Dünya’daki bir uzaylıyla ilgili yazılmış en gerçekçi eser.” –Norman Spinrad

“Eğer Mars’tan Geliyorsanız, Gerçekten De Yalnız Olmalısınız.”

Dünyaya Düşen AdamWalter Tevis, bilimkurgunun özünü çok iyi kavramış, çağının hem en asi hem de en yumuşak başlı yazarlarından biri. Yönetmen Nicolas Roeg’un 1976 yılında çektiği ve David Bowie’nin Newton karakterine hayat verdiği film uyarlaması, bilimkurgu sinemasının kült yapıtlarından biri olan Dünya’ya Düşen Adam ise yazarın en ünlü ve en düşünsel eseri.

Thomas Jerome Newton, halkının Dünyalılardan çok daha zeki olduğu Anthea adlı gezegenden kırık dökük bir uzay aracıyla Yerküre’ye gelen insansı bir uzaylıdır. Gezegeni nükleer savaş yüzünden yaşanmaz hale gelen Newton’ın amacı Dünya’da inşa edeceği uzay gemisiyle evine dönüp oradaki insanları yeni gezegenine taşımaktır.

Anthea’dan getirdiği yüksek teknoloji sayesinde servet yapıp işe koyulan Newton’ın bir uzaylı olduğundan halihazırda şüphelenen kimya profesörü Nathan Bryce’ın ilgisini, Newton’ın şirketinin piyasaya sürdüğü yeni ürünler daha da çok çekmeye başlar.

Ancak Dünya’da geçirdiği yıllar boyunca yavaş yavaş oranın canlılarına benzeyen Newton’ın amacına yönelik büyük tehlike ne Bryce ne de işin peşine düşen FBI’dır. Bu sıradışı uzaylının tek bir düşmanı vardır: İnsanlaşmak.

Dünya’ya Düşen Ada, insan olmayanın içindeki insana bakış.

Ken MacLeod’un sonsözüyle
Mehmet Ali Ağaoğulları tarafından çevrilen kitabın editörlüğünü Alican Saygı Ortanca, yayıma hazırlığını Ömer Ezer, düzeltisini Emre Aygün ve kapak tasarımını Hamdi Akçay üstleniyor.

Son olarak 224 sayfadan oluşan kitabın giriş bölümünü içeren ÖN OKUMAsı için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kitabı daha önce okumuş muydunuz? Okuduysanız nasıl buldunuz? Peki filmini izlediniz mi? Son olarak Bilimkurgu Klasikleri’nin sonraki eseri hangisi olsun isterdiniz? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Yaprak Öz Yeni Polisiyesi “Villa Şakayık” ile Raflarda

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Dünyaya düşen adamın yalnızlığı, insan doğasının öne çıktığı, okuması kolay, dili sade ve anlaşılır. Sonuna doğru okuru üzen bir kitap. Ben hikayeyi, yazarın anlatımını, çeviriyi beğendim. Klasik olmayı hak eden bir kitap.

  2. Avatar for Edward Edward dedi ki:

    yazarın bu kitabını okuyan var mı?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Edgar Wright, Bilimkurgu Filmi "Set My Heart to Five" ile Geliyor

Edgar Wright, Bilimkurgu Filmi “Set My Heart to Five” ile Geliyor

BraveStarr

80’lerin Ünlü Çizgi Filmlerini Ücretsiz İzleyin