in

Ekofil: Topluluk Destekli Yayıncılık ile Yeni Bir Model Denemesi

Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık yeni bir yayıncılık modeli deniyor. Ekofil’in yeni eseri David George Haskell imzalı Saklı Orman raflardaki yerini aldı.

Ekofil - Saklı Orman - David George Haskell
- Reklam -
- Reklam -

Türk lirasının önlenemez değer kaybı, ülkemizde pek çok sektörde olduğu gibi yayıncılık dünyasını da vurdu. Kâğıt, baskı, telif gibi neredeyse her kaleminde dövizin konuştuğu kitap dünyasında sürdürülebilir bağımsız kitap yayımcılığı da hayli zora girdi. Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık ise bu gidişata dur diyebilecek bir alternatif ile okurun karşısına çıkıyor.

Gezegenin ve insanlığın esenliğine değer veren bir grup yazar, çizer, çevirmen, editör ve okurdan oluşan Ekofil, topluluk destekli bir yayıncılık modelini uyguluyor. İlk adımları 2017’de atılan Ekofil’in etimolojik kökeni ise Yunanca oiko (ev) ve phile (sever) kelimelerine dayanıyor. Yayınevinin amacı ise dünyamızdaki tüm varlıkların iyiliğini gözeten her konuda yayın yapmak olarak tanımlanıyor.

Eserlerinin baskı ve dağıtım maliyetleri, topluluk üyelerinin ön siparişleri ve askıda kitap siparişleri ile karşılanıyor. Kâr amacı gütmeyen bu modelde üretim, tanıtım ve dağıtımda verilen emeğin adil şekilde karşılanması amaçlanıyor. Basılan kitaptan kazanılan gelir, sıradaki kitaplar için ve modelin devam ettirilmesi için gerekli maliyetlerde kullanılıyor.

- Reklam -

Odağına genellikle ekolojiyi alan yayınevi, tarımda dünya genelinde yaygınlaşan bir modeli; yayıncılık alanına taşıyarak ilklere de imza atıyor. Yayıncılık alanında görev alan ya da görev almak isteyenler ve okurlardan oluşan bu topluluğa, yayın çizgisine uyan herkesin üye olmasına da açık.

Ekofil’in İlk Kitabı Tohumlar Hakkında Bir El Kitabı

Yayınevinin ilk kitabı ise Tracy Lord’un Balkonlarda ve Küçük Bahçelerde Tohum Alma ve Saklama El Kitabı (2019) başlıklı eseri. Burcu Pek’in resimlediği, 44 sayfalık kitap girişimin ruhunu da özetleyen cinsten bir çalışma.

Ekofil - Tracy Lord - Balkonlarda ve Küçük Bahçelerde Tohum Alma ve Saklama El Kitabı

Türkiye’de yerel tohumların korunması konusunda yıllardır çalışan Tracy Lord hazırladığı el kitabında balkonlarda veya küçük bahçelerde yetiştirmeye uygun ve Anadolu’da yaygın şekilde kullanılan yirmi farklı sebzenin tohumlarını nasıl çoğaltabileceğimizi, yeni nesil tohumların nasıl toplanıp saklanacağını duru ve akıcı bir dille anlatıyor, uygulama deneyimlerini referans kitaplardan edindikleriyle harmanlıyor

David George Haskell’ın Saklı Orman Kitabı Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık’ın Yeni Eseri Oldu

Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık’ın yeni kitabı ise 12 dile çevrilen Pulitzer finalisti; ödüllü kitap Saklı Orman oldu. Alef Yayınevi iş birliğinde yayımlanan eserin yazarı ise David George Haskell.

- Reklam -

Bir Biyoloğun Doğa Güncesi alt başlığın taşıyan eser ABD’nin Tennessee eyaletinde, bir dizi ekolojik ve tarihsel etmen sayesinde korunmuş yaşlı ve bakir bir ormanı bir yıl boyunca ziyaret eden David George Haskell’ın gözlemlerini içeriyor. Türkçeye İlknur Urkun Kelso’nun imzasıyla kazandırılan kitap toplamda 336 sayfadan oluşuyor.

Ekofil Saklı Orman - David George Haskell

Ekofil Yayınları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşmanız mümkün.

Peki siz topluluk destekli bu yayıncılık modelini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Gazete Duvar

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dünyanın Güçlü Tarafı - Kerem Işık

Dünyanın Güçlü Tarafı: Kerem Işık’tan Yazgıya Meydan Okuyan Bir İlk Roman

Mozaik Kültür Sayı 2

Mozaik Kültür Dergisi 2. Sayısı ile Okurla Buluştu