in

Amin Maalouf’tan Yıllar Sonra Yeni Roman: Empedokles’in Dostları

Amin Maalouf, yıllar sonra yeni romanı Empedokles’in Dostları ile karşımıza çıkıyor. Eser, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Empedokles'in Dostları - Amin Maalouf

Amin Maalouf imzalı Empedokles’in Dostları kitabı Türkçe raflarındaki yerini aldı. Eser, yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Orijinal adı Nos frères inattendus olan eser anadilinde 30 Eylül 2020 tarihinde yayımlanmıştı. Eser, fazla bekletmeden Türkçedeki yerini de alıyor.

1949 senesinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta doğan Amin Maalouf, 1976 yılından beri Fransa’da yaşıyor. Yazar, eserlerini de Fransızca kaleme alıyor. Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi olan Maalouf, dünyada olduğu gibi ülkemizde de çokça sevilen yazarlar arasında bulunuyor.

Afrikalı Leo, Doğu’nun Limanları, Semerkant, Uzaktan Aşk, Béatrice’ten Sonra Birinci Yüzyıl ve Ölümcül Kimlikler gibi eserleriyle Türkçede binlerce okura ulaşan Maalouf, yeni romanı ile şimdi Türkçede.

Empedokles’in Dostları – Amin Maalouf | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Amin Maalouf’tan 8 Yıl Aradan Sonra Yeni Bir Roman…

Türkiye’de geniş bir okur kitlesine sahip Amin Maalouf yeni romanı Empedokles’in Dostları’yla okurlarını selamlıyor.

Romanlarıyla olduğu kadar deneme kitaplarıyla da ilgi çeken Maalouf, Empedokles’in Dostları’nda bu kez geleceğe yönelik bir kurguyla dönüş yapıyor. Ölümcül Kimlikler ve Uygarlıkların Batışı kitaplarında yer verdiği eleştirel gözlemlerin izinde yarı distopik bir dünya çiziyor. Platon’un mağarasından çıkıp Empedokles’in Dostları’yla tanışmaya davet ediyor bizi.

Atlas Okyanusu kıyısındaki küçük Antioche adasının yalnızca iki sakini vardır: Orta yaşın verdiği olgunlukla sessiz bir hayat sürmek isteyen Alec ile yazdığı ilk romanının yakaladığı başarı sonrası her şeyi ardında bırakan esrarengiz Ève. Birbirlerinden uzakta, kırılgan yalnızlıklarının tadını çıkaran bu iki insanın yolu bir gün elektriğin, telefonların, televizyon yayınlarının, internetin, kısacası her türlü iletişim aracının etkisiz hale gelmesiyle kesişir.

Gerçeğe ulaşma imkânı kalmayınca fısıltı gazetesi işlemeye başlar: Gezegen bir nükleer felaketin eşiğindedir, Amerika küresel ölçekte bir terör saldırısına maruz kalmıştır, insanlığın hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler artık insanlığın sonunu getirmiştir…

Empedokles’in Dostları - Amin Maalouf

Tüm dünya bu söylentilerle çalkalanırken, kendilerine Empedokles’in Dostları diyen, son derece gelişmiş bir teknolojiye ve tıp bilgisine sahip bir grup gizemli insan bu karmaşaya son vermek üzere çıkagelir. Alec bu insanların kim olduğunu öğrenmeye çalışırken, içinde yaşadığımız dünyanın çelişkileriyle de yüzleşmek zorunda kalır. Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır.

“Hayal kırıklığı içeren bu satırları yazarken hikâyenin sonuna geldiğim izlenimindeyim. Geldiler, üstünlük kurdular, dünyada hem kaygı hem de umut rüzgârları estirdiler, sonra da gittiler.”

Toplamda 216 sayfa olan eserin Türkçe tercümesini tiyatro yazarı, editör ve çevirmen Ali Berktay üstleniyor. Kitabın editör koltuğunda Korkut Erdur, redaktör koltuğunda Filiz Özkan oturuyor. Empedokles’in Dostları romanı Şubat 2021 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Peki siz Amin Maalouf’tan yeni bir roman okumaya hazır mısınız? Yazarın eserleri hakkında düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Bag Man Ben Stiller

Eski Amerika Başkan Yardımcısı Spiro T. Agnew Konulu Podcast Bag Man, Ben Stiller Yönetmenliğinde Film Oluyor

The Wizard of Oz Yeniden

Oz Büyücüsü Yeniden Çekiliyor: Filmin Başına Watchmen Dizisinin Ödüllü Yönetmeni Geçti