in

Emrah Safa Gürkan’ın Yeni Kitabı “Bunu Herkes Bilir” Çıktı

Emrah Safa Gürkan yeni kitabı “Bunu Herkes Bilir” ile raflardaki yerini alıyor. Tarihin yanlış soruları artık daha savunmasız.

Emrah Safa Gürkan Bunu Herkes Bilir

Son zamanlarda FluTV’de Olmaz Öyle Saçma Tarih programıyla adından söz ettiren akademisyen ve tarihçi Emrah Safa Gürkan yeni kitabı ile okurların karşısında. Gürkan’ın üçüncü kitabı Bunu Herkes Bilir, öncekiler gibi Kronik Kitap etiketiyle yayımlandı.

Sultanın Casusları kitabında 16. yüzyıl istihbarat, sabotaj ve rüşvet ağlarını gün yüzüne çıkaran yazar; ikinci kitabı Sultanın Korsanları’nda Osmanlı korsanlarının tarihteki yolculuğunu incelemişti.

Emrah Gürkan Safa üçüncü kitabı Bunu Herkes Bilir’de ise okurun geçmişini ve bugününü daha iyi kavrayıp geleceğini daha iyi planlamasını sağlamak ve ona entelektüel bir derinlik kazandırarak daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olmak gibi bir çıkış noktasına sahip.

Sıra dışı anekdotlardan oluşan kitapta tarihin akışını değiştiren olayların, ağırdan alınan süreçleri masaya yatırılacak.

Bunu Herkes Bilir: Tarihte Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar | Arka Kapak

BİLGİ, MİZAH VE ZEKÂ TARİHLE BİRLEŞİYOR.

Elinizdeki kitap size tarihin şifrelerini, El Dorado’nun yerini, Karındeşen Jack’in kim olduğunu ya da simya taşının hikmetini öğretmeyecek. Karşınıza pavyonlarda sürten altıncı Dalai Lama, genç kalmak için altın içen Diane de Poitiers, teslim ol çağrısına orta parmaklarını işaret ve yüzük parmaklarının arasına sokup sallamak suretiyle cevap veren Venedik garnizonu, erkek kılığına girip tüm Siena’yı elden geçiren çapkın travesti Caterina Vizzani, bir köşede hacetini gideren Evliya’nın üstüne düşüp onu “boklu gazi” yapan düşman da çıkmayacak.

Bu, kahramanlarla hainlerin, tarihin akışını değiştiren vizyonerlerle fırsatları tepen basiretsiz liderlerin kitabı değil. Küçük Buzul Çağı, Fiyat ve Sanayi devrimleri, Aydınlanma, Atlantik Üçgeni, Büyük Kırılma, Hümanizma, muhayyel cemaatler, Protestan Etiği gibi birçok kavramın havada uçuştuğu sayfalarımızda kopuşları değil, devamlılıkları göreceksiniz. Tarihi bir anda değiştiren olayların aslında semptomlarını kaplumbağa hızıyla gösteren süreçlerin birer sonucu olduğunu fark edeceksiniz.

Herkesin hafife aldığı şu grotesk tarih kortejinin birbirinden ilginç kahramanlarının yaratacağı hafif bir tebessümden ve sıra dışı anekdotların verdiği şaşkınlıktan daha fazlasını hedefliyoruz: Okuyucunun geçmişini ve bugününü daha iyi kavrayıp geleceğini daha iyi planlamasını sağlamak ve ona entelektüel bir derinlik kazandırarak daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olmak. Emrah Safa Gürkan’ın mizahla zekâyı buluşturduğu Bunu Herkes Bilir, hangi yaşta olursa olsun kendini geliştirmek için öğrenmeye zaman ayıranların zevkle okuyacağı bir başucu eseri…

Kapak tasarımı Kutan Ural’a ait olan Bunu Herkes Bilir 304 sayfadan oluşuyor. Eser Ocak 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Peki siz Emrah Safa Gürkan eserlerini ve Olmaz Öyle Saçma Tarih’i takip ediyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Tarihin İlk Kadın Doktoru Merit Ptah’ın Hiç Var Olmadığı Ortaya Çıktı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

robert pattinson the batman

The Batman Filminin Çekimleri Başladı

Chilling Adventures of Sabrina 3. sezon inceleme

Chilling Adventures of Sabrina 3. Sezon İncelemesi: Yeni Tanrılar, Aynı Hayal Kırıklıkları