in

Kim Liggett’ten Cesur Bir Distopya: Erdem Yılı

Kim Liggett’in yeni romanı Erdem Yılı okurla buluşuyor. Distopya türündeki eser Yabancı Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Erdem Yılı - Kim Liggett
- Reklam -
- Reklam -

Kim Liggett imzalı Erdem Yılı romanı raflardaki yerini alıyor. Eser, dilimize Yabancı Yayınları etiketiyle kazandırılıyor.

Daha önce Kan ve Tuz ve Külün Kalbi romanlarını -yine- Yabancı Yayınları etiketiyle okuma fırsatı bulduğumuz Kim Liggett, şimdi bir başka eseriyle daha karşımızda.

Yaşadığı kasabayı 16 yaşındayken terk edip New York’a giden, müzisyenlik ve oyunculuk yapan Liggett; şimdilerde Manhattan’ın kuzeybatısında hayatına devam ediyor.

- Reklam -

İlk olarak 2019 yılında The Grace Year adıyla yayımlanan roman, iki sene sonra Türkçe raflarındaki yerini de alıyor. Distopya türündeki eser, okura cesurca bir macera vadediyor.

Erdem Yılı – Kim Liggett | Arka Kapak Tanıtımı

Hiç Kimse Erdem Yılı Hakkında Konuşmuyor. Yasak.

Kadınların sihri olduğu öğretildi bize. Erkekleri baştan çıkarabilecek, diğer kadınları kıskançlıktan delirtecek gücümüz olduğu. Kadınlığın eşiğindeyken tenimizin en güçlü afrodizyak olduğu. Bu yüzden on altı yaşımıza geldiğimizde bizi kasabadan sürüyorlar. Tekrar arınıp evliliğe hazır hâle gelene kadar yaban hayatta bir yıl geçirmemiz gerekiyor. Fakat her kız eve dönmeyi başaramıyor, tek parça olarak değil.

On altı yaşındaki Tierney James daha iyi bir dünya düşlüyordu: Arkadaşı arkadaşa, kadını kadına düşürmedikleri bir dünya. Kendi erdem yılı yaklaştıkça, asıl korkmaları gerekenin içlerindeki sihir olmadığını anladı. Hatta onları öldürüp parçalarını karaborsada satmak için ağaçların arasında gizlenen kaçakçılar da değildi gerçek düşman. Asıl tehdit unsuru birbirleriydi, tüm erdem kızları.

Keskin anlatısı ve çarpıcı gerçekçiliğiyle Erdem Yılı, kabullenilmiş çaresizliğin ve geleneklerin altında ezilen kızlarla kadınlar arasındaki karmaşık ilişkiye ve bu süreçte almak zorunda oldukları zor kararlara dair cesur bir distopya.

Erdem Yılı - Kim Liggett

Erdem Yılı Hakkında Ne Dediler?

“Yaşadığımız çağı anlatan karanlık bir peri masalı.” — Kelly Link, Belaya Bulaş’ın yazarı

- Reklam -

“Erdem Yılı, kendi sesini bulmanın ve doğruları korkmadan söylemenin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı. Umut ve direnişin bu hikâyesi, erk sahiplerinin tarih boyunca en çok korktukları şeyi hatırlatıyor – karanlıkta parlayan ve diğerlerini cesaretlendiren tek bir ışık, herkesin bir ağızdan haykırmasına öncülük eden tek bir fısıltı.” — Samira Ahmed

“Korku öğeleri, yürek burkan bir hayatta kalma hikâyesiyle iç içe geçiyor. Tüyler ürpertici, dokunaklı, rahatsız edici ve ne yazık ki fazlasıyla güncel.” — Kirkus, starred review

“Damızlık Kızın Öyküsü’nü seviyorsanız, bu kitap tam size göre.” — Red Carpet Crash

“Kadınların gücünü yok sayan mizojinist bir dünyanın bedeline dair gerilim dolu bir roman, hatta bir direniş manifestosu.” — Libba Bray

“Kadınlar arasındaki güçlü bağa, bu bağları koparmanın bedeline ve dişil gücü yıkmak isteyen ataerkil arzuya karşı koymaya dair dikkate değer ve oldukça güncel bir hikâye.” — Sabaa Tahir

“Erdem Yılı, ciğerleri patlayacak kadar bağırmasına rağmen sesini kimseye duyuramayan tüm kadınlar için. Oturup susması ve her şeye katlanması gerektiği söylenen hepimiz için. Tierney’nin büyüleyici hikâyesi, bazen sadece var olmanın bile cesaret gerektirdiğini hatırlatıyor. Herkes bu kitabı okumalı!” — Jasmine Warga

Hem ciltli hem de karton kapak olarak basılan eserin Türkçe çevirisini Setenay Karaçay üstleniyor. Erdem Yılı kitabı Şubat 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor. 408 sayfadan oluşan romanın redaksiyonu Ece Yücesoy ve Ece Çavuşlu’ya; düzeltisi Elif Nihan Akbaş’a ait.

Erdem Yılı romanı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Western Filmleri en iyi kovboy yapımları

Vahşi Batı Rüzgârlarının Estiği En İyi 10 Western Filmi

Yeni Süpermen Filmi Black Superman

Yeni Süpermen Filmi Black Superman’ı Tanıtabilir: J.J. Abrams Projenin Başında