in

Ayfer Kafkas’ın Esrarname Serisi Yeniden Raflarda

“Yasak İlmin Kitabı” ve “Kayıp Ruhun Zindanı” romanlarından oluşan Ayfer Kafkas imzalı “Esrarname” serisi, yeni kapaklarıyla bir kez daha raflarda.

esrarname ayfer kafkas
- Reklam -
- Reklam -

Ayfer Kafkas imzalı Esrarname serisi, yeni kapak tasarımlarıyla bir kez daha raflardaki yerini aldı. Yasak İlmin Kitabı ve Kayıp Ruhun Zindanı, Timaş Yayınları etiketiyle çıktı.

Kızıl Şebeke ve Divina’nın Bileziği: Bir Osmanlı Polisiyesi gibi kitapların yazarı da olan ödüllü romancı Ayfer Kafkas, son kitanı Divina’nın Bileziği ile 2020 Kristal Kelepçe Yılın Polisiye Romanı Ödülü’ne layık görülen bir isim. Ancak okurları, Doğu Dilleri ve Edebiyatları bölümü mezunu yazarı daha ziyade Esrarname serisi ile tanıyor.

İlk defa 2011 yılında çıkan ve ertesi yıl devam kitabına da kavuşan seri, yeni kapak baskıları ile bir kez daha raflardaki yerini aldı.

- Reklam -

Yasak İlmin Kitabı – Esrarname 1 – Ayfer Kafkas | Arka Kapak Yazısı

Yasak İlmin Kitabı - Esrarname 1 - Ayfer Kafkas

Bildiklerin, gördüklerinden ibaret ama her şeyi görüyor musun? İşte sana görmediklerini vaat ediyorum, iyice düşün, istiyor musun…

İranlı büyücü Tir-i Danende tarafından yüzyıllar önce kaleme alınmış bir kitaptır Esrarname. İçindeki çeşitli büyü ve tılsımlarla sahibine sonsuz imkânlar sunan, ölümsüzlüğün kapısını aralayan, alabildiğine gizemli ve bir o kadar da tehlikeli bir kitap… Esrarname’nin beraberinde getireceği karanlığın farkına varan âlimler, eseri ortadan kaldırmak için ne kadar emek sarf etseler de başaramaz, sadece ikiye bölebilirler.

On sekizinci yüzyıl Osmanlısına, Germiyan topraklarına kadar ulaşan Esrarname’nin efsununa kapılan çoktur. Kitabın bir yarısı Nagehan’dadır. Nagehan, Esrarname vasıtasıyla edindiği insanüstü güçleri iyilik adına kullanır. Halkın güvenliğini sağlamak için geceleri Esved ismiyle sokaklarda hırsızın, haydudun peşine düşer. Esrarname’nin diğer yarısı ise Muntazar’dadır. Nagehan’ın aksine Muntazar kara büyülerle uğraşır, bu kadim kitabı ölümsüzlüğe ve sonsuz zenginliğe ulaşma amacıyla kötü emellerine alet eder.

Esved ve Muntazar arasındaki çarpışma günbegün yaklaştıkça, Tir-i Danende zamanından bu yana kitabın peşinde olan kötücül cin Asfar, Esrarname’nin iki yarısını da ele geçirebilmek için hem Nagehan’a hem Muntazar’a türlü oyunlar oynamaktan geri durmayacaktır.

İnce detaylarla bezeli tarihî dokusu, türlü gizem ve aksiyonla dolu kurgusuyla Esrarname, fantastik tarihî kurgu türünün hakkını başarıyla veriyor.

Yasak İlmin Kitabı Kitabından Bazı Alıntılar

“İnsan kördür, bilmez bu felekte ne sırlar gizli. Ola ki bildi, yine de bilemez bu nimetlerin kıymetini.”

“İnsanoğlunun rahatlığa alışması ve eski sefil günlerini çabucak unutuvermesi ne tuhaftır… İşte Yaradan bunun için “insan” demiştir adına. İnsan unutan demektir. Zaten unutulmasa çekilir mi dünyanın kahrı?”

- Reklam -

“Envai çeşit sır var şu âlemde. Kalmış insanoğlu âlemin gösterdiğiyle. Bilse neler var gören gözün ardında, arayınca bulunur elbet layıkıyla.”

“Kehanet denince hepsi dikkat kesiliyor bu insanoğlunun. Tuhaf… Ne alelade bir zaaf…”

Kayıp Ruhun Zindanı – Esrarname 2 – Ayfer Kafkas | Arka Kapak Yazısı

Kayıp Ruhun Zindanı - Esrarname 2 - Ayfer Kafkas

“Senden hiçbir şey istemiyorum,” dedi Esrarname. Fakat bu sefer sesi hiç de öfkeli değildi. “Yalnızca benden nasıl istifade edebileceğini söyleyeceğim.” Kabahate teşvik eder gibiydi. Bir sır verir gibi fısıldayarak devam etti: “Bunu benim için değil, kendin için yapacaksın. Benden istifade edebilmek için… Ne kadar istediğini biliyorum. Kim istemez ki? Bendeki sırları öğrenmek ve aklının dahi alamayacağı kabiliyetlere sahip olmak için yalnızca bir tek şey yapmalısın, o da telkinlerimi dinlemek. Zamanı geldiğinde zihnine girip neler yapman gerektiğini sana söyleyeceğim.”

Kadim kitap Esrarname’nin Yasak İlmin Kitabı’nda başlayan, Farisi illerinden Germiyan’a uzanan serüveni devam ediyor! İyinin elinde iyi, kötünün elinde kötü olan; en kuytudaki zaafları dahi ortaya çıkarmakta mahir bu efsunlu kitap için Esved’in kimlerle çarpışması, neleri göze alması gerekecek? Bu mücadelede ona yardım elini uzatan kim olacak?

Ödüllü romancı Ayfer Kafkas Kayıp Ruhun Zindanı’nda okuru Esved’le İblis’in, iyiyle kötünün savaşına tanıklık etmeye çağırıyor. Beşerin hem ateşten yaratılmışlarla hem de kendi zaaflarıyla mücadelesini incelikle kaleme alıyor.

Serinin her iki kitabı da 304’er sayfadan oluşuyor. İkinci roman Kayıp Ruhun Zindanı’nın ÖN OKUMAsı için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki ya sizler Esrarname serisini daha önceden okuma fırsatını buldunuz mu? Okumadıysanız tanıtım metninde yazan konusunu nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the flash liste

The Flash: DC Comics Karakterinin En Hızlı 10 Hali

Atiye 3. sezon fragman

Atiye 3. Sezon Fragmanı: Netflix Türkiye Dizisi Final Sezonu ile Geliyor