in

Evden Kaçmanın Yolları: 24 Yazardan Kaçış Anlatıları

Defne Suman, 24 yazardan 24 kaçış öyküsünü Evden Kaçmanın Yolları adlı kitapta bir araya getiriyor. Eser Doğan Kitap etiketiyle raflarda.

Evden Kaçmanın Yolları - Defne Suman

24 yazarın, 24 evden kaçma anlatısını bir araya getiren Evden Kaçmanın Yolları kitabı raflardaki yerini aldı. Defne Suman’ın derleyiciliğini üstlendiği eser Doğan Kitap etiketiyle yayımlanıyor.

Öykü, anı ve anlatılardan oluşan Evden Kaçmanın Yolları, Koronavirüs günlerinde evde bunalan herkes için bir özgürlük kapısı aralamayı hedefliyor.

Eserde metinleri bulunan yazarların tam listesi şu şekilde: Orhan Pamuk, Gamze Güller, Serkan Türk, Defne Suman, Berna Durmaz, Ayşe Sarısayın, Beliz Güçbilmez, Çiler İlhan, Feryal Tilmaç, İsmail Güzelsoy, Mehmet Cevat Yıldırım, Menekşe Toprak, Mevsim Yenice, Müge İplikçi, Neslihan Önderoğlu, Onur Çalı, Sedef Betil, Sibel Oral, Yalçın Tosun, Yavuz Ekinci, Nurhan Suerdem, Ayşe Beyazıt Melik, Duygu Bingöl ve Volkan Emre Çalı.

Defne Suman, kitabın önsözünde Şilili yazar Alejandro Zambra’nın Eve Dönmenin Yolları ile kendisine esin verdiğinden bahsediyor. Suman, sunuş yazısında şu soruları soruyor:

“Zambra bu romanda eve dönmenin, bir yere, bir yurda ve hatta belki bir aileye ait olmanın gizemi üzerine kafa yorar. Evden Kaçmanın Yolları’nda biz de aşağı yukarı onunla aynı yerlerde geziniyoruz. Çocukluğumuzu iğnelediğimiz yerden mi başladık kaçmaya ve yazmaya? O yeri yitirdik ve sonra şiirimizde, yazımızda yeniden yarattık mı? Onun içinde rahat mıyız? Yoksa kaçış denemeleri sürüyor ve keşifler tam da bu denemelerin kalbinden mi doğuyor?”

Evden Kaçmanın Yolları – Kolektif (Derleyen: Defne Suman) | Arka Kapak Tanıtımı

Evden Kaçmanın Yolları - Defne Suman

Defne Suman’ın bu seçkisi, İrlandalı şair Seamus Heaney’nin, “Şair, yitik yeri şimdi şiirinde yaratmak zorundadır” dizesinin çağrışımlarından doğdu. Başka yazarlar da “Kaybolmak için otobüslere binmişler midir? Akşam eve döneceklerini bile bile karşıki istasyona geçip ters yöne giden trene atlamışlar mıdır? Kapalı kapıların ardında gizli avlular, şehrin ‘yasak’ mahallelerindeki kuytu geçitler, pasajlar onları da çekmiş midir? Kaçış (ya da kalış) hattını yazıya bağladılar mı? Bana güvenli evimden kaçmamı buyuran ses onları da yerlerinden etti mi?”

Bu tohumdan filizlenen öyküler, anılar, anlatılar bir araya geldi. Türkçenin usta kalemlerinin evden kaçış ve/veya geride kalış anlatıları bu kitapta toplandı. Kaçanların, kalanların ve bazen kovulanların hikâyeleri…

Eve kapandığımız şu dönemde, evde oturarak evden kaçmanın yollarını düşünenler için…

Toplamda 240 sayfadan oluşan eser Nisan 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı. Eserin editörlüğünü Hülya Balcı üstlendi. Kitapta yer alan 24 metnin 20’si, ilk defa Evden Kaçmanın Yolları’nda yayımlandı.

Kitap hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Disney cinsiyetsiz kıyafet

Disney’den Cinsiyetsiz Kıyafet Kararı: Tema Parkı Çalışanları Daha Özgür Giyinebilecek

Mad Max: Furiosa Çekim Tarihi

Mad Max: Furiosa Filminin Çekimleri Bu Yaz Başlıyor