in

Everest Yayınları, Hasan Ali Toptaş ile Yollarını Ayırdı

Everest Yayınları, Hasan Ali Toptaş ile olan sözleşmesini feshetti. Taciz ifşaları ile gündeme gelen yazar, suçlamaları kabul etmiş ve özür dilemişti.

Everest Yayınları Hasan Ali Toptaş Cinsel Taciz İfşa
- Reklam -
- Reklam -

Everest Yayınları, yazar Hasan Ali Toptaş ile yollarını ayırdı. 20’ye yakın kadına yönelik cinsel taciz ifşalarıyla gündeme gelen Toptaş, tepkilerin büyümesi sonrası açıklama yapmış ve yaptıklarını kabul ederek özür dilemişti.

Edebiyat dünyası bu hafta boyunca Hasan Ali Toptaş’ı ve taciz ifşalarını konuştu. Kendisiyle ilgili ortaya atılan bir iddia sonrası farklı kadınların da destek vermesi sonrası tepkiler büyüdü ve yerli bir Metoo Hareketi başlatıldı.

Yazarın TRT 2’de katıldığı bir programda, çevirmenlere yönelik söylediği, “Önce doğum tarihlerine bakıyorum,” cümlesi ile zaten tepkilerin odağı olmuştu. Bu sırada bir Twitter kullanıcısının söz konusu videoyu alıntılayarak sorduğu, “Bu adamın ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz?” sorusu, her şeyi başlatan paylaşım oldu.

- Reklam -

Birçok kadının yazar tarafından uğradığı tacizi açıklaması ve ardından yazar Pelin Buzluk’un paylaşımı da yaşananların ne kadar ciddi bir boyutu olduğunu gösterdi. Hasan Ali Toptaş da kendisine yöneltilen bu iddiaları doğrulayarak özür diledi. “Eril faillik” olarak tanımladığı özür metninde şunlar yazıyordu:

“İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum.”

Hasan Ali Toptaş Cinsel Taciz Özür

Everest Yayınları, Hasan Ali Toptaş Kitapları Yayımlamayacak

Pek tabii büyüyen bu olay sonrası herkes yazarın kitaplarını basan Everest Yayınları’nın da alacağı tavrı merak ediyordu. Everest Yayınları’nın genel yayın yönetmeni Saadet Özen, ilk açıklamasında kadının beyanının esas olduğunu belirterek, her kim olursa olsun bu kuralın değişmez olduğunu dile getirmişti. Yayın yönetmeninin açıklamaları sonrası yayınevinin resmi hesabında ise her türlü tacizin karşısında olduklarını ve konuyu “hassasiyetle takip ettiklerini” belirten bir gönderi paylaşıldı.

Ancak söz konusu paylaşıma birçok tepki geldi. Yayınevine, yazarın bile iddiaları kabul edip özür dilemesine karşı hâlâ ne gibi bir hassasiyetle değerlendirme yaptıklarına dair birçok soru yöneltildi. Sonunda beklenen açıklama bugün geldi.

Yayınevinin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Kamuoyuna,

Yazar Hasan Ali Toptaş ile yollarımızı ayırmış bulunuyoruz. Her türlü tacizin karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

Everest Yayınları’nın aldığı karar sonrası okurlardan destek mesajı geldi. Kimi okurlar arasında Hasan Ali Toptaş’ın kitaplarını iade etmek için adres isteyenler oldu. Okurların bir kısmı ise bu kararın yayınevinin inisiyatifinden ziyade, kadınların dayanışması ve baskısı sayesinde alındığını söyledi.

Yazarın “Kuşlar Yasına Gider” Film Uyarlaması İptal Edildi

Aynı zamanda yazarın 2016 çıkışlı romanı Kuşlar Yasına Gider’in sinema uyarlamasının da iptal edildiği haberi geldi. Filmin yapımcısı Müge Büyüktalaş’ın paylaştığı gönderide, geliştirme sürecinde olan projenin iptaline karar verildiği açıklandı. Filmin yönetmenliğini Ali Aydın üstlenecekti.

Bugün, adı bir başka taciz ifşasında anılan yazar Bora Abdo da İletişim Yayınları tarafından ilişiğin kesildiği açıklama ile gündeme gelmişti.

Everest Yayınları’nın Hasan Ali Toptaş’la olan sözleşmesini feshetmesi konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

12 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for BiblofilYouTube BiblofilYouTube dedi ki:

  Everest sen harika bir detaysın.

  Kötü insanlara aramızda yer yok. Ben de elimdeki kitaplarını bir şekilde değerlendireceğim. Güle güle Toptaş.

 2. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Everest’in tavrı yanlıştı, doğrudan ilişiği kesmek yerine lafı dolandırıp değerlendirmeye almak ve beklemek yanlış bir yoldu. Kararın tepkiler üzerine alındığını düşünüyorum o “değerlendiriyoruz” tweetinden sonra. Durulsaydı belki de yapmayacaklardı. Bunu bilemeyiz.

  Bu konu üzerinden Saadet Özen’e yüklenmek de yanlış.

 3. Avatar for pervane pervane dedi ki:

  Yetmez. Kendisine verilen Yunus Nadi, Cevdet Kudret, Orhan Kemal, Sedat Simavi ödülleri de kendisinden düşünülmeden, tartışılmadan ivedilikle alınmalıdır.

 4. Avatar for BiblofilYouTube BiblofilYouTube dedi ki:

  Sıradan alıyorlar hepsi ödülleri.

  Kafka Okur dergisi vardı bunu kapağına basan o ay temasını HAT seçen. O sayıyı da umarım tekrar basarlar. Duyarlı bir dergi bu konuda. Dedi dersiniz.

 5. Avatar for Padok Padok dedi ki:

  Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Keşke yayınevi kriz anında daha hızlı bir karar alabilseydi. Ya da o güveni okura verebilseydi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

7 cevap daha var.

Bora Abdo Cinsel Taciz İfşa

Bora Abdo’nun Cinsel Tacizi İfşalanınca Yayınevi Yazarla İlişkisini Kesti

2020 Goodreads Okur Ödülleri Kazananları

2020 Goodreads Okur Ödülleri Kazananları Duyuruldu