in

Evler, Cinler, Perdeler: Lyudmila Petruşevskaya’dan “Fantastik Gerçekçi” Öyküler

Rus edebiyatının yaşayan en önemli yazarları arasında gösterilen Lyudmila Petruşevskaya imzalı “Evler, Cinler, Perdeler” Türkçede.

Evler, Cinler, Perdeler - Lyudmila Petruşevskaya

Çağdaş Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından birisi olan Lyudmila Petruşevskaya, “Evler, Cinler, Perdeler” adlı kitabı ile Türkçede. Eser, Jaguar Kitap etiketi ile Türkçeye kazandırıldı.

1938 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da doğan Ludmilla Petrushevskaya, Rus edebiyatının yaşayan en önemli isimleri arasında gösteriliyor. Roman, oyun ve öykü türünde kaleme aldığı metinleri ile tanınan Petrushevskaya,  1992’de Russian Booker Prize’ı, 2003 yılında the Pushkin Prize’ı, 2010’da the World Fantasy Award’ı, 2005’te the Stanislavsky Award, 2006’da Triumph Prize’ı ve fazlasını kazandı. Yazar, genellikle Sovyet toplumunun gündelik hayatının gölgeli taraflarını kaleme aldı.

Yazarın, öykülerden oluşan kitabı “Evler, Cinler, Perdeler” kitabı ile Türkçe rafları da ilk defa Petruşevskaya ile tanışmış oluyor. Yazar bu kitabında “fantastik gerçekçilik” olarak tanımlanabilecek bir türde kalem oynatıyor.

Evler, Cinler, Perdeler – Lyudmila Petruşevskaya | Arka Kapak Tanıtımı

Evler, Cinler, Perdeler - Lyudmila Petruşevskaya
Rus edebiyatının yaşayan efsanesi olarak kabul edilen Lyudmila Petruşevskaya, “yaşamın gölgesi”nin üzerine düştüğü insanların –özellikle de kadınların– yazarıdır. Yaşamın zorlukları, tuhaflıkları ve gizemi karşısında şartlar ne olursa olsun ayakta kalıp yola devam etme gayretindeki insanların öykülerini bazen gerçeklik içinde bazen de gerçekliği aşarak âdeta masalsı bir dünyada anlatır. Bu dünyada, sıradan ile sıradışı arasındaki görünmez perdeyi her aralayışında yeni, taze bir ışığın yenilmez insan iradesi üzerindeki yansımasını benzersiz bir biçimde, nakış gibi işler. Petruşevskaya’nın öyküleri aynı zamanda, hem etimize batıp canımızı acıtan hem de ruhlarımızdaki irini akıtan bir iğne gibidir.

Evler, Cinler, Perdeler adıyla bir araya getirdiğimiz bu öyküler ile “fantastik gerçekçilik” diyebileceğimiz bir türün kendisine has örneklerini veren Petruşevskaya, Ayşe Hacıhasanoğlu’nun Rusça aslından çevirisiyle ilk kez Türkçede.

“Şaşırtıcı ve olağanüstü… Harika bir kitap.” – James Wood
Toplamda 224 sayfadan oluşan eser Rusça aslından dilimize kazandırılıyor. Çeviri koltuğunda ise Ayşe Hacıhasanoğlu oturuyor. Jaguar Kitap imzalı öykü kitabı Eylül 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Peki siz Evler, Cinler, Perdeler kitabına dair ne düşünüyorsunuz? Eser ve yazar hakkındaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Türk Mitolojisinden 10 Kitap Önerisi: Koronavirüs Günlerinde Alternatif Kaçış Planı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Superman Henry Cavill

Superman Rolü Yeniden Henry Cavill’a Emanet: 3 Filmlik Anlaşma!

Kitap Koleksiyonu Soygun

2,5 Milyon Sterlin Değerindeki Kitap Koleksiyonunu Çalan Organize Suç Örgütü Üyeleri Yakalandı