in

Evvel Bahar: İrem Uzunhasanoğlu, Okuru 90’ların Toplumsal Belleğine Çağırıyor

İrem Uzunhasanoğlu’nun üçüncü romanı “Evvel Bahar” Doğan Kitap etiketi ile raflardaki yerini alıyor. Yazar, 2 yıl aradan sonra okuru yeniden selamlıyor.

Evvel Bahar - İrem Uzunhasanoğlu

Yazar ve çevirmen İrem Uzunhasanoğlu’nun üçüncü romanı Evvel Bahar raflardaki yerini alıyor. Eser, Doğan Kitap etiketi ile okurun karşısına çıkıyor.

1983 İstanbul doğumlu Uzunhasanoğlu Gitme, Gül Yanakların Solar (2015, Epsilon Yayınevi) ve Ufkun Öte Yanı (2018, İthaki Yayınları) romanlarından sonra üçüncü eseri ile okurla buluşuyor.

İlk kitabında Türkiye Yunanistan nüfus mübadelesini ve göçü anlatan yazar, ikinci romanında ise İstanbul’dan Kıbrıs’a, Edirne’den Yunanistan’a varan bir macerayı konu alıyor. Uzunhasanoğlu’nun buna ek olarak bir de 2016 yılında yayımlanan 365, Her Güne Bir Yazı adlı yaratıcı yazarlık kitabı bulunuyor.

Spencer Holst, Neil Muhherjee, Virginia Woolf ve William Shakespeare gibi yazarları dilimize kazandıran İrem Uzunhasanoğlu, aynı zamanda çeşitli edebiyat dergilerinde ve kimi gazetelerde yazılar da kaleme alıyor.

Yazarın yeni romanı Evvel Bahar ise iki kadının macerasını ve 90’lı yılların toplumsal belleğinden bir bakışı konu alıyor.

Evvel Bahar – İrem Uzunhasanoğlu | Arka Kapak Tanıtımı

Evvel Bahar - İrem Uzunhasanoğlu
“Masallara olan inanç hiç yitmez, masallar ancak yeniden yazılır.”

Öykü ve Firuze…

Hafta sonları hüzünlü bir kimsesizliğin çöktüğü yatakhanelerde yeşeren, hiç olmamış annelerin, o hep eksik babaların gölgesinde pekişen dostluklarını yirmi yıl sonra birbirlerini yeniden bulduklarında geçmişin ağırlığı altında sınayan iki kadın…

Her evvel bahar gibi gençlik de bütün aldatıcılığıyla geçip gitmiş, geride yarım kalmış aşkların, doğmamış çocukların, örselenmiş yüreklerin acısı kalmıştır.

Geçmişin yaraları yeniden ve yeniden yazılan masallarla, diriltilen umutlarla dikiş tutacak mıdır?

İrem Uzunhasanoğlu üçüncü romanı Evvel Bahar’da iki kadının öyküsüne 90’ların toplumsal belleğinin içinden bakıyor.
Toplamda 248 sayfadan oluşan kitabın çıkış tarihi 12 Ağustos 2020 olarak açıklandı. Yazar, yeni yayınevi olan Doğan Kitap’a “Evvel Bahar” ile böylece merhaba demiş oluyor.

Peki siz daha önce İrem Uzunhasanoğlu ile tanışmış mıydınız? Roman ya da çevirilerini okuma fırsatınız oldu mu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Çevirmenin Çemberi: Büyücünün Kızı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

dune yüzüklerin efendisi

Dune Filmi Yeni Yüzüklerin Efendisi Olacak

Books of Blood Kan Kitapları hulu

Books of Blood Filmi Çıkış Tarihi: Clive Barker’ın Kan Kitapları Hulu’ya Geliyor