in

Ezan – Bir Yeniçeri Romanı: Hırvat Edebiyatının Önemli Yazarı İvana Şoyat Türkçede

Hırvat edebiyatının önemli yazarlarından İvana Şoyat, Ezan – Bir Yeniçeri Romanı ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, Hırvatça aslından dilimize kazandırılıyor.

Ezan - Bir Yeniçeri Romanı - İvana Şoyat
- Reklam -

Hırvat yazar ve şair İvana Şoyat’ın (Ivana Šojat) Ezan – Bir Yeniçeri Romanı eseri Türkçede. Kitap Kutu Yayınları etiketiyle Hırvatça aslından dilimize kazandırılıyor.

1971 yılında Hırvatistan’ın Osiyek (Osijek) kentinde doğan yazar, sekiz yılını Belçika’da geçirdi ve orada Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. 2002 senesinde Şamşiel adlı romanıyla Kozarac Günleri’nden ödülle döndü.

Unterstadt adlı romanı 2010’da Vladimir Nazor Edebiyat Ödülü’ne, Ksaver Şandor Gjalsk Ödülü’ne ve Fran Galoviç Ödülü’ne layık bulundu.

- Reklam -

Jom Kipur adlı romanı 2014’te okurun karşısına çıktı. Pek çok öykü ve şiir kitabı kaleme aldı. Paul Auster, Raymond Carver, Alice Sebold, Luc Besson ve Roland Barthes gibi yazarları kendi diline kazandırdı.

- Reklam -

Yazarın anadilinde 2018 yılında yayımlanan eseri Ezan, çoğunlukla Balkan edebiyatından öne çıkan yazarları dilimize kazandırması ile takdir toplayan Kutu Yayınları etiketiyle Türkçe olarak geliyor.

Ezan – Bir Yeniçeri Romanı – İvana Şoyat | Arka Kapak Tanıtımı

Ezan - Bir Yeniçeri Romanı - İvana Şoyat
Zamanın bir aile için durduğu ama 1500’lü yılların akmaya devam ettiği bir çağ… Bosna Yablanitsa’sı yakınlarında  ailesinden koparılan Luka, ait olduğu topraklardan çok uzakta, dilini hiç bilmediği bir coğrafyada bulur kendini. Ne annesinin adını ne de benliğini hatırlar. O artık, Türk imparatorluğunun acımasız bir savaşçısı olma yolunda yetiştirilen, İslam’ı ve bütün Osmanlı öğretilerini sorgusuz sualsiz benimsemiş bir yeniçeridir: İbrahim. Anadolu’dan Zigetvar’a kadar sayısız savaşın içinde bulunan İbrahim, Kanuni Sultan Süleyman’ı dahi etkileyen bir karakter olarak; dehası, cesareti ve en önemlisi insanlara olan inancı nedeniyle kendisine Osmanlı sarayının sunduğu nimetleri reddetmesiyle okurun belleğinden silinmeyecek.

Devşirme sistemini, Osmanlı’nın değerlerini, aile kavramını ve kaderi irdeleyen; ailesinden koparılmış bir çocuğun güçlü kişiliğinin arkasındaki yaralarını görünür kılan muhteşem bir roman olan Ezan; şiirsel imgelerle yüklü, lirik, tıpkı duaya ve kurtuluşa davet olan ezan gibi, okuru insanı ve zamanı anlamaya davet ediyor.
464 sayfadan oluşan kitabı, Hırvatça aslından dilimize Muharrem Rahte tercüme ediyor. Eser Ekim 2020 tarihinden itibaren raflardaki yerini almaya başladı.

Peki siz daha önce hiç Hırvat edebiyatından bir eser okumuş muydunuz? Yazar ve eseri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle buluşturabilirsiniz.


* Alp Buzulları Eriyor: Arkeolojik Bir Acil Durum

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Watch Dogs: Legion İncelemesi

Watch Dogs: Legion İncelemesi – Sağım Solum Drone

Robert Fisk hayatını kaybetti

Robert Fisk Yaşamını Yitirdi: Büyük Medeniyet Savaşı’nın Yazarı Hayatını Kaybetti