in

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez: Çağdaş Leh Edebiyatından Wieslaw Mysliwski Türkçede

Çağdaş Leh edebiyatının önde gelen yazarlarından Wieslaw Mysliwski’nin “Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez” eseri Türkçede.

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez - Wiesław Myśliwski

Polonyalı yazar Wieslaw Mysliwski’nin Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez adlı romanı Türkçedeki yerini aldı. Eser dilimize Yapı Kredi Yayınları etiketiyle kazandırıldı.

Daha önce Türkçede Taş Taş Üstünde (Aylak Adam, çev.: Neşe Taluy Yüce) adlı eserini okuma fırsatı bulduğumuz Mysliwski bir kez daha dilimizde.

1932 doğumlu yazar, Leh edebiyatının önde gelen isimleri arasında anılıyor. Romanlarıyla Polonya’da ödüllere değer görülen yazar, işlediği ahlaki ve varoluşsal temalarla tanınıyor. Mysliwski aynı zamanda tiyatro oyunları ve denemeler de kaleme alıyor. Yazarın kitapları bugüne dek 25 dile çevrildi.

Orijinal adı Traktat o łuskaniu fasoli olan ve ilk defa 2007 yılında yayımlanan; iki de ödüle layık bulunan eser artık Türkçede.

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez – Wieslaw Mysliwski | Arka Kapak Tanıtımı

Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez - Wieslaw Mysliwski

Çağdaş Leh edebiyatının önde gelen isimlerinden Myśliwski’nin “Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez” romanının adsız müzisyen başkarakteri gizemli konuğuyla sürdürdüğü monologda hayatının muhasebesini yapıyor. Tek bir günde gerçekleştirilen fasulye ayıklama etkinliği boyunca devam eden bu monologda savaş sırasında yaşadığı travmalı dönemleri, gençlik sanrılarını, tutkularını, “öğrenme ve oradan oraya göçme” yıllarını, gurbetteki ekmek kavgasını ve en sonunda yurda dönüşünü anlatıyor.

“Sağduyu iyidir, güzeldir… Ama gerçekte nedir? Başka ne söyleneceğini bilmediğinizde söylediğiniz şeydir.”

İnsan hayatında kaderin ve talihin rolü üzerine düşünen, acıyı, kederi, gülüşü, umudu, düşleri içselleştiren bir tür “felsefi komedi” olarak nitelenebilecek “Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez”de Myśliwski’nin ustalığı, kolay çözümler ya da avunmalar aramak yerine felsefenin hiç de asık suratlı olmayan doğasını açığa çıkarabilen bir dille, pek çoğuna yanıt bulamayacağının bilincinde olduğu en hayati soruları ardı ardına sıralamaktan geri durmayışında ve gizemle dalga geçebilmesinde kendini gösteriyor.

(“Fasulye Ayıklama Sanatı Üzerine Bir Tez” 2007 yılında Polonya’nın en önemli edebiyat ödülü Nagroda Literacka “Nike”ye değer görüldü.)

Wiesław Myśliwski bir “star”ın zıddı –  televizyona çıkmıyor, kitleyi eğlendirmiyor. Basitçe düşünüyor ve roman yazıyor. – Dariusz Nowacki, Newsweek

Diyebilirim ki fasulyelerin ayıklanması 30 yıldır başıma dert olmuştur. Bildiğiniz gibi, insanların güneşin altında bir yandan fasulye ayıklayıp, bir yandan farklı konularda sohbet etmeleri bir komşuluk ilişkisi biçimiydi. Günlük olaylar, eski zamanlar, hayaller, hayaletler, şimdiki ve sonraki dünya, Tanrı, bireysel ve ortak deneyimler hakkındaydı bu sohbetler; insanlar bilgeymiş gibi davranırlar, felsefe yaparlardı, kısacası sınır yoktu, sözcükler insanları her yöne götürürdü. Herkes katılırdı bu eyleme, kadınlar, erkekler, yaşlı ve genç insanlar, hatta çocuklar bile. Bazen düşünürüm de, belki de fasulyeler sadece bu amaçla büyük miktarlarda ekilir, zira bu kadar çok fasulye yediğimi anımsayamıyorum. Ve çocukluğumdaki bu geleneği anımsayarak, onun sözel yapısını, bir kitap yazmanın yapısına nasıl dönüştüreceğimi düşünmeye başlamıştım.

Wiesław Myśliwski, Polityka 17/18, 29 Nisan-6 Mayıs 2006

Çeviri koltuğunda, Polonya Kültürüne Hizmet Nişanı’nın da sahibi olan Neşe Taluy Yüce’nin oturduğu eserin editörlüğü Ersel Topraktepe’ye ait. 320 sayfadan oluşan kitap Aralık 2020 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Peki siz Polonya edebiyatını takip ediyor musunuz? Wieslaw Mysliwski ile tanışmak ilginizi çekiyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Deniz Romanları - Kitap Önerileri

Deniz Romanları: Kara Deryalarda Geçen 7 Kitap Önerisi

The Three-Body Problem Dizisi Lin Qi Netflix

The Three-Body Problem Dizisi Yapımcısı Şüpheli Bir Şekilde Hayatını Kaybetti