G.R.R. Martin’in Silmarillion’u “Fire And Blood”un Çıkış Tarihi Belli Oldu

George R.R. Martin'in Silmarillion'u olarak anılan ve Westeros'un şimdiye kadarki en detaylı tarihçesini içeren "Fire and Blood" külliyatının ilk cildi bu yıl bizlerle olacak.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin usta yazarı George R.R. Martin, “GRRMarillion” olarak hitap ettiği Fire And Blood (Ateş ve Kan) külliyatının ilk cildinin bu yıl içerisinde bizlerle olacağını duyurdu.

Hatırlayacağınız gibi, yazarın bir süredir üzerinde çalıştığı ve Westeros’un ayrıntılı tarihinin anlatıldığı bu kapsamlı eser uzun bir süredir yazım aşamasındaydı. Hatta Martin geçen sene elinde çok fazla materyal olduğu için kitabı ikiye bölmek zorunda kaldığını açıklamıştı. İşte orada bahsi geçen ilk cilt, yurt dışında 20 Kasım’dan itibaren satışa sunulacak.

Taht Oyunları’nda (Game Of Thrones) yaşanan olaylardan 300 yıl öncesini konu alan ilk cilt, Aegon I Targaryen‘in (Fatih) zamanından başlayıp Aegon III Targaryen‘in (Ejderha Felaketi) dönemine kadar yaşananları anlatacak. Aliüstat Gyldayn‘in ağzından yazılan kitap bir roman değil, daha çok tarih kitabı tadında olacak ve daha önceden dilimize çevrilen Buz Ve Ateşin Dünyası‘nın çok daha kapsamlı bir versiyonunu oluşturacak. Öyle ki Buz Ve Ateşin Dünyası toplamda 334 sayfayken Fire And Blood‘un sadece ilk cildi 640 sayfadan oluşuyor. Bunun yanı sıra kitapta Doug Wheatley tarafından çizilmiş 80’e yakın siyah-beyaz illüstrasyon da bulunacak.

Kraliçe Rhaenys, Meraxes’i Sürerken – Doug Wheatley

Kitapta bulunan hikâyelerden bazıları daha önce çeşitli derlemelerde yer almış aslında. Bunların arasında bizim dilimize çevrilen Düzenbazlar ve Buz Ve Ateşin Dünyası gibi eserler de var. Ancak Fire And Blood tüm bu hikayelerin kronolojik bir şekilde ve tek bir kapak altında toplandığı ilk eser olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, George R.R. Martin’in belirttiğine göre, ilk ciltte Targaryen Hanesi’nin yaşadığı olayların yanı sıra Kıyamet’ten sonra Valyria’ya dönmenin neden bu kadar ölümcül olduğu ve Daenerys’in üç ejderha yumurtasının nereden geldiği gibi soruların da cevapları yer alacak.

GÖZ ATIN  George R.R. Martin Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek

Martin, kişisel blog sayfasında Fire And Blood’un ikinci cildinin Aegon III‘ten Robert’ın İsyanı‘na dek olan tarihi olayları kapsayacağını açıklamış ve bu cildin de “birkaç yıl içerisinde” hazır olacağını belirtmiş. Ek olarak, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, Winds Of Winter’ı (Buz Ve Ateşin Şarkısı 6) bu yıl göremeyeceğimizi de açık ve net bir şekilde belirtmiş. Yani 2019’a dek ne dizi ne de roman bekleyin Westeros’tan…

Martin son olarak HBO’nun çekeceği 5 yeni Game Of Thrones yan dizisinin bu kitabı baz alıp almayacağını bilmediğini ve henüz kimsenin bu konu hakkında bir karar almadığını belirtmiş.

Fire And Blood’ın İngilizcesi şimdiden ön siparişe açılmış durumda. En kısa zamanda, temiz bir çeviriyle bizim dilimizde de görmek dileğiyle…
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

G.R.R. Martin’in Silmarillion’u “Fire And Blood”un Çıkış Tarihi Belli Oldu için 14 yorum

 1. mit dedi ki:

  Güzel bir soru :stuck_out_tongue: Bu çizerle daha önce iki kitapta daha çalışmıştı, beğeniyor demek ki. O yüzden tercih etmiş olabilir.

  Bu arada Martin, altıncı kitabın 2019’a kadar gelmeyeceğini doğrulamış oldu, dikkatlerden kaçmasın :hanci:


 2. Evet, zor. Yazar rüştünü ispat etmiş bile olsa, bu asla değişmez; hatta üstündeki yük daha da artmıştır. Bu roman için de öyledir, kısa öykü için de. Bazen hikayelerini daha iyi anlatabilmek için kendilerini uzun ve derin araştırmalara sevk ederler.

  Haklı olarak, nasıl bu kadar emin olabildiğimi sorabilirsiniz? Hayır, yazar değilim. Sadece hikayecilik dinamiklerini anlamak için kendimce deneylerim oldu. Her denenemde, basit bir hikayenin, anlatıdaki en ufak değişiklikte bile amaçlanandan ne kadar farklı bir çehreye bürünebildiğini yakından inceledim.

  Mesleği yazarlık olan birinin, vermek istediği duygu ve düşünceleri eksiksiz biçimde aktarabilmek için ne kadar uğraş verdiğini, varın siz düşünün.

  Elbette benimkisi, profesyönel olmayan birinin, oldukça kişisel deneyimi. Ve kısa sürede yazılmış, başarılı romanlar olmuştur. (Örnek: Vathek, üç günde yazılmıştır.) Lakin o romanları yazanların belli bir birikimle ve eserlerini çoktan zihinlerinde tamamlayarak işe koyuldukları gibi bir gerçek var. (Örnek: Vathek’in yazarı William Beckford, zamanının yüksek eğitimli ve birikimli soylularındandır.)

  Kendinize sorun: Hikayecilik kolay olsaydı, kıymeti olur muydu? Hikayecilik kolay olsaydı, iyi ve kötü kitaplardan bahsedebilir miydik? Hikayecilik kolay olsaydı, belli yazarları över ve el üstünde tutar mıydık? Hikayecilik kolay olsaydı, aynı yazara ait işleri karşılaştırma ihtiyacı duyar mıydık? Kendinize sorun.


 3. mit dedi ki:

  Yeterli donanımınız ve hayal gücünüz varsa kitap yazmak çok da zor bir şey değil. Wattpad ve türevlerinin de kanıtladığı üzere önüne gelen kitap yazabiliyor. Ama “iyi kitap” yazmak… İşte o apayrı bir mesele. Olayları iyi planlamanız, anlatmak istediğinizi kâğıda düzgünce dökmeniz ve tabii ki dili hem doğru hem de etkileyici bir şekilde kullanmanız gerek her şeyden önce.

  Martin gibi çok karakter içeren bir seri yazıyorsanız işiniz daha da zor. Anlattıklarınız hem geçmiş kitaplarla bağdaşmalı hem karakterler tutarlı olmalı hem de sonraki kitaplarla bağlantılı alengirli, merak uyandırıcı konular yazmanız lazım. Bu da genellikle kitabın bazı bölümlerini silip silip baştan yazmak, bazen de geriye dönüp önceki bölümleri elden geçirmek anlamına geliyor.

  Kısacası, evet. İyi kitap yazmak, yetkin bir eser vermek zor bir iş. Ve ciddi bir vakit istiyor.

  Ek olarak GRRM hayatı boyunca hiçbir zaman eli çabuk bir yazar olmadı. Bazı kitaplarının arasında 4-5 yıl var. Ne zaman dizi meşhur oldu, insanlar Martin’i o zaman tanıdı ve “Çabuk yaz!” serzenişleri baş gösterir oldu.


 4. zehir dedi ki:

  Böyle çok fazla okunan ve haliyle beklenen eserlerin yazarlarının üzerinde bizim tahmin edebileceğimizden çok daha fazla baskı olduğunun farkındayım, o yüzden Buz ve Ateşin Şarkısı serisini çok sevmeme rağmen devamını hala yazmadığı için suçlayamam G. R. R. Martin’i. Ancak bu haberin reddit başlığında gördüğüm bir yorumu paylaşmam lazım:

  “The Fall of Gondolin is coming out in 2018. Tolkien has been dead for almost half a century and he’s more reliable than GRRM.”

  Yani demiş ki arkadaş:

  Gondolin’in Düşüşü 2018’de çıkıyor. Tolkien neredeyse yarım asırdır ölü ve o bile GRMM’den daha güvenilir.”

  Hala gülüyorum :smile:


 5. Wind dedi ki:

  Hayır, bu kitap daha türkçeye çevrilip satışa sunulmadı.2019 yılı içerisinde epsilon yayınlarından çıkmasını bekliyoruz.G.R.R. Martin’in Silmarillion’u “Fire And Blood”un Çıkış Tarihi Belli Oldu

George R.R. Martin’in Silmarillion’u olarak anılan ve Westeros’un şimdiye kadarki en detaylı tarihçesini içeren “Fire and Blood” külliyatının ilk cildi bu yıl bizlerle olacak.

Başa dönün