Fırtınaışığı Arşivi Rehberi’ne Ücretsiz Sahip Olun!

Tor Books, Brandon Sanderson’ın Fırtınaışığı Arşivi Cep Rehberi’nin dijital versiyonunu herkese ücretsiz olarak dağıtıyor.

Bu yılın başlarında sadece yurtdışında ve ciltli olarak, sınırlı sayıda basılan ve yalnızca belli başlı kitapçılarda satılan Fırtınaışığı Arşivi Cep Rehberi’nin dijital baskısı artık isteyen herkese bedava!

the-stormlight-archive-pocket-companion(1)Sanderson’ın aynı adlı serisinin ilk iki kitabını, yani Kralların Yolu ile Parlayan Sözleri kapsayan rehberin bünyesinde karakter profilleri, arazilerin detaylı betimlemeleri, haritalar, illüstrasyonlar ve yanıtlanmamış soruların cevapları yer alıyor.

Rehbere sahip olmak için tek yapmanız gereken şu adrese gidip Tor Books’un bültenlerine kayıt olmak. Daha sonrasında adresinize bir doğrulama e-postası geliyor ve rehber sonsuza dek sizin oluyor.

İngilizceniz ileri seviyede olmasa bile gerek haritalar gerekse de illüstrasyonlar gerçekten de görülmeye değer.

Sanderson hayranlarına duyurulur…

  • 17
    Shares
GÖZ ATIN  Alcatraz Kötü Kütüphanecilere Karşı: Dünya Kurtarılmalıydı ve Ben Bir Şeyleri Bozuyordum


Genel Yayın Yönetmeni | m.ihsan.tatari@kayiprihtim.com
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Fırtınaışığı Arşivi Rehberi’ne Ücretsiz Sahip Olun! için 233 yorum

  1. BlackOut dedi ki:

    Ben de ne zaman açılacak bu başlık diye bekliyordum :stuck_out_tongue_closed_eyes:. Zaman Çarkı’nı okuduktan sonra başka kitapları beğenmeyenleri Fırtınaışığı Arşivi’ne davet ediyorum. Robert Jordan’ın hem hayranı olan, hem de Zaman Çarkı’nın son üç kitabını -epey zor bir görevi üstlenerek- bitiren Brandon Sanderson’un başyapıtı olduğunu düşündüğüm seridir Fırtınaışığı Arşivi. İlk kitabı okuduğumda kendimi kaybetmiştim bu kadar bilgiyi nasıl öğreneceğim diye, ama gerilmeye gerek yok zira Sanderson ön planda normal okurlarına harika bir hikaye anlatırken daha hayranı olan okurlara sürekli göz kırpıyor. (Ayrımcılık yapmıyorum kişilik ve ilgi meselesi :sweat_smile:)

    Kendisinin de dediği gibi, kitaplarının çoğu birbiriyle bağlantılı (en azından bazı ortak karakterler bakımından) olsa bile her kitap tek başına okunduğunda bir bütün ve anlamlı. Hoid karakterinin ortaya çıkışı da ilginç. Brandon Sanderson okuduğu kitaplara kendi karakterlerini koymayı seviyormuş. “Arka planda” olan kendine ait bir karakteri başka bir yazarın kitabına sokmak gibi bir alışkanlığı varmış. Hoid de bu huyun (tabii başka nedenler de var) bir ürünüymüş. Hoid’in kendine ait bir hikayesinin olduğunu da belirtmek istiyorum. Yayınlanmamış Dragonsteel adlı bir çalışma Hoid’e ve Adonalsium’un parçalanmasına dair hikayeleri içerecek. Ancak bunun Fırtınaışığı Arşivi bitmeden önce yayınlanmayacağını da söylüyor, kısacası en az 15 senesi var diyorum ben :scream:.

    Oathbringer henüz Türkçe yayınlanmadı ama yabancı okurlar bir sonraki kitabı beklemeye başladı bile. Brandon Sanderson da en erken 2020, belki 2021’e bile uzayabileceğini söylüyor bir sonraki kitabın. Dördüncü kitabın karakteri Eshonai, beşinci ise Szeth. Ardından yayınlanacak beşlinin sırası belli olmasa da Jasnah ve Taln’ın(Talenel) son kitaplar olacağını okuduğumu hatırlıyorum. (En sevdiğim karakterler sona kalacak sanırım :unamused:)

    Bir de umarım Türkçe basan yayınevi (Akılçelen sanırım?) Warbreaker’ı da en kısa sürede çevirir, zira Rıhtım’da yayınlanan son Brandon Sanderson röportajında tekrar belirtildiği üzere Warbreaker Fırtınaışığı Arşivi için önemli bir kitap. (Olmazsa olmaz demiyorum da bazı okurların okuma keyfine bin katmak varken onu da çevirmemek mantıklı gelmiyor.)


  2. estorn dedi ki:

    Zaman Çarkı’nın son üç kitabını saymazsak okuduğum ilk -ve şimdilik tek- Sanderson serisi Fırtınaışığı. İlk kitaba girmekte çok zorlanmıştım ama pes etmedim, sonrasında çok beğendim. Çok ilginç fikirler var bence. Dünyanın bambaşka bir iklime sahip olması sebebiyle bitki ve hayvanların buna uyum sağlayacak şekilde gelişmesi özellikle çok hoşuma gitmişti mesela. Fırtına’nın etkisini kaybedip yavaşladığı taraflarda bitkiler daha normalken, şiddetli olduğu yerlerde kendilerini koruyacak şekilde evrimleşmiş olmaları güzel ve gerçekçilik katan bir detay.

    Ayrıca spren fikri de ilginç ve mutlaka altından epey enteresan şeyler çıkacak.


  3. Brandon Sanderson’ın bu serisinin çevrilmeme-yazılmama durumu gibi bir şey söz konusu olacağını hiç sanmıyorum. Yazılmama durumu olmaz çünkü Brandon Sanderson çok planlı ve çalışkan bir insan 2020 veya 2021’de dördüncü kitabı çıkaracak, ondan önce ise Sissoylu serisinin Wax-Wayne (Era: 2) devam kitabını yazacak. Kendisi okurlarına bu sözleri yıllardır veriyor ve tutuyor. Buyurun bu seneki: State of Sanderson (Tabii ki aksi durumlardan söz etmiyorum, insanın başına ne gelir bilinmez.)

    İkinci durum çevrilmeme durumu olmaz çünkü Oathbringer (şu an çevrilen üçüncü kitap) üç yüz bin kopya sattı çoktan… Böyle finansal başarı gösteren bir kitabı çevirmek her yayınevinin isteğidir diye düşünüyorum. Ama ben beklemeyi sevmiyorum diyorsanız o konuda yapacak bir şey yok, her 2-3 yılda bir kitap çıkarması bile başarılı bence, zira çok büyük bir iş yükü ile yazılıyor Fırtınaışığı kitapları. (Son kitap bir buçuk kilograma yakın sanırım, evet Sanderson kitaplarını tartıya koyuyoruz artık hayranları olarak :stuck_out_tongue: Eğer kitabın boyutu hakkında başka bir ölçü birimi isterseniz yazarın köpeği size yardımcı olsun.)
    Bir de başlamak için Sanderson’ın diğer kitaplarını tercih edebilirsiniz belki, ama o konuda bir öneri vermeyeceğim zira ben de Fırtınaışığı Arşivi’ni yazarın çoğu kitabından önce okudum.


  4. Aksine çok heyecanlıyım:) Bu kez özel bir defter aldım. Karakterleri, nereye gittiklerini, ne yaptıklarını not alacağım. Tabi bir de Zaman Çarkı evrenindeki o müthiş deyimler ve deyişleri kaydedeceğim :slight_smile:
    İçimde sosyal olmayı seven bir kız ‘Help!!!’ diye bağırıyor şu anda :joy::joy::joy:


  5. grmnt dedi ki:

    İlk üçleme (Son İmparatorlu, Kuşatma ve Çağların Kahramanı) [Sissoylu 1. Çağ] bittikten sonra yazar 300 yıllık bir zaman atlaması yaptı ve Wax ve Wayne 'nin (Kanun Alaşımı, Benliğin Gölgeleri ve Matem Çeteleri)

    [Sissoylu 2. Çağ] hikayeleriyle devam ediyor seri. Wax ve Wayne’nin maceraları The Lost Metal adlı dördüncü kitapla bitecek.

    Sissoylu 3. Çağ -1980’lerin teknolojik döneminde geçecek. Terrisli kadın bilgisayar programcısının hikayesini göreceğiz.

    Ardından yazılacak son üçleme [Sissoylu 4. Çağ] ise Alomansi’nin Işık hızını geçebilen bir teknoloji olarak kullanıldığı Uzay Operası olacak. Son seride baş karakterimiz Hoid olacak.

    Daha fazla bilgi için Coppermind - Mistborn Series adresinden yaralanabilirsiniz.


Fırtınaışığı Arşivi Rehberi’ne Ücretsiz Sahip Olun!

Tor Books, Brandon Sanderson’ın Fırtınaışığı Arşivi Cep Rehberi’nin dijital versiyonunu herkese ücretsiz olarak dağıtıyor.

  • 17
    Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
Kara Büyücü Üçlemesi Yeniden Raflarda

Daha önce Laika Yayınları'ndan 6 kitaplık bir seri olarak çıkan Trudi Canavan'ın Kara Büyücü Üçlemesi,...

Kapat