in

Mizah ve Distopyayı Buluşturan İnteraktif Bir Bilimkurgu Romanı: “Fitanya Güncesi”

Hilal Demir, interaktif distopya romanı “Fitanya Güncesi” ile okurların karşısına çıkıyor.

Fitanya Güncesi - Hilal Demir

Yazar ve akademisyen Hilal Demir, Fitanya Güncesi adlı interaktif distopya romanı ile raflardaki yerini alıyor. Eser, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık etiketiyle yayımlanıyor.

1988 doğumlu Hilal Demir, üniversite eğitimini 2010 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Yüksek lisans tezini Tayfun Pirselimoğlu’nun Romanlarında Postmodern Ögeler başlığıyla kaleme aldı. Doktora çalışmalarını ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Peyami Safa romanlarındaki kadın imgesi üzerine odaklanarak sürdürüyor. Demir, aynı zamanda 2013 yılından beri Yeni Türk Edebiyatı alanında akademisyenlik yapıyor.

Fantastik kurgu ve bilimkurgu türlerine çocukluğundan beri hayranlık duyduğunu belirten Demir, favori serisi olarak Diskdünya’yı işaret ediyor.

Fitanya Güncesi: Sonunu Sizin Seçebileceğiniz Bir Bilimkurgu Macerası

90’lı yılların edebiyat dünyasına damga vuran Choose Your Own Adventure, Türkçesiyle Macera Tüneli bugün hâlâ birçok okurun aklında yer edinmiş bir yazın türü. Hilal Demir de bu büyülü maceralardan etkilenen isimlerden.

İnteraktif bir kurgu tasarlamayı uzun yıllardır hayal ettiğini belirten Demir, son dönemlerde üzerine yoğunlaştığı distopya türüyle bu alanı birleştirmeye karar verdiğini belirtiyor.

Okuru 2050 yılında geçen bir maceraya davet eden Fitanya Güncesi de, toplam 20 farklı sona sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Moris Mosso adlı karakterin hikâyesini takip eden kitap, Mosso’nun darbeci Fitanya Hükümeti’nin önemli bir çalışanıyken bir yandan da sistemi sorgulamaya başlayan grotesk bir kahramana dönüşmesini konu alıyor.

Eser, şişmanlara yaşam hakkı tanımayan, darbeyle başa geçmiş bir devlet olan Fitanya topraklarında geçiyor.

fitanya midjourney
Görsel: Midjourney

Herkesin “fit” olma baskısı altında yaşadığı karanlık bir geleceği tasvir eden roman, toplamda 60 bölümden oluşuyor. Yüzlerce farklı şekilde okunması mümkün olan kitap, en uzun rotadan gidildiğinde toplam 16 bölüm sürüyor.

Hilal Demir, bu kitabı kendine has eğlence anlayışını paylaşan, interaktif romanları ve distopya türünü seven okurlara ulaşmak için kaleme aldığını aktarıyor.

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Fitanya Güncesi – Hilal Demir | Arka Kapak Tanıtımı

Fitanya Güncesi - Hilal Demir

Fitanya’da sıradan bir gün. Takvimler 2050’nin Mart ayını gösteriyor. Martın 25’i olmasına rağmen kış bir türlü bitmek bilmedi. Yeni stajyerlerden Elsa ve Nimet incecik vücutlarıyla Kilo Kontrol Birimi’nin koridorlarında süzülüyorlar. VKİ’leri muhtemelen 17-18 arasında.  Elsa, geçen aydan beri 4 kilo verdi. Üç kilo yağ kaybı olduğu için KKB’de ayın elemanı seçildi. Vücut yağ oranı %15. Elsa’yla muhtemelen aynı kiloda olmasına rağmen yağ oranının %20’lere kadar çıktığı iç kol bıngıldamasından açıkça görülen Nimet ise ayın elemanı olmak için son bir haftadır her akşam 7 kilometre koşmaya başladı bile. Bu dedikoduyu sana veren Bilig ise belli etmemeye çalışsa da Elsa’yı deli gibi kıskanıyor.

‘Şişman’ olmanın suç sayıldığı, ’fit’ olmanın ise kutsandığı Fitanya’da, Moris Mosso, ‘Kilo Kontrol Birimi’ başkanı olarak görev yapmaktadır. Bir gün, ortaya çıkan bir gerçek onu, hayatının en önemli seçimlerinden birini yapmak zorunda bırakır.

Bu hikâyenin kahramanı sensin! Bölüm sonlarında yapacağın seçimlerle hikâyenin sonuna sen karar vereceksin! 20 farklı sondan biri senin maceranın da sonu olacak.

Sayfayı çevir ve kendi maceranı başlat!

Toplamda 216 sayfadan oluşan eserin kapak resminde Paul Klee’nin 1921 tarihli Tale à la Hoffmann çalışması kullanılıyor. Roman, Ağustos 2022 tarihi itibarıyla Kitap Yurdu kütüphanesindeki yerini aldı.

İnteraktif romanlara ve Hilal Demir’in ilk çalışması Fitanya Güncesi’ne dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu bir advertorial içeriktir.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for morismosso morismosso dedi ki:

    Moris Mosso da burada :smiley: Teşekkürler :slightly_smiling_face:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

J.K. Rowling The Ink Black Heart

J.K. Rowling’in Yeni Kitabı, Transfobik Bulunarak Sosyal Medyada ‘Linç Edilen’ Bir Sanatçının Ölümünü Konu Alıyor

Elizabeth Olsen House of the Dragon 2. sezon

Marvel Yıldızı Elizabeth Olsen, House of the Dragon’ın Yeni Sezonuna Katılabilir