in ,

J. T. Ismael, Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar? Kitabı ile İnsanın Varoluşuna Dair Temel Bir Soruya Değiniyor

Çağının önde gelen fizikçileri arasında yer alan J. T. Ismael imzalı “Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar?” kitabı raflardaki yerini aldı.

Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar - J. T. Ismael

 J. T. Ismael imzalı Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar? kitabı raflardaki yerini alıyor. Eser, Ketebe Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Tam adı Jenann T. Ismael olan yazar, yüksek lisans ve doktorasını Princeton Üniversitesi’nde tamamladı. Şimdilerde Columbia Üniversitesi’nde felsefe profesörlüğü yapan Ismael’ın uzmanlık alanları fizik felsefesi, metafizik, bilim felsefesi ve zihin felsefesi.

Çağının önde gelen fizikçileri arasında yer alan J. T. Ismael, 2007 yılında The Situated Self ve 2001 yılında Essays on Symmetry adlı kitapları yayımlandı. Haberimize konu olan Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar? ise How Physics Makes Us Free adı ile ilk olarak 2016’da yayımlandı.

Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar? adlı eser, Ketebe Yayınları’nın Bilim dizisinin de ilk kitapları arasında yer alıyor.

Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar – J. T. Ismael | Arka Kapak Tanıtımı

Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar? J. T. Ismael

1687 yılında Isaac Newton, doğa kanunlarının maddenin hareketini neredeyse mükemmel bir hassasiyetle tahmin etmek için kullanılabileceği bir bilimsel çağın fitilini ateşledi. Newton fiziği aynı zamanda kendimize dair olan anlayışımıza da meydan okudu: Uçakların havada durmasını sağlayan doğa kanunları prensipte bizim de ne şekilde davranacağımızı tahmin etmede kullanılabilirdi.

Peki, gerçekten de yaptığımız ve yapacağımız her şey, daha biz doğmadan önce var olan olgular tarafından belirleniyor olabilir mi? Bu konu, felsefi tartışmanın en temel meselelerinden biridir. Üniversite eğitimine yeni başlamış çaylak bir felsefe öğrencisinden tutun da konferanslardan sonra meslektaşlarıyla kafa dağıtan teorik fizikçilere kadar herkes bu konuyu konuşur durur. Yine de bundan daha çok düşünülen ve daha az anlaşılmış başka bir konu yoktur.

Tartışmaların içine girmek, hatta ötesine geçmek, determinizmin söylediklerini aşmak ve fiziğin bize ne söylediğini gerçekten kendi terimleriyle anlamak istiyorsanız, bu kitabı okuyun. Özgür irade meselesi pek çok başka alan ile bağlantılı. Karar vermek ne demektir ve eylemlerimizin önceden belirlendiğini söylemek ne manaya gelir? Doğa kanunları nelerdir? Sebepleri nedir? Fizik merceğinden bakıldığından bizler ne tür varlıklarız ve doğal düzene nasıl ayak uydurabiliriz?

Ismael, bu kitapta fiziğin kendimiz hakkında neler söylediğini derinlemesine inceliyor. İnsan varoluşuna dair bu temel soruya, herkesin anlayabileceği ve yenilikçi bir bakış açısı ile yaklaşıyor.

Toplamda 340 sayfadan oluşan Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar? kitabının çevirmenliğini Mustafa Bayrak üstleniyor. Eserin editörlüğü Baha Zafer’e, düzeltisi Merve Akbaş’a, kapak tasarımı ise Harun Tan’a ait. Ketebe Bilim dizisi Yusuf Genç editörlüğünde hazırlanıyor. Kitap Mayıs 2021 itibarıyla raflardaki yerini aldı.

J. T. Ismael ve Fizik Bizi Nasıl Özgür Kılar? kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Taylor Swift, David O. Russell Yeni Film

Ünlü Müzisyen Taylor Swift, David O. Russell’ın Yıldızlar Geçidi Olacak Yeni Filmine Katıldı

Jupiter's Legacy 2 sezon iptal netflix

Jupiter’s Legacy 2. Sezonu İptal Edildi: Netflix Fişi Erken Çekti