in

G.R.R. Martin’in Ünlü Derlemesi “Düzenbazlar” Raflarda

Aralarında George R.R. Martin, Neil Gaiman ve Scott Lynch gibi isimlerin de bulunduğu 21 yazarın hikâyelerini içeren “Düzenbazlar” antolojisi Türkçe olarak bizlerle.

G.R.R. Martin - Düzenbazlar
- Reklam -
- Reklam -

Daha önce bizleri G.R.R Martin ve Gardner Dozois ikilisinin Eski Mars ve Eski Venüs derlemeleriyle buluşturan Kalkedon Yayınları, şimdi de yurtdışında oldukça ses getiren ve okurların büyük beğenisini toplayan Düzenbazlar (Rogues) antolojisiyle karşımızda.

İkilinin önderliğinde 21 farklı yazar tarafından kaleme alınan hikâyeler bu kez belirli bir edebiyat türünde değil, “düzenbazlık” teması etrafında yazılmış. Bunun sonucunda da ortaya fantastik, bilimkurgu, polisiye, komedi ve tarihi kurguya dek uzanan geniş bir yelpaze çıkmış.

Daha da güzeli o hikâyelerin yazarları ve geçtikleri evrenler:

- Reklam -
  • George R.R. Martin’den Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde geçen ve Taht Oyunları’ndan yüzlerce yıl önce yaşanan olayları anlatan “The Rogue Prince.”
  • Neil Gaiman’dan Yokyer evreninde geçen ve kitabın sevilen karakterlerinden Marquis de Carabas’ın yeni bir macerasını konu alan “How the Marquis Got His Coat Back.”
  • Patrick Rothfuss’tan Kralkatili Güncesi evreninde geçen ve Bast’ı konu alan “The Lightning Tree.”
  • Centilmen Piç Serisi’nin sevilen yazarı Scott Lynch’ten başka bir evren geçen ve bir grup emekli hırsızın yaşadıklarını anlatan “A Year and a Day in Old Theradane.”
  • Joe Abercrombie’den Circle Of The World evreninde geçen “Tough Times All Over.”

Düzenbazlar derlemesi 2015’te hem Locus Ödülü’ne layık görüldü, hem de World Fantasy Ödülü’ne aday oldu. Ek olarak Patrick Rothfuss, Scott Lynch ve Joe Abercrombie’nin yazdığı öyküler de yine Locus’a aday olmuş, birinciliği Abercrombie kucaklamıştı.

Güncelleme: Takipçilerimizden gelen uyarılar sonrasında Patrick Rothfuss’un hikâyesinin kitaplarda yer almadığını öğrendik. Yayınevi konuyla ilgili henüz herhangi bir bilgi vermedi. Tahminimiz, öykünün telifinin başkasının elinde olabileceği yönünde.

Kitapların arka kapak yazıları ve örnek bölümleri şu şekilde:

Düzenbazlar Cilt 1

duzenbazlar 1Herkes Düzenbazları Sever

…ama bazen bundan pişman oluruz.

Alçaklar, dolandırıcılar ve fırlamalar. Serseriler, hırsızlar, hilekârlar ve namussuzlar. Kötü çocuklar ve kötü kızlar. Üçkağıtçılar, baştan çıkarıcılar, madrabazlar, dalavereciler, sahtekârlar, numaracılar, şarlatanlar, yalancılar, ahlaksızlar, hilebazlar.. Pek çok adla tanınırlar ve her türlü hikayede, yeryüzündeki her janrda, mitlerde ve efsanelerde ortaya çıkarlar… ve ah, aynı şekilde tarihin her anında da. Onlar Loki’nin çocukları, Coyote’nin kardeşleridir. Bazen kahramandırlar. Bazen kötü karakter. Çoğu zaman ise ikisinin arasında yer alırlar: gri karakterler… ve gri uzun zamandır en sevdiğim renktir. Gri, siyah veya beyazdan çok daha ilginçtir.

İyi okumalar… ama dikkatli olun. Bu sayfalardaki bazı beyler ve güzel hanımlar tamamen güvenilir değiller. -George R.R. Martin-

- Reklam -

Düzenbaz Prens ya da Kral’ın Kardeşi (Game of Thrones’un yeni bölümü)

O bir kralın torunu, bir kralın kardeşi ve bir kraliçenin kocasıydı. Oğullarından ikisi ve torunlarından üçü Demir Taht’a oturacaktı ama Daemon Targaryen’in ömrü boyunca taktığı tek taç, Basamaktaşı’nın tacıydı: kan, çelik ve ejderha ateşi ile kendi yarattığı ve kısa süre sonra terk ettiği bereketsiz krallık.

Yüzyıllar boyunca Targaryen Hanesi hem büyük adamlar hem de canavarlar yarattı; Prens Daemon bunların her ikisiydi. Yaşadığı zamanda tüm Westeros’ta onun kadar hayranlık duyulan, sevilen ve sövülen başka bir adam yoktu. Eşit miktarda aydınlık ve karanlıktan oluşuyordu. Kimilerine göre bir kahraman, diğerlerine göre en büyük zalimdi. Bu düzenbaz prensin çatışma öncesinde ve sırasında oynadığı önemli rolü göz önünde bulundurmadan, Ejderhaların Dansı olarak bilinen o son derece trajik katliamı gerçekten anlamak mümkün değildir. – George R.R. Martin

Düzenbazlar Cilt 2

duzenbazlar 2“Bir keresinde Victoria’nın kendisi tarafından ona bir büyüteç verilmişti (gerçi “verilmişti” kelimesi, haklı olmakla beraber talihsiz bir abartma sayılabilirdi). Muhteşem bir şeydi: ufak melekler ve gargoyleler ile süslü, yaldızlı, zincirli bir büyüteç. Merceğinin ise onunla baktığınız her şeyi şeffaf hâle getirmek gibi sıra dışı bir özelliği vardı. Marquis, Victoria’nın büyüteci ilk başta nereden elde ettiğini bilmiyordu. Yani o, tam olarak anlaştıkları gibi olmadığını düşündüğü bir ödemeyi telafi etmek için büyüteci Victoria’dan aşırmadan önce. Neticede yalnızca tek bir Fil vardı ve Fil’in günlüğünü ele geçirmek kolay olmamıştı. Günlüğü ele geçirdikten sonra Fil’den ve Kale’den kaçmak da öyle. Marquis, Victoria’nın büyütecini pratikte orada olmayan dört cepten birine koymuştu ve bir daha asla bulamamıştı.” – Neil Gaiman

Bir ilginç not: Rothfuss bu derleme için ilk başta Auri’yi anlatan bir hikâye yazıyordu. Fakat daha sonra Bast’ın bu derlemeye daha uygun olacağını düşünüp bundan vazgeçti. Böylece Auri’nin hikâyesi de “Sessizliğin Müziği”ne dönüşmüş oldu.

Orijinali 800 küsur sayfalık tek bir ciltten oluşan kitap ikiye bölünmüş durumda. GRRM’nin kitaplarını iki cilt olarak okumaya alıştık nasıl olsa (Akılçelen, Brandon Sanderson’ın romanlarını tek cilt olarak yayınlayıp bunun yapılabildiğini gösterse de).

Çevirisini Irmak Yavlal’ın üstlendiği Düzenbazlar derlemesine Cilt 1 ve Cilt 2 olarak tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

madrabaz kvaci ust1

Gürcü Edebiyatının Pikaresk Şaheseri “Madrabaz Kvaçi” Türkçeye Çevrildi

neil gaiman okuma

Neil Gaiman Okuma Sırası