in

190 Milyon Liralık Yeni Kütüphaneye Gabriel García Márquez’in Adı Verilecek

Gabriel García Márquez adı yeni açılacak kütüphanede yaşatılacak. Barselona’daki kütüphane Nobel ödüllü yazarın adını taşıyacak.

Gabriel García Márquez Kütüphanesi Barselona

Gabriel García Márquez kütüphanesi açılıyor. Kolombiyalı Nobel ödüllü yazarın adı, Barselona’nın Sant Martí de Provençals semtindeki yeni kütüphaneye verilecek.

Artık her şeyin dijitalleştiği bir çağda, eski moda basılı kitaplarla dolu yeni bir kütüphane inşa etmek mantıklı görünmeyebilir. Ancak Barselona’daki durum tam olarak öyle değil. Belediye meclisi, 20 yıl öncesine dayanan bir programın en son bölümü olan 12 milyon Euro’luk (yaklaşık 190 milyon liralık) yeni bir kütüphaneyi tamamlamak ve kitapseverlerle buluşturmak üzere.

Sant Martí de Provençals’ın işçi sınıfı semtindeki kütüphane, Kolombiyalı Nobel ödüllü Gabriel García Márquez adıyla açılacak. 1967’den 1975’e kadar Barselona’da yaşayan yazar, şehre büyülü gerçekçilik romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ın yayınlanmasından kısa bir süre sonra geldi.

Kütüphanenin baş kütüphanecisi Neus Castellano, Nobel ödüllü yazarın adının kütüphaneye verilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“García Márquez 2014’te öldüğünde yeni kütüphanenin planı hazırlık aşamasındaydı. Bu yüzden onun ve diğer birçok Latin Amerikalı yazarın şehirle yakın bir ilişkisi olduğu için onuruna isim vermeye karar verildi. Bu onur aynı zamanda Barselona’nın Latin Amerika edebiyatında oynadığı role de bir selam niteliğinde.”

Gabriel García Márquez Kütüphanesi En Uygun Sürdürülebilirlik Standartlarına Göre Hazırlandı

Gabriel García Márquez Kütüphanesi

Gabo lakabıyla da anılan Gabriel García Márquez’i şehre taşınmaya ikna eden Barselona edebiyat menajeri Carmen Balcells’ti. Balcells, Latin Amerika edebiyatı yazarlarının değerini ilk fark edenlerden biriydi. Kendisi Julio Cortázar, Mario Vargas Llosa, Carlos Fuentes ve Pablo Neruda gibi Latin Amerika kurgusunun birbirinden ünlü isimlerini ölümüne kadar temsil etmeye devam etti.

García Márquez, Barselona’yı “nefes alabildiği bir şehir” olarak tanımlıyordu. Ancak o zamanlar İspanya, kendisinin ve yazar arkadaşlarının geride bıraktığı birçok ülke gibi diktatörlükle yönetiliyordu. Diğer yazar arkadaşları ile dahil oldukları şey devrimci Latin Amerika siyasetiydi, özellikle Küba. Daireleri, Fidel Castro’nun baş danışmanı ve Che Guevara’nın ailesi gibi ziyaretçiler için buluşma noktalarıydı.

Yazarın adını taşıyan yeni kütüphane, en yüksek sürdürülebilirlik derecesi olan LEED Gold sertifikası ile ödüllendirilmiş, amaca yönelik olarak inşa edilmiş 4.000 metrekarelik ahşap çerçeveli bir binada yer alacak. Kütüphane özellikle Latin Amerika edebiyatı ağırlıklı olacak ve 40.000 ilgili belgeden oluşan özel bir koleksiyona da ev sahipliği yapılacak. Gabriel García Márquez Kütüphanesi, Mayıs 2022’de hizmet vermeye başlayacak.

Yazar hakkında 10 şaşırtıcı gerçeğe ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Márquez’in adının böyle önemli bir projeyle onurlandırılmaya devam edilmesi konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: The Guardian

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

ezra miller tutuklama

Ezra Miller, Hawaii’de Bir Kez Daha Tutuklandı

Johnny Depp: "Karayip Korsanları Filmini Hiç İzlemedim"

Johnny Depp: “Karayip Korsanları’nı Hiç İzlemedim”