in

Gaspçı: Ed McBain’in 87. Bölge Polisiyesi Serisinde 2. Kitap Çıktı

Amerikalı yazar ve senarist Ed McBain’in 87. Bölge Polisiyesi serisinin 2. kitabı olan Gaspçı, Phoenix Yayınevi etiketiyle raflarda.

Gaspçı - Ed McBain - 87. Bölge Polisiyesi 2
- Reklam -
- Reklam -

Ed McBain’in 87. Bölge Polisiyesi roman serisinin 2. cildi Gaspçı Türkçe raflarındaki yerini aldı. Eser, Phoenix Yayınevi tarafından dilimize kazandırıldı.

Amerikalı yazar ve senarist Ed McBain (asıl adı Evan Hunter) imzalı polisiye roman serisinin Türkçedeki macerası devam ediyor. Orijinal adı 87th Precinct olan suç ve gizem romanları serisi 1956 ve 2005 yılları arasında yayımlandı. Seri 50’den fazla kitaba sahip.

Phoenix Yayınevi, serinin ilk kitabı Polis Düşmanı’nı 2019’da okurla buluşturmuştu. Yayınevi, 2020 biterken ikinci kitap olan Gaspçı’yı da raflara sürdü.

- Reklam -

1926 New York doğumlu Ed McBain, suç, gizem, bilimkurgu ve polisiye romanları ile tanındı. Bu türlerde onlarca eser kaleme alan yazar, aynı zamanda pek çok öykü antolojisinde de metinleri ile yer aldı. Oyunlar, senaryolar kaleme aldı. McBain’in bir çok eseri sinemaya uyarlandı.

Gaspçı – Ed McBain | Arka Kapak Tanıtımı

Gaspçı - Ed McBain - 87. Bölge Polisiyesi 2

Şehir ancak bir kadın olabilirdi ve bu iyi bir şey çünkü senin işin kadınlarla.

Dökülmüş güz yapraklarından koyu kestane bir tacın çerçevelediği başını onun, Riverhead ve parktan tanıyorsun. Dix Nehri’nin mavi ipekten bir yıldırımla resmettiği o sere serpe göğüs kıvrımını biliyorsun. Ayva göbeği sana Bethtown’daki limandan göz kırpıyor, fakat sen belinin aşk tutamaçlarıyla, Calm’s Point ve Majesta’yla samimiyeti ilerletmişsin. 0 bir kadın, o senin kadının, yanmış ağaç dumanıyla karbondioksitin harmanlandığı bir parfüm sürünür hazan mevsiminde, misk gibi bir küf kokusu yayılır caddelerine, makinelerine ve insanlarına.

Onun o körpeliğini uykusundan biliyorsun, akça pakça ve tertipli. Çıplak sokaklarına bakıyor, gökdelenlerle çepeçevre kuşatılmış Isola’da rüzgârın huysuzca mırıldanmasını dinliyorsun, uyanırken, uyanıkken, hayat doluyken izliyorsun onu.

- Reklam -

İş için giyinişini izliyorsun ve sonra eğlence zamanı giydiklerini, gecenin içinde süzülüyor, vahşi bir panter gibi parlak ve pürüzsüz, limanın ışığını yansıtan damla damla mücevher-lerle ışıldıyor paltosu. Şehvetli ve hırçın hallerini biliyorsun, severken ve nefret ederken izledin onu, küstahken ve uysalken, zalim ve insafsızken, sevecen ve acı çekerken. Fırtınalı ruh halleri, yapıp ettiği her şey sana hep tanıdık geliyor.

Haşmetli ve boylu boyunca uzanmış, kir içinde bazen, acıyla haykırdığı da oluyor, zevkten inlediği de. O ancak bir kadın olabilirdi ve bu iyi bir şey çünkü senin işin kadınlarla.

Gaspçısın sen.

Vefa Saygın Öğütle tarafından Türkçeye kazandırılan Gaspçı’nın editörlüğünü Vefa Saygın Öğütle ve Özgür Budak üstleniyor. Kitabın kapak tasarımı ise Gamze Uçak’a ait. 230 sayfalık eser Aralık 2020 tarihinden itibaren raflardaki yerini alıyor.

Peki siz 87. Bölge Polisiyesi serisini takip ediyor musunuz? Seriye ve yazara dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Chilling Adventures of Sabrina 4. Sezon Netflix

Chilling Adventures of Sabrina 4. Sezon Netflix’te Yayında

Çataldili Konuşan Son İnsan - Andrus Kivirahk

Çataldili Konuşan Son İnsan: Kendine Ait Bir Ütopya