in

Gerçek Bir Hikâye: Loukianos’tan Hellen Yazarlarına Fantezi ve Bilimkurgu Odaklı “Sataşma”

Eski Yunan yazar ve düşünürlerinden Loukianos’tan “Gerçek Bir Hikâye”. Eser, fantezi ve bilimkurgu türleri için de öncül bir nitelik taşıyor.

Gerçek Bir Hikâye - Loukianos

Milattan sonra 125 ve 180 yılları arasında yaşayan Süryani hiciv ustası Samsatlı Loukianos bir kez daha Türkçede. Gerçek Bir Hikâye adını taşıyan eser Pinhan Yayıncılık etiketiyle dilimize kazandırıldı.

Eski Yunan kültürünün önemli isimlerinden Loukianos’un kaleme aldığı bu felsefî metin, hem bilimkurgu edebiyatını hem de fantastik edebiyatı temellerinden etkiliyor. Öyle ki “Gerçek Bir Hikâye” her iki tür için de bazı açılardan “ilk” sayılabiliyor.

Loukianos’un eski Hellen yazarlarına “sataşması”nı konu alan eserde, kurulan fantastik bir evren üzerinden felsefe ve hiciv bir araya getiriliyor.

Jules Verne imzalı Ay’a Seyahat romanına da ilham verdiği konuşulan eser Pinhan Yayıncılık tarafından Türkçeyle buluşturuldu.

Gerçek Bir Hikâye – Loukianos | Arka Kapak Tanıtımı

Gerçek Bir Hikâye - Loukianos
“Öğleye doğru, daha henüz ada gözle görünüyorken aniden bir kasırga patladı, gemiyi hızla çevirmeye başladı ve birdenbire yaklaşık üç yüz stadion kadar yukarı kaldırdı ve bir daha asla bizi denize indirmedi. Gemiyle gökyüzünde savrulurken aniden bir rüzgar daha sert şekilde yelkenlerimizi doldurdu. Yedi gün yedi gece boyunca havada seyahat ettik. Sekizinci gün ise havadaki boşlukta, küre şeklinde ve ışık saçan, adaya benzer harika bir ülke gördük. Aşağı tarafımızda ise içerisinde şehirler, denizler, ormanlar ve dağlar bulunan başka bir ülke daha vardı. Anlaşılan orası bizim dünyamızdı!”

M.S. 125-180 yılları arasında yaşamış olan Süryani hiciv ustası Samsatlı Loukianos Gerçek Bir Hikâye adlı bu eserinde kendinden önce yaşamış olan Hellen yazarlara sataşır. Bu sataşmalarını ustaca kurguladığı fantastik dünyası içerisine yerleştirir. Loukianos, kurgusunda Hellen felsefe okulu öğretilerini hicivle karışık aktarır. Böylece yazar özet niteliğinde felsefe dersi vermiş olur. Gerçek Bir Hikâye’yi dünya edebiyatında özgün ve kıymetli kılan özelliği bilim kurgu türünün en eski örneği olmasıdır.

Eserdeki uzay macerası bölümü Jules Verne’nin 1865 yılında yayımlanan Ay’a Seyahat romanına esin kaynağı olmuştur. Loukianos’un bu eseri 1930’lardan itibaren popüler olmaya başlayan “uzay operası” türüne de arketip oluşturur, hatta gezegenler arası emperyal mücadelenin konu alındığı kısmı 1977’de bilim kurgu ve uzay operası türleri için zirve olacak George Lucas’ın Star Wars serisine ilham vermiştir. Türkçede ilk kez yayımlanacak olan bu sürükleyici serüvende yazar, 2. yüzyılın bakış açısıyla detaylı bir uzay yolcuğu betimlemesi sunar.
Toplamda 96 sayfadan oluşan kitabın çevirisini Emre Poyraz üstleniyor. Eserin editörlüğü ise Adem Beyaz’a ait.

Peki siz eski Yunan eserleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Gerçek Bir Hikâye ilginizi çekti mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* MeToo Hareketine Adanan Medusa Heykeli Tartışma Yarattı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Lucifer Lucifer dedi ki:

    Yazıda “Samsatlı Lukianos artık Türkçede” diye bir ifade geçiyor ama daha önceden Everest yazarı basmıştı zaten.

  2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    İlgimi çekti. Dursun bir köşede.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ratched İzlenme Rakamları

Ratched İzlenme Rakamları ile Netflix’in 2020’deki En Popüler Dizisi Oldu

Stephen King Yeni Kitap The Button Box 3 Richard Chizmar

Stephen King Yeni Kitap Projesini Duyurdu: The Button Box #3 Geliyor