in

Çizgili Pijamalı Çocuk’un Yazarı John Boyne’dan Yeni Kitap: “Gökyüzüne Uzanan Merdiven”

John Boyne, ideali yazarlık olan bir karakterin hırs ve zaaflarla dolu hikâyesini konu alan “Gökyüzüne Uzanan Merdiven” kitabı ile Türkçede.

Gökyüzüne Uzanan Merdiven - John Boyne

John Boyne, yeni romanı Gökyüzüne Uzanan Merdiven ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, Delidolu Yayınları tarafından okurların beğenisine sunuluyor.

Türkçede özellikle Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas) ile geniş bir okur kitlesi kazanan İrlandalı yazar John Boyne, 1971 yılında Dublin’de dünyaya geldi. Üniversite eğitimini Dublin Trinity Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine tamamlayan Boyne’un 2006 yılında yayımlanan Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı, sonrasında sinemaya da uyarlandı. Nazi toplama kamplarını iki çocuğun gözünden anlatan eser büyük yankı uyandırdı.

Türkçede daha önce Asker Doğmayanlar, Romanov’ların Son Evi, Nuh Arpasuyu Evden Kaçıyor, Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk, Zirvenin Dibindeki Çocuk ve Olduğun Yerde Kal gibi kitapları yayımlanan John Boyne hem çocuklar için hem de yetişkinler için yazıyor.

Gökyüzüne Uzanan Merdiven kitabı da yetişkinlere yönelik bir çalışma ve başarılı bir yazar olmak isteyen ancak hayal gücü eksikliği çeken Maurice Swift’in hırs ve zaaflarla dolu hikâyesini konu alıyor.

Orijinal adı A Ladder to the Sky olan eser anadilinde 2018 yılında yayımlandı ve 4 yıl sonra da Türkçeye kazandırıldı.

Gökyüzüne Uzanan Merdiven – John Boyne | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Gökyüzüne Uzanan Merdiven - John Boyne

Bir hikâye bulduğunda ya da duyduğunda onu sahiplen; sonra dünya ayaklarına gelecektir. 

Edebiyat tutkusu yüzünden evinden, ailesinden koparak bir otelde garsonluk yapmaya başlayan Maurice Swift’in en büyük ideali ileride başarılı bir yazar olmaktır. Bu yolda kendince adımlar atsa da en büyük eksikliği hayal gücüdür. Fakat böylesine küçük bir ayrıntı yüzünden idealinden vazgeçmek niyetinde değildir. Çünkü aslında, bir yazar için gereken en önemli şey hikâyelerdir ve hikâyeler tek bir zihnin ürünü olmaksızın her yerde bulunabilir.

Genç adam, 1988 yılında, Batı Berlin’deki Savoy Oteli’nde, ünlü romancı Erich Ackermann’la yaşadığı tesadüfi karşılaşma sonrasında hedefine bir adım daha yaklaşır. Kısa sürede ilişkileri tarifi zor bir usta-çırak ilişkisine dönüşür. Uzun süredir yaratıcı ateşini yakabilecek bir kıvılcımın izini süren Maurice nihayet aradığını bulmuştur: Erich’in yarım asırdır yükünü sırtladığı büyük sırrı, ilk romanı için bulunmaz bir kaynak olacaktır…

Zamanla “neslinin en becerikli İngiliz yazarı” olarak anılmaya başlanacak bir adamın seksenlerin sonundan iki binli yıllara uzanan yazarlık kariyerini odağına alan Gökyüzüne Uzanan Merdiven, şöhret ve başarı hırsının insanın gözünü ne denli karartabileceğini gösteriyor.

“Herkesin bir sırrı vardır,” düşüncesiyle okurun içinde pusuda yatan merak arzusunu uyandıran John Boyne, kusursuz bir psikolojik romana imza atıyor.

Kitaptan tadımlık bir ÖN OKUMA metnine ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Toplamda 376 sayfadan oluşan eserin Türkçe tercümesini Emili İlemre üstleniyor. Kitap Haziran 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

John Boyne eserleri ve yazarın Türkçedeki son kitabı Gökyüzüne Uzanan Merdiven hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Thor: Love and Thunder Kamera Arkası (İZLE)

Thor: Love and Thunder’ın Oldukça Eğlenceli Geçen Setinden Kamera Arkası Görüntüler

Margaret Keane big eyes

Tim Burton’ın Big Eyes Filmine İlham Olan Ressam Margaret Keane Yaşamını Yitirdi