in

Gölge Şehrin Çobanı: Aslan ve Akrep Serisi 1. Kitabı ile Yerli Fantazyada Yeni Bir Kapı Aralıyor

Aslan ve Akrep serisinin ilk kitabı Gölge Şehrin Çobanı yayımlandı. Gürkan Akpınar’ın epik fantazi türündeki romanı yerli fantazyanın sınırlarını genişletmeye geliyor. | ÖN OKUMA

Gölge Şehrin Çobanı - Gürkan Akpınar

Gürkan Akpınar’ın Aslan ve Akrep serisi, ilk kitabı “Gölge Şehrin Çobanı” ile yolculuğuna başladı.

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi yazarlarından Gürkan Akpınar, uzun süredir üzerinde çalıştığı fantastik edebiyat türündeki serisinin ilk kitabıyla okurların karşısına çıktı. KitapYurdu Doğrudan Yayıncılık etiketiyle bizlerle buluşan serinin ilk kitabı Gölge Şehrin Çobanı, yerli fantazyaya kendi mitolojik evrenini ve tanımlarını kazandırmayı hedefliyor.

Gölge Şehrin Çobanı romanı, Pharena isimli kurmaca bir dünyanın bilinen tek yaşam yeri olan Arthapolec kıtasında geçiyor. Birçok eserde görmeye alıştığımız kötü karakterin ölümüyle sonlanan hikâyelerin aksine, bu sefer macera bir ölümle birlikte başlıyor.

Gölge Şehrin Çobanı – Gürkan Akpınar | Arka Kapak Yazısı

Gölge Şehrin Çobanı - Gürkan Akpınar
Dünya üzerinde bilinen tek yaşam yeri olan Arthapolec’teki tüm ulusları tek bir sancak altında toplamayı amaçlayan Jaelcen’in saltanatı, on yıl önce yaşanan büyük ihanet sonrasında yerle bir olmuştu. Henüz on bir yaşındayken aileleri katledilen, doğdukları topraklardan bin mil öteye göç etmek zorunda kalan ve bu süreçte gerçek adlarını dahi kullanamayan iki kardeş, dünyanın kaderini değiştiren baskında nasıl hayatta kaldığını kendisinin bile hâlâ bilmediği Clegovyn’le birlikte hiç beklenmedik bir anda, umulmadık bir şehirde tekrar ortaya çıkmışlardı.

Tıpkı on yıl önce olduğu gibi, yine bir ağustos ayının on ikinci gününde patlak veren felâketler ve devamında yayılan söylentiler; sadece kıta imparatoru Darien için değil, geri kalan herkes için de değişim rüzgârlarının kapıları yıkmak üzere olduğunun bir işaretiydi aslında. Öylesine bir köydeki öylesine bir handa başlayıp, orduların çarpışmasına ve perandorların düşüşüne uzanan bu uzun soluklu yolculukta maruz kalacakları en büyük sürpriz ise; her şeyin bittiğini sandıkları anda, aslında her şeyin yeni başladığına tanıklık etmeleri olacaktı.
Bünyesinde çeşitli sayısal detayların sıklıkla yer aldığı, kimi zaman birtakım ipuçlarına dönüştüğü eserde, okuru pek çok özgün şiir de bekliyor.

Öykü Seçkisi haricinde Lemur, Kil-Tab-Let, Bilimkurgu Kulübü, Yerli Bilimkurgu Yükseliyor ve Dedektif Dergi gibi mecralarda da eserleri yayınlanan Gürkan Akpınar’ın kaleme aldığı Aslan ve Akrep Serisi toplamda 3 kitaptan oluşuyor. Serinin ikinci ve üçüncü kitaplarının 2021 ve 2022 yıllarında yayımlanması bekleniyor.

Arthapolec
Arthapolec kıtası

Editör ve son okuma işlemlerini 2kare ajans’ın üstlendiği eserin kapak tasarımı ve mizanpajı da Ali Demir’e ait. Gölge Şehrin Çobanı’nın Kitapyurdu sitesinden temin edebilirsiniz.

Kitabın ilk 3 bölümünü içeren ön okumasına ise BURADAN ulaşmanız mümkün.

Peki siz kitabın konusunu nasıl buldunuz? Yeni ve özgün bir yerli fantazya sizleri de heyecanlandırıyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Forrest Fenn’in İpuçlarını Şiire Sakladığı Hazine Bulundu: Değeri 1 Milyon Dolardan Fazla

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Affan_Dede Affan_Dede dedi ki:

    Arthapolec, Clegovyn, Darien… Epey yerli duruyor cidden.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bundle

Bundle Haber Uygulaması Yeni Sürümüyle Yayında

the witcher 2. sezon çekimleri

The Witcher 2. Sezon Akışı Daha Az Kafa Karıştıracak