in

H.G. Wells’in Az Bilinen Eserleri Türkçeye Geliyor: İlk Durak Rusya

H. G. Wells’in, Bolşevik Devrimi sonrası Rusya’nın ne halde olduğunu resmettiği “Gölgeler İçinde Rusya” eseri, Wells’e özel yepyeni bir diziyle birlikte karşımıza çıkıyor.

Gölgeler İçinde Rusya - H.G. Wells
- Reklam -
- Reklam -

İthaki Yayınları özellikle son zamanlarda çıkarttıkları farklı dizilerle adından sıkça söz ettiriyor. Şimdi de bunlara bir yenisini ekliyor: H.G. Wells Kitaplığı. Dizinin ilk kitabı da “Gölgeler İçinde Rusya” oldu.

Bilimkurgu denince akla gelen ilk isimlerden H.G. Wells’in göz ardı edilen eserlerini bir araya getirmeyi hedefleyen bu yeni dizinin ilk kitabı da “Gölgeler İçinde Rusya” oldu. Kitap, H.G. Wells’in Rusya’ya yaptığı üç ziyaretten 1920 yılında gerçekleşen ikincisini anlatıyor ve Bolşevik Devrimi sonrası Rusya’nın haletiruhiyesini resmediyor.

Gölgeler İçinde Rusya – H.G. Wells | Arka Kapak Tanıtımı

Gölgeler İçinde Rusya“Wells, Rusya’yı ilk kez 1914 yılının Ocak ayında ziyaret etmişti. Bu kitapla birlikte devrim sonrası, insanların açlıktan kırıldığı, yıkılmış Petersburg’a giderek Rusya’ya ikinci ziyaretini gerçekleştiriyor. Birinci sınıf bir gazeteci olan Wells, sıkıca gözlenen, yabancılar için ayrılmış otellerde konaklamaktansa yakın arkadaşı Maksim Gorki’nin evinde kalıyor. Hatta Moskova’da Lenin’le görüşebilecek kadar el üstünde tutuluyor.” – David Lodge

- Reklam -

H. G. Wells’in Rusya’ya yaptığı üç ziyaretten 1920 yılında gerçekleşen ikincisini anlattığı Gölgeler İçinde Rusya, Bolşevik Devrimi sonrası Rusya’nın haletiruhiyesini resmediyor. İç savaşın henüz sona erdiği, Bolşeviklerin başta olduğu ama kontrolü tam sağlayamadığı bu dönemde Wells, Rus Çarlığı’nın yıkılmasının etkisindeki sosyal hayatı, kültür-sanat ve bilim dünyasındaki gelişmeleri değerlendiriyor.

Petersburg ve Moskova’ya yaptığı bu yolculukta Wells ünlü opera sanatçısı Fyodor Şalyapin ve yazar dostu Maksim Gorki ile olan görüşmelerini içtenlikle aktarıyor. Daha sonra Kremlin’e giderek Lenin’le o ünlü röportajı yapıyor. Wells’in 1934 yılında Josef Stalin’le yaptığı röportaj da Gölgeler İçinde Rusya’ya ek olarak kitabın sonunda kendine yer buluyor.

- Reklam -

Bu yeni kitaplıkla birlikte bilimkurgu romanları ve öyküleriyle tanınan yazarın aslında ne kadar iyi bir tarihçi olduğunu da gözlemleme fırsatımız olacak.

Mert Moralı’nın çevirisini üstlendiği eserin düzeltisi Ömer Ezer’e, editörlüğü de Alican Saygı Ortanca’ya ait. 108 sayfalık kitap şu an ön siparişte.

Sizler bu yeni kitaplık hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dune

Dune Filminden Keyif Kaçıran Vizyon Tarihi Güncellemesi

Zülfü Livaneli Kaz Dağları UNESCO

Zülfü Livaneli’den Kaz Dağları İçin UNSECO’ya Açık Mektup