in

Gözden Geçirilmiş Yeni Haliyle Şiddetin Mitolojisi Raflardaki Yerini Aldı

Scorsese, Leone, Lynch, Stone, Tarantino ve Kubrick filmlerinin incelemesini içeren, rahmetli Veysel Atayman’ın hazırladığı “Şiddettin Mitolojisi” adlı eser İthaki Sinema dizisinin beşinci kitabı olarak çıktı.

siddetin mitolojisi ust
- Reklam -

İthaki Yayınları; Bilimkurgu, Minima, Karanlık Kitaplık gibi dizilerinin yanında Sinema Serisi’ne de hız verdi. Dizinin beşinci kitabı olan ve eskiden Don Kişot Yayınları’ndan çıkan Şiddetin Mitolojisi düzenlenmiş haliyle raflardaki yerini henüz aldı. Kitabın editörlüğünü Ömer Ezer, kapak tasarımınıysa Şükrü Karakoç üstleniyor.

Kitabın arka kapağı şöyle:

Şiddetin MitolojisiŞiddetin Mitolojisi isimli eser şiddetin sinemasını ve sinema filmlerinde şiddetin kullanımını mercek altına alıyor.

Türkiye sinemasının önemli isimlerinden Veysel Atayman’ın Kiel’de yapılan “sinemada şiddet” çalışmasını temel alarak hazırladığı eser, Martin Scorsese, Sergio Leone, Oliver Stone, David Lynch, Quentin Tarantino ve Stanley Kubrick filmlerinin ayrıntılı bir okumasını ve eleştirisini okura sunuyor.

- Reklam -

Şiddetin Mitolojisi, şiddetin sinemasını ve sinema filmlerinde şiddetin kullanımını mercek altına alıyor.
Daha önce İthaki Sinema’da Rıza Kıraç’ın Sinemanın Temelleri, Serpil Kırel’in Kültürel Çalışmalar ve Sinema, Öktem Başol’un Senaryo Kitabı, Seçil Büker ve Y. Gürhan Topçu’nun “Sinema: Tarih-Kuram-Eleştiri” eserleri yayımlanmıştı. Dizinin beşinci kitabı da okuyucuları tarafından okunmayı beklemeye başladı bile.

Şimdiden iyi okumalar dileriz.

- Reklam -

Veysel Atayman Kimdir?

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Hisar Kısa Film Yarışması’nda, “Birisi” adlı çalışmasıyla Özel Ödül’e layık görüldü. 1969 yılından itibaren Sinematek’le bağlantılı çeşitli dergilere çeviriler yapmaya başladı, “Genç Sinema”da sinema yazıları kaleme aldı. 1973’ten başlayarak, aralarında Mülteci Konuşmaları (Brecht; Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm), Marksist-Leninist Felsefe Sözlüğü, Monografiler (Sartre, Freud, Brecht), Kant Felsefesine Giriş, Schopenhauer’in de bulunduğu bir dizi eserin çevirilerini gerçekleştirdi, 150’ye yakın kitabın önsözünü yazdı. Edebiyat, edebiyat kuramları, felsefe, sinema gibi dallarda bilimsel ve yazınsal içerikle pek çok çevirisi bulunan ve İ.Ü. Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Almanca Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışan Atayman, 2009 yılında, Biz Bu Evrenin Çocukları çevirisiyle Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nü kazandı.

25. Kare, Evrensel Kültür, Cumhuriyet ve BirGün gibi dergi ve gazetelerde sinema yazıları kaleme alan Atayman’ın yedinci sanata ilişkin derlediği ve kaleme aldığı kitaplar arasında Cinayet Sineması, Ütopik Sinema (Bilim-Kurgu), Erotik Sinema, Aşk ve Duygu Filmleri, Şiddetin Mitolojisi, Postmodern Kurtarıcılar, Sinemamızın Komediyle İmtihanı ve Cinselliğin Mitolojisi de bulunmaktadır. 2007 yılından bu yana Modern Zamanlar Sinema Dergisi’nin Yayın Danışmanlığı’nı yapan yazar, evli ve iki kız-iki erkek çocuk babasıdır. Atayman, 22 Şubat 2016 tarihinde aramızdan ayrıldı.


Kitaplık: Gerçekten Kitaplıklar Hakkında Her Şeyi Bilmek Gerekli mi?

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Alaaddin Camisi

800 Yıllık Taç Kapı Restorasyonu Skandalı: Motifler Yok Oldu

Love, Death & Robots

Love, Death & Robots İçin Güzel Haber: İkinci Sezonu Geliyor!