in

Güney Yıldızı: Jules Verne’in Olağanüstü Yolculukları Sürüyor

Güney Yıldızı ile Jules Verne imzalı eserlerin Türkçedeki macerası devam ediyor. Alfa Kitap Olağanüstü Yolculuklar #24’ü duyurdu!

Güney Yıldızı - Jules Verne

Alfa Kitap, Jules Verne külliyatını tamamlamak için son hız yoluna devam ediyor. Olağanüstü Yolculuklar adlı Jules Verne kitaplığının yeni üyesi Güney Yıldızı basına tanıtıldı.

Başta bilimkurgu olmak üzere pek çok türde sayısız eser vermiş Fransız yazar Jules Verne, 80 Günde Devri Alem, Denizler Altında 20.000 Fersah, Balonla 5 Hafta, Esrarlı Ada ve İki Yıl Okul Tatili gibi unutulmaz kitaplarla anılıyor.

1828 – 1905 yılları arasında yaşayan, ağırlıklı olarak bilimkurgu ve macera türlerinde eserler veren yazarın, asıl adı L’Étoile du Sud olan bu eseri ise ilk defa 1883 yılında yayımlandı.

Güney Yıldızı adıyla dilimize kazandırılan eser, Olağanüstü Yolculuklar dizisinin 24. üyesi.

Güney Yıldızı – Jules Verne | Arka Kapak Tanıtımı

Cyprien Méré serveti olmayan, ama parlak bir kariyere sahip olacağı açıkça görülen bir maden mühendisidir. Bilimsel araştırmalar için bulunduğu Güney Afrika’da, gönlünü, bölgenin en zengin elmas madenlerinden birinin sahibinin kızı olan Alice Watkins’e kaptırır. John Watkins, kızının zengin biriyle evlenmesini istediğinden Cyprien’in aklına, yapay bir elmas yapıp kısa yoldan zengin olmak gelir. Bölgedeki madencilerin düşmanca yaklaşımlarına rağmen Cyprien kendini bu işe adar ve başarılı olur. Güney Yıldızı adını verdiği bu elması Alice’in babasına hediye eder ve aşkına kavuşacağını umar. Ne var ki elmas çalınır, bunun üzerine John Watkins elması ve hırsızı bulana kızını vermeyi vaat eder ve büyük macera o zaman başlar. Transvaal’in iki yakasında zamana karşı verdikleri bu mücadelede kahramanımız vahşi hayvanlardan yerli kabilelere, zorlu doğa şartlarından dostu sandığı düşmanlara kadar birçok tehlikeyle karşılaşacaktır.
Güney Yıldızı - Jules Verne

Servet Ugan tarafından Türkçeye kazandırılan eserin editörlüğünü Esra Kökkılıç üstleniyor. 320 sayfalık kitap Haziran 2020 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Bununla birlikte, geçen haftalarda duyurduğumuz Chancellor kitabının serinin 25. kitabı olmasına rağmen Güney Yıldızı’ndan daha önce raflara düşme sebebinin; matbaa sürecinde yaşanan bazı aksaklıklardan kaynaklı olduğu öğrenildi.

Yayınevinin Jules Verne kitaplarının düzenli sırasına buradan ulaşmanız mümkün.

Peki siz yazarın en çok hangi kitabını beğeniyorsunuz? Güney Yıldızı’ndan beklentileriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Jules Verne’in Zaman Kapsülü Bulundu

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The King's Man Vizyon Tarihi Fragman

The King’s Man Vizyon Tarihi ve Yeni Fragman Paylaşıldı

Bride of Frankenstein

Bride of Frankenstein Uyarlaması İlhamını Günümüzden Alıyor