in

Büyükada’daki Hacopoulos Köşkü Edebiyat Müzesi Oluyor

Büyükada’da bulunan tarihi Hacopoulos Köşkü edebiyat müzesi olacak. Binadaki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Hacopoulos Köşkü Edebiyat Müzesi Restorasyon

İstanbul açıklarında yer alan Büyükada’daki Hacopoulos Köşkü restore ediliyor. 150 yıllık bir tarihe sahip lan bina, İstanbul Valiliği tarafından yenileniyor. Çalışmaların sona ermesinin ardından köşk “edebiyat müzesi” olarak açılacak.

Prens Adaları olarak da tanınan İstanbul açıklarında yer alan adalardan en büyüğü olan Büyükada, tarihi köşkleri ile de öne çıkıyor. 150 yılı aşkın bir tarihiyle Hacopoulos Köşkü de adanın önemli değerlerinden birisi. Orijinal dokuyu koruyarak yapılan restorasyon çalışmaları ile bina bir edebiyat müzesine dönüştürülecek.

Adanın en büyük köşklerinden birisi olan Hacopoulos’un ilk sahibi ise geçmişte İstanbul’un önemli bankerlerinden birisi olan Kiryako Hacopoulo.

Yakın tarihimizin önemli olaylarına şahitlik etmiş olan köşkte, yenileme çalışmaları devam ediyor.

Hacopoulos Köşkü Restorasyonu 2023 Yılında Tamamlanacak

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, köşkün daha önce birkaç onarımdan geçtiğini hatırlatarak şu sözleri ifade etti:

“Köşk, 1956’da ve 1965’te küçük onarımlar geçirdi. 1999 depreminden sonra binanın bir kez daha restore edilmesi ihtiyacı orataya çıktı. Yapılan proje çalışması 2017’de Kültür Varlıkları Kurulu’ndan geçirilerek onarıma hazır hale getirildi. 2019 yılı kasım ayı itibariyle de müteahhit firmaya teslim edilerek restorasyona başlandı.”

Hacopoulos Köşkü Edebiyat Müzesi Restorasyon

İstanbul Valiliği tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda 50 kişilik özel bir restorasyon ekibi görev alıyor. Tarihi dokuyu ön plana çıkartmayı hedefleyerek süren çalışmaların bitmesine ise hâlâ zaman var.

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, yürütülen çalışmaya dair bilgiler verirken restorasyonun bütününü 2023 yılında tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

“Bu süreçte uzay çatı kafes çatı dediğimiz binanın dış ortamdan etkilenmemesi için etrafı kapatılıyor. Bir taraftan da içerisindeki doku olan raspa çalışmaları tavanlarda olan süsleme sanatlarının onarımı gerçekleştiriliyor. Binanın statik açıdan güçlendirilmesi için çalışmaları da bir taraftan yürütülüyor. Ve yaklaşık olarak bir yıl içinde de çalışmaların tamamlanabileceğini belki 2023 cumhuriyetimizin 100. yılında da binamıza kavuşmayı arzu ediyoruz.”

Yenileme çalışmalarının ardından Hacopoulos Köşkü ziyarete açılacak.

Edebiyat Müzesi’nin Açılışı için Fazla Beklemeyeceğiz

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte hükûmet konağı olarak kullanılan köşkte, aynı işlev sürdürülecek. Bununla birlikte köşke bir edebiyat müzesi kimliği de kazandırılacak.

Hacopoulos Köşkü Edebiyat Müzesi Restorasyon

Restorasyon çalışmaları sonrasında bina Kültür Bakanlığı’na teslim edilecek. Orijinal dokunun korunacağı yenileme çalışmaları, müze açıldıktan sonra da devam edecek. Edebiyat müzesinin açılış tarihi için ise 2021 yılının ortaları işaret ediliyor.

Reşat Nuri Güntekin ve Sait Faik Abasıyanık gibi yazarların yaşamlarından kesitler, eserleri, hayat hikayeleri ayrı ayrı odalarda sergilenecek. Her bir oda, bir yazar ya da sanatçıya ait olarak tasarlanacak.

Gelişmelere dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: TRT Haber

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the legend of zelda dizisi

The Legend of Zelda Dizisi Sızıntılar Nedeniyle İptal Edildi

George R.R. Martin The Winds of Winter 6. Kitap

George R.R. Martin 2020’den Memnun: The Winds of Winter’da Yüzlerce Sayfayı Tamamlamış