in

Hadleyburg’ü Yozlaştıran Adam: Mark Twain’den Bir İnsanlık Hicvi

Amerikan edebiyatının klasik yazarlarından Mark Twain, Hadleyburg’ü Yozlaştıran Adam adlı eseri ile Can Yayınları Kısa Klasikler kapsamında Türkçede.

Hadleyburg'ü Yozlaştıran Adam - Mark Twain

Can Yayınları, Kısa Klasikler dizisine devam ediyor. Yayınevi, Amerikalı yazar Mark Twain’in bir öyküsünü dilimize kazandırıyor. Hadleyburg’ü Yozlaştıran Adam Türkçe olarak raflarda.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Huckleberry Finn’in Maceraları, Mississipi’de Yaşam ve İnsan Nedir? gibi kitapları ile tanınan Mark Twain, Amerikan edebiyatının en önemli yazarları arasında yer alıyor. 1835 ve 1910 yılları arasında yaşayan yazar, yazdığı eserlerle yıllar içinde klasik olmuş bir isim. Roman ve öykülerinin yanı sıra makale ve gezi yazıları da kaleme alan Twain, kariyerinin zirvesindeyken Amerika’nın en ünlü isimlerinden birisiydi.

Yazarın ilk olarak 1898 yılında yayımlanan Hadleyburg’ü Yozlaştıran Adam öyküsü, orijinal adı ile The Man That Corrupted Hadleyburg and Other Stories’in içinde yer alıyor.

Birçok Twain eserinden alıştığımız hiciv, bu öyküde de okurun karşısına çıkan unsurlardan. Yazar, toplumun ikiyüzlülüğüne ağır bir eleştiri yöneltmekten geri durmuyor.

Hadleyburg’ü Yozlaştıran Adam – Mark Twain | Arka Kapak Tanıtımı

Hadleyburg’ü Yozlaştıran Adam, William Faulkner’ın Amerikan edebiyatının kurucusu olarak nitelediği daha çok romanlarıyla tanınan gerçekçi yazar Mark Twain’in mizahçı yanının öne çıktığı kısa bir öyküsü.

Sarsılmaz dürüstlüğüyle övünen Hadleyburg kasabası halkının bir yabancıyı farkında olmaksızın rencide etmesi, büyük bir intikam hikâyesine dönüşür. Ülkenin en dürüst kasabası olarak tanınan Hadleyburg’ün namını karalamak isteyen bu öfkeli yabancı, yozlaştırılamaz olmasıyla övünen halkı kendi gerçeğiyle yüzleştirmek üzere müthiş bir plan hazırlar. İnsanlığın açgözlülük, kıskançlık, intikam gibi en olumsuz niteliklerini hicvederek irdeleyen Twain bu öyküsüyle ikiyüzlü toplumsal ahlak anlayışına da en ağır eleştirilerden birini yöneltir.
Hadleyburg’ü Yozlaştıran Adam - Mark Twain

Toplamda 72 sayfadan oluşan eser Ağustos 2020 tarihinde raflardaki yerini aldı. Kitabın çevirmenliği Berrak Göçer’e ait. Ayça Sezen editörlüğünde hazırlanan dizide, eserin düzeltisi ise Aylin Samancı Elmasdağ tarafından gerçekleştirilmiş. Kapak illüstrasyonu koltuğunda ise Senem Karadayı’yı görüyoruz.

Hadleyburgü Yozlaştıran Adam adlı kitap Can Yayınları Kısa Klasikler Serisi’nin 24. adımı olma özelliği taşıyor. Serideki diğer kitaplara sıralı olarak göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki sizin favori Mark Twain kitabınız hangisi? Bu kısa klasik ilginizi çekti mi? Seriyi takip ediyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Amerikan Edebiyatının En Önemli 25 Klasik Eseri

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Anime Nedir? Animeler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anime Nedir? Animeler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

artemis fowl inceleme

Artemis Fowl İncelemesi: Genç Fantastik Edebiyatın Yersiz Katili