in

Hannibal’ın Yazarından 13 Yıl Sonra Yeni Roman

Hannibal Lecter karakterinin yaratıcısı Thomas Harris, çok uzun bir aradan sonra yepyeni bir romanla okurlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Stephen King’in “zamanımızın en büyük kurgusal canavarlarından biri” olarak tanımladığı Dr. Hannibal Lecter‘ı tanımayanınız yoktur muhtemelen. Ülkemizde daha çok Kuzuların Sessizliği ve Hannibal dizisiyle tanınsa da bu soğuk, zalim ve hesapçı adam aslında ilk olarak Thomas Harris‘in 1981 yılında yazdığı Kızıl Ejder (Red Dragon) romanında ortaya çıkmıştı. Devam kitabı olan Kuzuların Sessizliği (Silence Of The Lamb) ise çok büyük bir başarıya imza atmış, ardından sinemaya uyarlanarak hem Hannibal’a hem de yazara dünya çapında ün kazandırmıştı.

Thomas Harris kariyeri boyunca sadece beş kitap yazdı ve ilki hariç bunların hepsi Hannibal’la alakalıydı. Son romanı olan Hannibal Doğuyor ise 2006 yılında yayımlanmış ve ünlü yazar o zamandan beri yeni bir kitap çıkarmamıştı. Şimdiyse sessizliği bozma vakti…

The Guardian‘da yayınlanan bir habere göre 78 yaşındaki Amerikalı yazar tam 40 yıl sonra içerisinde Hannibal bulunmayan, yeni bir roman kaleme alıyor. İsmi henüz belli olmayan romanın yine polisiye-gerilim türünde olacağı söyleniyor. Çıkış tarihi olaraksa 21 Mayıs 2019 gösterilmiş. Yani Harris son kitabından 13 yıl sonra sahalara dönmüş olacak.

Harris’in tüm kitapları eski yıllarda Altın Kitaplar, geçen yılsa Nemesis Kitap tarafından dilimize kazandırılmıştı. Bu romanını da en kısa sürede Türkçe olarak görebilmek dileğiyle…

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    Dr. Hannibal Lecter karakteri Thomas Harris için lanetli hazine gibi. Karakterin ünü, yazarı hem arzulanan başarıya götürmüş hem de onun üzerinden başarıyı sürdürmek için aşındırıcı bir üretime zorlamış gibi. Ki bu karakteri de zaman içerisinde farklı bir noktaya evriltti. Yıllar geçtikçe, süper güçlerden yoksun, imrelinen süper kötüye dönüşme yoluna girdi, Lecter. Karakterin kökenlerini açıklayan Hanibal Doğuyor’un hem romanına hem de filmine getirilen “Hannibal değil, bir süper kahraman doğuyor!” yorumu hep aklımda.

    Başarıya bile ulaşılsa, yazarlık zor zanaat.

Tom Hardy: Venom Filminde Sevdiğim Bütün Sahneler Çıkartıldı

The Wire: Televizyon Tarihinde Rönesans