in

Harper Lee Romanları Türkiye’de Yeni Yayıncısını Buldu

Yayıncılık dünyamızda dikkat çeken transfer: Bülbülü Öldürmek kitabının yazarı Harper Lee, Epsilon Yayınevi’ne geçti.

Harper Lee

Amerikalı yazar Harper Lee, Bülbülü Öldürmek kitabıyla edebiyat tarihine geçtikten sonra; üretken bir yazar olmayı tercih etmedi. Yine de 1961’de Pulitzer Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ilk romanı, onu unutulmaz yazarlar arasına sokmayı başardı.

Yazar, Bülbülü Öldürmek kitabını yayınladıktan 55 yıl sonra Tespih Ağacının Gölgesinde kitabıyla okurların karşısına çıktı. Aslında bu kitap, yazarın ilkinden daha önce kaleme aldığı bir metindi. Editörlerin telkinleri sonucunda farklı bir rotaya giren eser, yıllar sonra ortaya çıkmayı başarmıştı.

Harper Lee reddettiği söyleşiler, paneller ve imza günleriyle birlikte,  göz önünde olmayan bir hayata rağmen; yazınsal başarı sağlanabileceğini herkese göstermiş bir isim.

Yazarın mevcut olan iki kitabı da daha önce Sel Yayıncılık aracılığıyla ülkemizde okurlarla buluşmuştu. Bu yıl patlak veren bandrol skandalı sonrasında pek çok yerli yazarın, yayınevinden ayrıldığı ise gelen bilgiler arasındaydı. Yabancı yazarlar konusunda durum nasıl işleyecek soruları gündemdeyken ilk fire Harper Lee cephesinden verildi.

Harper Lee Artık Yeni Yayınevinde

Harper Lee’nin iki kitabı, 2020 yılından itibaren Epsilon Yayınevi etiketiyle okurların karşısına çıkacak. Yeni kapak tasarımları ve editöryal süreç sonrası kitapların raflardaki yerini alması bekleniyor.

Epsilon Yayınevi, yeni yayın döneminde dikkat çeken yazarlarla okurların karşısına çıkmayı sürdürüyor.

Harper Lee Kimdir?

1926 yılında ABD’nin güneydoğusunda yer alan Alabama eyaletinde doğan Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri’nde okudu. Bir süre Alabama’nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra birkaç kısa hikâye kaleme alan Harper Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek adlı romanını yazdı.

İkinci romanı Tespih Ağacının Gölgesinde, 14 Temmuz 2015 tarihinde yayımlandı. 1961 yılında Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bülbülü Öldürmek, bir yıl sonra Gregory Peck’in başrolünü oynadığı ve yönetmenliğini Robert Mulligan’ın üstlendiği bir filmle beyaz perdeye aktarıldı. Film; En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo, En iyi Sanat Yönetimi dallarında Oscar Akademi Ödülü’ne layık görüldü. Yazar, 19 Şubat 2016 tarihinde yaşamını yitirdi.

Harper Lee’nin yeni yayınevi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yazarı okuma fırsatınız olmuş muydu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Novella Çağında Stefan Zweig Yeniden

* Ev Kütüphanelerinin Bilişsel Yeteneklerimize Etkisi Üzerine

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Kitap okumaya lisedeyken Doğu Yücel'in romanı Varolmayanlar ile başladım. Bir zamanlar okuru olduğum yazarlar ve şairlerle zaman içinde çalışma fırsatı da yakaladım. Şimdilerdeyse okuyarak, yazarak ve izleyerek günleri deviriyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Tnuviel37 Tnuviel37 dedi ki:

    Darısı Brandon Sanderson kitaplarına…

  2. Avatar for Tobizume Tobizume dedi ki:

    Çok iyi olmuş. Sel’i boykot ettiğim için Bülbül’ü Öldürmek kitabını kütüphaneden okumuştum, diğer kitabı ise kütüphanede bulamadığım için okuyamamıştım. Epsilon basınca ikisini de alırım artık.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Netflix

Netflix Açıkladı: 2019 Yılında Türkiye’de En Çok İzlenen Yapımlar

Barrack Obama Favori Film Dizi

Barack Obama, 2019’daki Favori Film ve Dizilerini Açıkladı