in

Harry Potter Yazarı J.K. Rowling, Araştırma Merkezine 15 Milyon Sterlin Bağışladı

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, annesi adına kurduğu nöroloji araştırmaları merkezine 15 milyon sterlinlik bağışta bulundu.

Harry Potter

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling yaptığı bağışlarla gönlümüzü çalmaya devam ediyor. Yazarımız, 45 yaşında kaybettiği annesinin adına kurduğu nöroloji araştırmaları merkezine tam 15,3 milyon sterlin (yaklaşık 18,8 milyon dolar) bağışladı.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki Anne Rowling Rejeneratif Nöroloji Kliniği, 2010 yılında J.K. Rowling’in 10 milyon sterlinlik bağışıyla kurulmuştu. Rowling’in annesi 1990 yılında MS hastalığına bağlı komplikasyonlardan dolayı hayatını kaybetmişti. Yazarımız da annesinin adını yaşatmak ve benzeri hastalığa yakalanmış insanlar için böyle bir bağışta bulunmuştu.

Yazarımızın kuruluşunda önemli bir katkı üstlendiği bu klinikte motor nöron (MND), Parkinson ve demans dahil bir dizi nöroloji hastalığının tedavisiyle ilgili araştırmalar yapılıyor.

J.K. Rowling Harry Potter romanlarını, devlet yardımıyla geçinirken yazmaya başladı

J.K. Rowling

J.K. Rowling, büyücü çocuk Harry Potter’ın öyküsünü Edinburgh’daki kafelerde, sosyal yardımla geçinirken yazmaya başlamıştı. O meşhur başlangıç hikâyesini zaten hepiniz biliyorsunuz.

Sağ Kalan Çocuk Harry’nin Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki maceralarını anlatan yedi roman kaleme alan yazarımız bunlardan uyarlanan film, müzikal ve hediyelik eşyalardan milyarlarca dolarlık gelir elde etti. Şimdilerde de Fantastik Canavarlar filmleri ile Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyarto oyunuyla devam eden Büyücülük Dünyası (Wizarding World), yazarına kazandırmaya devam ediyor.

Ama elbette Rowling sadece para kazanmak adına bir şeyler yazmadı. Serinin yan kitapları Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?, Çağlar Boyu Quidditch ve Ozan Beedle’ın Hikâyeleri gibi eserlerden elde edilen gelirleri de yine yardım kuruluşlarına bağışlamıştı.

İngiltere’de yayımlanan Sunday Times gazetesinin en varlıklı kişiler listesine giren J.K. Rowling’in 750 milyon sterlinlik (yaklaşık 925 milyon dolar) bir serveti olduğu tahmin ediliyor.

Yazar, farklı yardım kuruluşlarına yaptığı milyonlarca sterlinlik yardımlarıyla biliniyor. Bunun dışında açmış olduğu Lumos vakfıyla da yardımlarına devam ediyor. Bildiğiniz gibi Lumos Vakfı bakım evindeki çocuklar ile ailelerini yeniden buluşturmak için çalışan kâr amacı gütmeyen bir organizasyon.

Rowling’in bu tarz bağışları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Not: Bu haber ilk olarak kardeş sitemiz olan FantastikCanavarlar.com’da yayınlanmıştır.

* * *

* J.K. Rowling En Güçlü Rol Model Seçildi

* Harry Potter ve Lanetli Çocuk Filmi İddialarına Son Nokta

* J.K. Rowling, Depresyonla Boğuşan Hayranlarını Desteklemeyi Sürdürüyor!

Kaynak: BBC Türkçe

Oyla!

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Semra_Celik Semra_Celik dedi ki:

    Bu hareketi gerçekten çok hoş ve de Rowling i boyle güzel bir haberde görmeyi özlemişim. Allah’tan dobby nin 20 cm lik cükü var diye eklenmemiş :sweat_smile:

  2. Avatar for gearcy gearcy dedi ki:

    Kadının son zamanlardaki işleri çok tartışmalı, seversiniz sevmezsiniz bilemem ama para için yaptığını söyleyen şuursuzlara resmen tokat atmak istiyorum. Bu haberden önce de zaten kadın kaç kere büyük bağışlar yapmıştı. Sırf yardım için yazdığı kitapları geçin, hatta kendi kurduğu ve finanse ettiği yardım kuruluşu olan Lumos’u bile geçin, bu kadın bağışlarıyla zenginler listesinden düşmüş bir kadın. Delirdi deyin razıyım ama ‘paraya doymuyor’ demeyin.

Kralkatili Güncesi

Kralkatili Güncesi Dizi Uyarlaması Ortada Kaldı

The Guardian

The Guardian Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi