“Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”nın 20. Yılı Birbirinden Özel Patronus Çizimleriyle Kutlandı

Harry Potter'ın yayıncısı, Azkaban Tutsağı'nın 20. yılı şerefine harika bir etkinliğe imza attı! Çocukların Patronus hayalleri usta çizerler tarafından gerçeğe dönüştürüldü.

Remus Lupin, Hızır Otobüs, Sirius Black, Crookshanks ve Scabbers’ın gerçek kimliği ile tanışalı yirmi yıl doldu bile. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nın İngiltere’de yayınlanmasının üzerinden geçen yılların şerefine Bloomsbury, Patronus büyüsü ile ilk karşılaştığımız bu kitaba gönderme yaparak kutlama etkinliklerinde Patronus konseptini seçti.

Geçtiğimiz hafta Bloomsbury; bizlerin en mutlu anılarından oluşan dev bir mozaik şeklinde Harry’nin çatal boynuzlu geyik Patronus’unu yaratacağını duyurmuştu. Warner Bros. Studio Tour London ile ortaklığı olan Bloomsbury, bize Patronus sihrini tanıştıran Azkaban Tutsağı kitabının 20. yıl dönümü şerefine, Büyücülük Dünyası hayranlarından Instagram ya da Twitter’da #ExpectoPatronum20 etiketini kullanarak en mutlu anılarını paylaşmalarını istemişti.

Patronusunuzu oluştururken hangi en mutlu anıyı düşünürdünüz? #ExpectoPatronum20 tag’ini etiketlediğiniz bir fotoğrafınızı paylaşın ve @wbtourlondon’da 8 Temmuz’da (Azkaban’ın 20. yıl dönümü) oluşturulacak olan Patronus mozaikte yer alma şansını yakalayın. En mutlu anınız HP okumaya başladığınız an olabilir mi?

Nihayet gerçekleşen bu etkinliğe pek çok Potterhead en mutlu anlarını #ExpectoPatronum20 etiketiyle paylaşmış ve bu harika mozaikte yer alma şansını elde etmiş oldular.

Yirminci yıl kutlamalarından bir diğeri de Jonn yDuddle’dan ve Jim Kay’e bir çok sevilen çocuk kitabı sanatçısının güçlerini birleştirmeleri ve kendi yorumlarıyla Patronusları çizmeleri ile oldu.

Kartpostaldaki Patronus adı verilen bu organizasyon ile yer alan 26 illüstrasyon sayesinde tüm Birleşmiş Krallık’taki çocuklara okumayı sevdirmeye yardımcı bir program için Book Trust derneğine para toplanması hedefleniyor.

GÖZ ATIN  "Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları" Filminden İlk Fragman [TÜRKÇE ALTYAZILI]

Kral Kobra – DapoAdeola

Gergedan – JimField

Su Samuru– EmilyGravett

Porsuk – Mini Grey

Çatal Boynuzlu Geyik – Jim Kay

Şu aralar Harry Potter’ın yedi illüstrasyonlu kitabı üzerinde çalışmakta olan Jim Kay, kendi kartpostalı için tıpkı babasınınki gibi Harry’nin de Patronus’u olarak klasikleşen Patronus’u, geyiği seçmiş.

Kirpi – NealLayton

Köstebek – Steven Lenton

Prolifik yazar/illüstratör Steven Lenton Patronus’unu şöyle açıklıyor:

“Daha önce hiç köstebek çizimi yapmamıştım, dolayısıyla bu benim için harika bir Patronus oldu. Küçük ve sevimli bir Patronus fikri hoşuma gitti, çünkü genellikle çok daha haşmetli yaratıklar üzerine detaylı çalışıyorum.”

Sibirya Kurdu – James Mayhew

Ejderha – Sarah McIntyre

Maral – LeviPinfold

JackRussellTeriyer – ChrisRiddell

Chris, aynı zamanda Ozan Beedle’ın Hikayeleri’nin de illüstratörü. Kendisine seçtiği bu Patronus’un aynı zamanda Ron’un da Patronus’u olduğunu biliyorsunuz değil mi?

Kestane Rengi Kısrak – Eduardo Lima (MinaLima)

Balık Kartalı – Miraphora Mina (MinaLima)

Kara Ayı– Steve Antony

Ödüllü illüstratör Steve Antony kendisine Patronus olarak bir ayıyı seçmiş. Neden biliyor musunuz?

“Zihnimde, ayılar güçlü ve bilge. Aynı zamanda da yumuşak ve tam sarılmalıklar. Patronus’umu tavsiye almak, korunmak ve/ya da dev ayı kucaklaşmaları için çağırabilirim.”

Çita – RobBiddulph

Anka Kuşu – JonnyDuddle

2014 yılında Bloomsbury’nin Harry Potter kitap kapaklarını hazırlayan Jonny Duddle’ın Büyücülük Dünyası ile halihazırda bir ilişkisi var. Anka’yı çizen Jonny şöyle konuştu:

“North Wales’ta yaşıyorum ve köpeğim Mabel ile egzersiz yapmak ve ilham almak için tepelerde dolanıyoruz. Yollarda şahinler, kartallar, baykuşlar ve kerkenezler gördüğümüzde durup seyrediyoruz. Çocukluğumdan beri yırtıcı kuşlar beni büyülemiştir, bu nedenle Anka bir Patronus muhteşem bir meydan okuma.”

Karınca Yiyen – SophyHenn

Kutup Ayısı – YasmeenIsmail

Kapuçin Maymunu – TomPercival

Kurt – LizPichon

Tavus Kuşu– CatherineRayner

Fil– Nadia Shireen

Kaplan – Alex T Smith

Tilki – RachelSuzanne

Siyah & Beyaz Kedi – Joe Todd-Stanton

Aslan – Ken Wilson-Max

 

GÖZ ATIN  Kim Olduğunu Bilirsin Sen: Türk Kültüründe İsim Koyma Ritüelleri

Siz de bu muhteşem Patronus yorumlarına teklif vermek isterseniz Book Trustı ziyaret edebilirsiniz. 18 Temmuz’un son tarih olduğunu hatırlatmak isteriz.

Peki siz en çok hangi illüstrasyonu beğendiniz, bunlardan biri sizin Patronusunuza benziyor mu? Yorumlarda buluşalım.

Not: Bu haber ilk olarak kardeş sitemiz olan FantastikCanavarlar.com’da Dilek Yılmaz tarafından yayınlanmıştır.

Kaynak: Pottermore


* Pottermore’dan Bir Patronus Rehberi

* Harry Potter Dizisi İddialarına J.K. Rowling’den Yanıt Gecikmedi

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz! İletişim: info@kayiprihtim.com

“Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”nın 20. Yılı Birbirinden Özel Patronus Çizimleriyle Kutlandı için 1 yorum

  1. keske fantastik canavarlar sitesi ingilizce bilmeyenler icin patronusun ne diye bir test yapsa:heart_eyes::zap::heart:


“Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”nın 20. Yılı Birbirinden Özel Patronus Çizimleriyle Kutlandı

Harry Potter’ın yayıncısı, Azkaban Tutsağı’nın 20. yılı şerefine harika bir etkinliğe imza attı! Çocukların Patronus hayalleri usta çizerler tarafından gerçeğe dönüştürüldü.

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat, Geek
Uçan Mabet Çiğdem Erkal
Çiğdem Erkal’dan Bilimkurgu Romanı: Uçan Mabet

Yüzüklerin Efendisi ve Yerdeniz çevirileriyle tanıdığımız Çiğdem Erkal ilk romanı "Uçan Mabet" ile İthaki'nin spekülatif...

Kapat