in

Haruki Murakami: “Kalbinizle Düşünmezseniz İyi Bir Roman Yazamazsınız”

Haruki Murakami, mezun olduğu üniversitenin döneme başlangıç töreninde bir konuşma yaptı. Yazar, yeni öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

haruki murakami konuşma

Japon edebiyatının önemli yazarlarından Haruki Murakami, kendisinin de mezun olduğu Waseda Üniversitesi’ni kazanan sanat fakültesi öğrencilerini kutladı. Ünlü isim, yaptığı konuşmada öğrencilere kurgu yazarken zihinlerini ve kalplerini işin içine katmalarını tavsiye etti.

Tokyo’da yer alan Waseda Üniversitesi’nin Kültür, Medya ve Toplum Fakültesi’nin ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin açılış töreninde, 72 yaşındaki yazar şu ifadeleri kullandı:

“Kalbinizle düşünmezseniz iyi bir roman yazamazsınız ama kafanızı da kullanmalısınız. Bu ikisini nasıl birleştireceğinizi öğrenmek için, bence Waseda Üniversitesi iyi bir yer.”

1975 senesinde bu üniversiteden mezun olan Murakami, 2021 yılındaki törene cüppesi ve kepiyle katıldı. Koronavirüs pandemisine rağmen yeni gelen öğrencileri beraber kutlamaktan ne kadar mutlu olduğunu dile getirdi.

“Romanlar belki topluma dolaylı yoldan etki gösteriyor. Ama onlar olmadan toplum sağlıklı bir şekilde ilerleyemez. Umut ediyorum ki gelecekte bu rolü üstlenecek insanlar ve onları destekleyen insanlar olmaya devam edecek.”

Haruki Murakami Üniversite Tarafından Onurlandırıldı

Tören günü Waseda Üniversitesi sanata olan katkılarından dolayı Murakami’ye bir de ödül verdi. Murakami daha önce özel kütüphanesinden ve kişisel arşivinden üniversiteye bağış da yapmıştı. Üniversite ekim ayında yeni kütüphanesini açmayı ve orada bağış olarak aldığı koleksiyonu da insanlara sunmayı planlıyor.

haruki murakami tören

Murakami 1Q84, Sahilde Kafka, Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Kadınsız Erkekler, gibi uluslararası çok satan kitaplarıyla biliniyor. Özellikle, 1987’de yazdığı İmkânsızın Şarkısı romanı onu hem Japonya’da hem de dünyada tanıtan eser olmuşu. Kendisi şu sıralar Japonya’nın en popüler yazarları arasında yer alıyor.

İsmi her sene Nobel Edebiyat Ödülü ile birlikte anılan sanatçı, henüz bu şerefe nail olmayı başaramadı.

Yazar, Covid-19 pandemisi sırasında Japonya’da yaptığı radyo programları ile de gündeme gelmişti.

Yazarın tavsiyeleri hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Kyodo News

Fehim Nadirli

Mimarım. İTÜ mezunuyum. "Salgın" isimli bilimkurgu kitabım 2020’de yayımlandı. "Yazarlar ve Kitaplar" podcast'ini hazırlıyorum. Roman yazmakla uğraşıyorum.

JRR Tolkien Eserleri Umut

JRR Tolkien Eserleri Okura “Umut” Veriyor

Space Jam: A New Legacy Fragmanı

Space Jam: A New Legacy Fragmanı: LeBron James’li Looney Tunes Filmi Yolda