in

Haruki Murakami’den “Tuhaf Kütüphane” Piyasaya Çıkıyor

Tanıtım bülteninden oryantalist kokular yükselen kitap, fiyatıyla da dudak uçuklatacak gibi duruyor.

Japon asıllı yazar Haruki Murakami‘nin bir kitabı daha dilimize kazandırıldı. “Sahilde Kafka” adıyla ülkemizde de yayınlanan romanıyla “World Fantasy Award”ı kazanan Murakami, bunun dışında da pek çok ödüle sahip.

Ali Volkan Erdemir çevirisiyle dilimize kazandırılan ve Doğan Kitap tarafından yayımlanan Tuhaf Kütüphane, 14 Aralık 2016’dan itibaren raflardaki yerini alacak. Kitabın tanıtım bülteni ise şöyle:

Haruki Murakami’den büyükler için yazılmış, masal tadında bir öykü…

Bir Osmanlı Vergi Tahsildarının Güncesi adlı kitabı elime aldım, okumaya başladım. Bu, Osmanlıca yazılmış zor bir kitaptı. Ne var ki tuhaf bir şekilde hiç güçlük çekmeden okuyabiliyordum. Kitabın sayfalarını çevirirken, Türk vergi tahsildarı İbn Armut Hasir olmuştum, belimde eğri bir pala, İstanbul’da vergi toplamaya çıkmıştım. Meyve ve tavuk, sigara ve kahve kokuları sokağa ağır ağır akan bir nehir gibi yayılmıştı. Hurma ve mandalina satan seyyar satıcılar yol kenarında yüksek sesle bağrışıyorlardı.

Yalnız bir çocuk, gizemli bir kız ve Koyun Adam… Acaba korkunç yaşlı adamın onları hapsettiği ürkünç kütüphaneden kaçmayı başarabilecekler mi? Haruki Murakami’den büyükler için yazılmış, masal tadında bir öykü… Neden bunlar benim başıma gelmek zorundaydı ki? Oysa tek yaptığım, kitap ödünç almak için kütüphaneye gelmekti. “O kadar da canını sıkma” dedi Koyun Adam, beni avutmak için.”Baksana Koyun Adam” dedim. “Neden o yaşlı adam benim beynimi yemek istiyor ki?” “Bilgiyle dolu beyin çok lezzetli olur çünkü. Yumuşacıktır. Aynı zamanda böyle topak topaktır.”

72 sayfadan oluşan ve içinde Kat Menschik‘in illüstrasyonlarını bulunduran kitabın etiket fiyatı ise ₺35 olarak belirlenmiş. İçinde illüstrasyon barındırdığı için kuşe kağıt kullanıldığını tahmin ettiğimiz kitabın fiyatı yine de biraz yüksek görünüyor.

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karahindiba Edebiyat Dergisi’nden “7 Ulu Ozan” Dosyası

Patrick Ness’in Bir Kitabı Daha Dilimizde: “Biz, Ölümlüler”